Výbuch v Texasu: Zatím 15 mrtvých


			Výbuch v Texasu: Zatím 15 mrtvých
19.4.2013 Zahraničí

Výbuch v závodě na výrobu hnojiv v texaském městě West zabil 15 lidí, počet obětí ale pravděpodobně ještě poroste. Více než 180 lidí je zraněno, mnozí museli být s vážnějším poraněním převezeni až do 130 kilometrů vzdáleného Dallasu. Exploze byla slyšet do vzdálenosti 70 kilometrů, očití svědkové ji přirovnávají k výbuchu jaderné pumy.

Bezprostředně při největším výbuchu zahynuli dva záchranáři, pohřešuje se šest hasičů a jeden policista.

Hnojivo se chová jako výbušnina

Ve Westu explodovalo větší množství nebezpečného dusičnanu amonného, látky užívané jako hnojivo, která je ve vyšších teplotách výbušná. "Při teplotě 210 stupňů dochází k termálnímu rozkladu samovznícením, při teplotě 300 stupňů dochází k výbušnému rozkladu, kdy jsou prudce uvolňovány expandující plyny. Jestliže požár ohrozil budovu se skladem dusičnanu amonného, mohlo dojít k výbuchu, který je velice silný. Z jednoho kilogramu dusičnanu amonného v podobě prášku může vzniknout až tisíc litrů plynu a 1 500 KJ tepla, které se šíří do okolí jako tlaková vlna," uvedl Aleš Bernatík z Vysoké školy báňské.

Domy jsou srovnány se zemí

Rozsah katastrofy dokládá zničení domu s padesáti byty. Byl zasažen tak ničivě, že z něj zbyly jen základy. Člen městského zastupitelstva Al Vanek novinářům řekl, že areál čtyř domovních bloků byl "totálně zdecimován". Zřítil se i blízký domov důchodců, jehož obyvatele se podařilo evakuovat. Polovina obce byla evakuována kvůli jedovatým plynům v ovzduší. Pokud se vítr obrátí nežádoucím směrem, bude podle záchranářů nutné evakuovat i ostatní.

Pojistné škody budou v tomto případě zřejmě vysoké. Zda byla pojištěna továrna na výrobu hnojiv, se zatím neví.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články