INSIA radí: Chalupářská sezona končí, pozor na zloděje!


			INSIA radí: Chalupářská sezona končí, pozor na zloděje!
26.9.2018 Produkty

Za pár dní končí léto a nebude dlouho trvat, než chataři a chalupáři zazimují své rekreační miláčky. Protože chata nestojí před domem, ale většinou v rekreační oblasti, která je přes podzim a zimu neobydlená, hrozba krádeže či vandalizmu je obrovská. Víte, jak svoji chatu nebo chalupu nejlépe ochránit?

Pojištění zdraví, domácnosti či auta má většina lidí vyřízené. S pojištěním rekreační nemovitosti už to tak samozřejmé není, ačkoliv je chataření a chalupaření jedna z nejoblíbenějších forem odpočinku. Poptávka po rekreačních objektech v Česku roste, meziročně se jich prodává až o 40 procent více. Hlavním důvodem je, že se daří ekonomice, nezaměstnaných je nejméně od roku 2008 a lidé jsou, co se týká budoucnosti, optimisticky naladěni. Oproti roku 2016 se počet prodaných rekreačních nemovitostí zvýšil v průměru o 38 procent.

Jak dobře ochránit svoji chalupu či chatu?

Nejenom zazimování chalup či chat, ale i jejich zabezpečení před přírodními živly či zloději, řeší před blížící se zimou valná většina chalupářů. Preventivními opatřeními si totiž můžete ušetřit mnoho nepříjemností a peněz, které byste jinak museli za odstranění škod zaplatit ze svého. Pochopitelně pomoci vám může i správně nastavené pojištění majetku. Přinášíme několik rad a doporučení, jak pojištění správně nastavit i na co si při jeho sjednávání dát pozor.


Mohlo by vás zajímat: Pozor na peníze! Desetitisíce Čechů používá zavirovanou aplikaci


Řešením je na míru připravené pojištění rekreačních objektů

Úplným základem je pojištění správně nastavit a ze široké nabídky pojišťoven vybrat variantu, která bude pro konkrétní typ nemovitosti vhodná. Především je třeba správně nastavit pojistné částky a zvážit, zda pojistit jen nemovitost nebo i vybavení domácnosti. Důležité je i zvolit odpovídající zabezpečení a ohlídat si možné výluky, které z pojistné smlouvy vyplývají. Smysl tohoto pojištění oceníte ve chvíli, kdy například spadlý strom stojící na vašem pozemku poškodí sousedovu střechu či třeba uvolněná taška z vaší střechy způsobí škodu na autě souseda.

Zkontrolujte, zda pojištění kryje všechna rizika

Při sjednávání pojištění si ověřte, zda obsahuje krytí všech rizik, která vaši nemovitost mohou ohrozit, základní pojištění totiž zpravidla všechna rizika neobsahuje. Pokud máte chatu či chalupu vybavenou i cennějšími předměty (například elektronika, obrazy apod.), které by vám mohli zloději případně odcizit, nezapomeňte na sjednání pojištění domácnosti a také pojištění umění. Nezapomínejte také na připojištění odpovědnosti z držby nemovitosti.


Mohlo by vás zajímat: Deset let od krize. Jak se připravit na tu příští?


Co se může stát? Ukažme si to na příkladu pana Oldřicha

Pan Oldřich po příjezdu na chalupu zjistil, že ji navštívil nezvaný host a ukradl sekačku a drobnou elektroniku v celkové hodnotě 25 tisíc korun. Navíc se snažil odnést starožitnou skříň, která ovšem byla nad jeho síly a poškodil ji. Pan Oldřich ihned zavolal policii a vše nahlásil pojišťovně. Co by měla jeho pojistná smlouva obsahovat, aby se dočkal náhrady?

Ukradené věci patří do domácnosti. Musí být tedy pojištěna domácnost, nejenom nemovitost. Nehoda by se řešila v rámci rizika krádeže nebo odcizení. Při jeho sjednání si nezapomeňte zjistit předem, jaké zabezpečení domu pojišťovna vyžaduje. Jinak může odmítnout vyplatit náhradu za ukradené věci nebo bude výplata peněz krácena. U chat a chalup obvykle platí, že požadavky pojišťovny na zabezpečení bývají přísnější než u bytu nebo domu, kde se běžně bydlí. Rekreační nemovitosti bývají po nějakou dobu opuštěné, roste tak příležitost pro „nezvanou návštěvu“.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Pojištění v roce 2050


Je dobré počítat i s tím, že pachatel nejen něco ukradne, ale také některé vybavení zničí nebo poškodí. To by pojišťovna řešila v rámci pojištění odcizení nebo vandalizmu. Při uzavírání smlouvy si tedy nechte vše pečlivě vysvětlit a zjistěte si, co se skrývá ve výlukách k předmětnému pojištění.

Pokud vlastníte chatu či chalupu, investujete do ní své peníze, pravidelně zde trávíte čas a do budoucna třeba uvažujete o přestěhování na stáří, zamyslete se také nad jejím pojištěním. Předejdete tak finančním nepříjemnostem v případě nenadálých událostí. Při pojištění chaty či chalupy je stejně jako u jiného bydlení vždy třeba rozlišovat pojištění nemovitosti a domácnosti.

 

Zdroj: INSIA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články