Generali: Jak řidiči do 30 let vnímají povinné ručení


			Generali: Jak řidiči do 30 let vnímají povinné ručení
22.11.2017 Produkty

Podívejme se, jaká jsou klíčová zjištění tohoto unikátní průzkumu pojišťovny Generali? Vlastní auto si na někoho jiného pojistí 57 % mladých. Na povinné ručení motoristům-juniorům přispívají také jejich blízcí. Průzkumu se v říjnu 2017 zúčastnilo 200 českých řidičů-klientů skupiny Generali ve věku 18-30 let.

Mladí řidiči patří do rizikového segmentu, řečeno jednoduše: statisticky způsobují více škod než jejich starší kolegové. Proto jsou sazby jejich povinného ručení mnohdy výrazně vyšší. „Pohled do našich dat jednoznačně ukazuje, že řidiči, kteří během jednoho roku nabourají dvakrát, téměř vždy způsobí následně i další škodu,” potvrzuje trendy Miroslav Matějka, manažer autopojištění pojišťovny Generali. Na českých silnicích ale jezdí celá řada mladých motoristů, kteří nebourají. 

„Mladým do 24 let dáváme důvěru, pokud mají v databázi ČKP vyjeto minimálně 24 bezeškodních měsíců. Za takové situace jsme přesvědčení, že si zaslouží 50procentní slevu na povinném ručení. Nechceme zkrátka házet mladé řidiče do jednoho pytle a říkat, že všichni jsou škodiči,“ dodává Matějka

Na koho máte sjednané povinné ručení u vašeho osobního automobilu?

Generali, průzkum 1                                                                                                                                                    Zdroj: Generali

Východiskem řidičů-juniorů, kteří chtějí levné povinné ručení stůj co stůj, bývá pojistit si vlastní auto na někoho jiného (pojistníkem je tak osoba odlišná od vlastníka vozidla). Ukazuje se, že v Česku jde o rozšířený fenomén. Ne vždy ho lze označit za šťastné a promyšlené jednání. „Pokud si mladý řidič pojistí vozidlo třeba na otce, pak v případě, že nabourá, musí počítat s tím, že především negativně ovlivní vyjetý bonus právě jemu. A to s následným dopadem na cenu pojištění jak u vlastního vozidla, tak u toho otcova. Nakonec se pojištění prodraží celé rodině”, upozorňuje Miroslav Matějka. 

Možnosti znají 

O možnosti pojistit si vlastní auto na někoho jiného mladí podle průzkumu Generali vědí, jen 4 % o takové variantě nemělo tušení. Zatímco 77 % takovou možnost už využilo nebo využívá, 19 % o ní sice ví, ale nikdy ji nezvolili. „Z našich analýz přitom jasně plyne, že mladí řidiči, kteří si auto pojistí na někoho jiného, bourají významně častěji, než ti, kteří si auto pojišťují na sebe,“ potvrzuje praxi Miroslav Matějka.

A jak se o možnosti „pojistit se na někoho jiného“ mladí dozvídají? Nejčastěji od svých rodičů (53 %) a přímo od obchodníků pojišťoven (41 %). Dobře mířenou radu pak poskytují přátelé (23 %) a sociální sítě (15 %).


Mohlo by vás zajímat: Kyberútoků přibývá! Co dělat po úniku dat?


Pojistí se i na babičku 

Vlastní auto si na sebe pojišťuje 43 % mladých motoristů. Zbylých 57 % hledá možnost pořízení povinného ručení jinde. Nejčastěji u otce (27 %) nebo matky (17 %), obrací se ale také na prarodiče – na dědu ve 3 %, respektive na babičku ve 2 % případů. Na přítele nebo přítelkyni pojišťuje své auto 3 % mladých, na někoho úplně jiného (např. souseda nebo kolegu) 3 % řidičů-juniorů. 

Uvažujete, že byste si bonus za bezeškodní jízdu u povinného ručení začal/a vyjíždět sám/sama?

Generali, průzkum 2                                                                                                                                                                                                           Zdroj: Generali

Musí mladí řidiči své blízké přemlouvat k tomu, aby jim auto pojistili na sebe? Zdá se, že jde o samozřejmou věc. V průzkumu 75 % dotázaných uvedlo, že taková domluva proběhla hladce, 19 % nemuselo splnit žádné zvláštní podmínky, které by jim jejich blízcí diktovali. Jen 2 % mladých muselo slíbit, že budou jezdit opatrně… 

Mladí řidiči přitom málokdy tuší, jak velký bonus vlastně díky pojištění se na někoho jiného získali. Přes polovinu z nich (53 %) si přesnou hodnotu bonusu za bezeškodní jízdu nevybaví, pro 24 % to pak ani není důležité. „Hlavně, že je to levnější,“ zaznívalo v dotaznících. Naopak 23 % řidičů ví velmi dobře, s jak vysokým bonus na někoho jiného mohou počítat.


Mohlo by vás zajímat: ČNB testovala pojišťovny. Jak to dopadlo?


Vlastní bonusy by chtěli 

Uvažují motoristé-junioři, že si do budoucna začnou vyjíždět svůj vlastní bonus u povinného ručení? V drtivé většině by to mladí rádi realizovali, jenže… 26 % to začne řešit, až se „něco pokazí“, 19 % majitelů aut čeká, až budou starší. 

Zatímco 5 % chce nejdřív najezdit víc kilometrů a 5 % si auto na sebe pojistí, když se budou cítit zkušenější v jeho ovládání. Začít s vyjížděním bonusu chce co nejdřív 22 % respondentů. Hned 18 % ale vůbec neplánuje, že by si auto pojistili na sebe a dalších 5 % vždy budou raději hledat někoho, kdo jim auto pojistí.

Sebevědomí mají a výpomoci s placením se nebrání 

A co nehody? Připouští si mladí, že by svojí neopatrností pokazili bonus toho, kdo jim auto na sebe pojistil? Podle výsledků průzkumu Generali se ukazuje, že mladí hýří sebevědomím. Obavy z nehody a ztráty bonusu nemá 22 % mladých řidičů. Takové myšlenky vůbec neřeší 14 % respondentů, dalších 13 % řidičů-juniorů je přesvědčeno, že se to nestane, protože se považují za dobré řidiče. Naopak 25 % respondentů strach ze ztráty bonusu má, 23 % pak kromě samotných obav deklarují, že kvůli tomu jezdí mnohem opatrněji. 

A jak to s platbami za povinné ručení? „V průzkumu se ukázalo, že mladí povinné ručení hradí z vlastních zdrojů, jde o 84 % z nich,“ komentuje výsledky Miroslav Matějka. Kromě toho ale také vyplynulo, že s úhradami pojistného mladým majitelům aut pomáhají v 9 % i ti, na něž povinné ručení mají sjednané, a 4 % si povinné ručení hradí pouze částečně. Ve 3 % jim účet za pojištění hradí někdo jiný – nejčastěji se na platbách podílí společně partner a partnerka

Zdroj: Generali Pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články