Výbuch skladiště v Tchien-ťinu si vyžádal život nejméně 44 lidí


			Výbuch skladiště v Tchien-ťinu si vyžádal život nejméně 44 lidí
13.8.2015 Zahraničí

Průmyslovým čínským městem Tchien-ťin otřásly dvě exploze, během kterých zemřelo minimálně 44 lidí. Zasahuje zde na tisícovku hasičů a policistů. Podle čínské televize CCTV byly do nemocnic přivezeny stovky zraněných.

Průmyslovou zónu velkého čínského přístavního města Tchien-ťinu, asi 150 km kilometrů jihovýchodně od Pekingu, zasáhly dvě obrovské exploze. Výbuch ve skladišti nebezpečného materiálu zaznamenaly lidé vzdálení i 10 kilometrů. Čínská agentura registrovala asi 520 lidí přijatých do nemocniční péče, 66 z nich je v kritickém stavu. Mezi zemřelými bylo i dvanáct hasičů. Po dalších obětech se stále pátrá.

Čínská média se domnívají, že tlaková vlna a rozsáhlý požár způsobený výbuchem, napáchaly škody do vzdálenosti několika kilometrů.

Zástupce českého velvyslance v Číně Zbyněk Noha České televizi sdělil, že v Tchien-ťinu žije asi 30 Čechů, všichni jsou v pořádku, neutrpěli ani žádné zranění. Ve městě má podle Nohy své vlastní sídlo firma Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „Od rána je naše velvyslanectví v kontaktu s českými rodinami. Ty stejně jako čínské úřady potvrdily, že mezi zraněnými nikdo z Česka není,“ uvedl v ČT zástupce velvyslance.

K výbuchu došlo před půlnocí místního času v jednom přepravním kontejneru ve skladišti průmyslové zóny Pin-chaj. Tato první exploze vyvolala výbuch v dalších sousedních kontejnerech. První výbuch měl podle expertů sílu tří tun trinitrotoluenu, druhý byl mnohem větší a měl sílu 21 tun TNT.

Podle agentury Nová Čína, bylo ve skladišti uloženo „nebezpečné zboží“. Buď trhaviny, nebo zápalné látky, na které měli majitelé údajně všechna potřebná povolení.

Tianjin1

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval místní úřady k plnému nasazení sil k záchraně zraněných a co nejrychlejší uhašení požáru. Místní úřady ale hašení požáru ve čtvrtek pozastavily. Zdůvodnily to nedostatečnými informacemi o obsahu a množství nebezpečných látek ve skladišti.

Svědkové vypověděli, že nejprve zahlédli obří ohnivý kotouč následující silným výbuchem. Obyvatelé okolních obcí se prý domnívali, že jde o zemětřesení. Okolí výbuchu je bez elektrického proudu, tlaková vlna rozbila stovky oken. Požár v místě výbuchu dosahoval výšek až stovek metrů a výbuch byl zaznamenán i družicovým snímkem, jak tvrdí ruská média.

Přístavní město Tchien-ťin se 7,5 miliony obyvatel, je důležité jako dopravní křižovatka a průmyslové středisko se silnými hospodářskými vazbami na Peking. O poloviny 19. století je významným přístavem a branou k čínské metropoli. Přístav podal hlášení, že i přes výbuch funguje normálně.

chinavybuch1

Vlastníkem skladiště, kde se exploze odehrála, je společnost Ruihai Logistics, která na své webové stránce uvádí, že má veškerá oprávnění k nakládání s nebezpečnými materiály a každý rok přepravuje asi milion tun nákladu. Pokud je společnost pojištěna environmentálním pojištěním, půjdou náklady na hlavu pojišťovny. Z environmentálního pojištění je možné krýt nejen škodu na vlastním majetku, ale i na majetku, poškozeném tlakovou vlnou, plameny a v neposlední řadě i poškozenou reputaci společnosti. Otázkou je, jak vysoké bude krytí a kam až vystoupají škody. To se ovšem dozvíme, až dostanou záchranné síly požár pod kontrolu. 

Průmyslová neštěstí ale nejsou v Číně, která se překotně industriálně rozvíjí, nic neobvyklého. Před rokem výbuch v továrně na automobilové součástky zabil ve východní Číně asi 75l lidí. I přesto se exploze v Tchien-ťinu asi zařadí mezi ty nejtragičtější průmyslová neštěstí v Asii za posledních deset let.

Autor titulní fotografie: Jin Liwang/Xinhua Press/Corbis

Zdroj: The Guardian, iHNED.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články