Za palbou na ostrově Utöya i za bombovým útokem nejsou teroristé


			Za palbou na ostrově Utöya i za bombovým útokem nejsou teroristé
23.7.2011 Zahraničí

Střelec v pátek spustil palbu na ostrově Utöya, severozápadně od norské metropole. Střílel tam na shromážděné lidi, kteří se účastnili tábora mladých sociálních demokratů. Střelba na ostrově následovala krátce poté, co ve vládní čtvrti v Oslu vybuchla bomba. Nálož zabila sedm lidí, desítky dalších zranila.

Počet lidí, zastřelených na norském ostrově Utöya, stoupl na 85, celkový počet obětí pátečních útoků tak vzrostl na 92, napsala v sobotu agentura Reuters.

Policie sdělila, že oba útoky – jak pumový atentát v Oslo, tak střelbu na ostrově spáchal stejný muž, kterého na ostrově zadržela. Jmenuje se Anders Behring Breivik, živil se jako obchodník se zeleninou. Žil v Oslo.

O dvatřicetiletém Norovi Andersovi Behringovi Breivikovi hovoří jako o křesťanském fundamentalistovi s pravicovými názory. Podezřelý podnikal v zemědělství, a tak zřejmě získal přístup k velkému množství průmyslových hnojiv k sestrojení bomby. Policie také prověřuje možnost, že zadržený muž měl komplice. Ten může být stále na svobodě.

Po výbuchu ve vládní čtvrti v Oslu se předpokládalo, že šlo o teroristický útok. Později se ukázalo, že pachatel střelby na ostrově  Utöya i pumového atentátu je jeden a tentýž a nejde tedy o teroristický útok.

Pokud se to potvrdí, bude to důkazem, že Evropa se zatím nestala cílem teroristů. Pojišťovny a zajišťovny na celém světě přitom již dlouhou dobu varují, že riziko terorismu reálně hrozí a snaží se upozornit risk manažery velkých firem, aby spolupracovali s vedením společností na opatřeních, která by zabránila teroristickým činům.

V současné době jsou i v České republice pod zvýšenou ostrahou všechny důležité objekty – elektrárny, rozvodné sítě, ropovody i letiště.

ČT 24, dš  

 

 

Zdroj: ČT 24, DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články