Ztracený boeing letěl až do pádu na autopilota. Pátrání se posouvá na jih


			Ztracený boeing letěl až do pádu na autopilota. Pátrání se posouvá na jih
26.6.2014 Zahraničí

Australské úřady věří, že letoun MH370, který se ztratil v březnu na cestě z Kuala Lumpur, byl před pádem do Indického oceánu řízen autopilotem. Uvedl to hlavní vyšetřovatel australského úřadu dopravní bezpečnosti. Po nejnovější analýze satelitních údajů se pátrání přesouvá více na jih.

„Z trasy letu přes Indický oceán soudíme, že letadlo letělo na autopilota až do chvíle, než mu došlo palivo,“ řekl Martin Dolan, hlavní vyšetřovatel australského úřadu dopravní bezpečnosti. Vyšetřovatelé ale zatím neví, kdy přesně k zapnutí autopilota došlo. "Je to velmi, velmi pravděpodobné, protože jinak by nemohl letět po trase, kterou zaměřily satelity," řekl Truss.

Na palubě letadla, které se záhadně ztratilo v noci na 8. března, cestovalo celkem 239 lidí. Dosud se z Boeingu 777-200 patřícího Malaysian Airlines, nenašla jediná troska.

Nově se pátrání posunuje víc na jih Indického oceánu. Je to na základě čerstvých analýz satelitních údajů o pohybu zmizelého letounu, uvedl v Canbeře australský ministr dopravy Warren Truss. Posun se podle CNN očekával. Minulý týden vyšetřovatel Dolan naznačil, že se pátrání posune jižně od oblasti, kde robotické ponorky prohledaly 850 kilometrů čtverečních mořského dna.

"Nově sledovaná oblast je stále blízko místu, kde letoun naposledy komunikoval se satelitem," dodal Truss. Jihozápad Indického oceánu je jednou z nejodlehlejších oblastí na Zemi.

Mořské dno v místě, kde se mohl boeing malajsijských aerolinií zřítit, prohledávají dvě plavidla, jedno čínské a jedno od nizozemské společnosti Furgo.

Další fáze pátrací mise by měla začít v srpnu. Pročesání 60 tisíc kilometrů čtverečních mořského dna potrvá rok a bude stát nejméně 60 milionů australských dolarů, tedy přes miliardu korun. Už nyní je to nejdražší mise v historii letecké dopravy.

O příčinách pádu letadla také zatím není jasno. Vyšetřovatelé zatím stále nevyloučili mechanické selhání, ale jako nejpravděpodobnější se jim jeví úmyslný lidský zásah. Hlavním podezřelým je pro malajsijské vyšetřovatele kapitán letu.

iDNES.cz

Zdroj: iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články