Klimatické změny trápí zemědělce. Pojištění pomůže


			Klimatické změny trápí zemědělce. Pojištění pomůže
4.8.2017 Produkty

Zemědělská výroba, ať už provozovaná velkou společností, nebo drobně hospodařícím rolníkem, je činností rizikovou, která je více než jiná odvětví závislá na rozmarech počasí. Zemědělci se každoročně potýkají s výkyvy počasí, které jim mnohdy způsobí nemalé problémy. O této skutečnosti bohužel vypovídá i dosavadní průběh letošního roku.

Zatímco v minulých letech spíše ubývalo škod, které byly způsobeny špatným přezimováním ozimých plodin, tak v letošním roce se počet těchto škod zvýšil. Příčin bylo hned několik. Některé lokality republiky trápilo sucho, takže zasetý porost, hlavně řepky, měl problémy se vzejitím. A když už vzešel, tak v mnoha oblastech byl napaden škůdci, převážně mšicí broskvoňovou, kterou bylo bohužel téměř nemožné zlikvidovat. 

Některé takto poškozené porosty se musely zrušit a znovu oset ještě na podzim, jiné se přesévaly až na jaře, kdy je navíc ještě poznamenaly velké mrazy v průběhu zimy. Tyto škody pracovně označujeme jako „nákladové“ a klient jako pojistné plnění obdrží náklady za osetí – to znamená, že se mu proplatí náklady na osivo a náklady za práci spojenou se setím. 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Už zase nejsou lidi…


Když se ze zimy přesuneme dál, musíme konstatovat, že na množství škod nebyl příznivý ani začátek jara. Již několik let se téměř s pravidelností vyskytují (v dubnu až květnu) jarní mrazy, které výrazně poškozují nejen úrodu ovoce a vinné révy, ale také porosty cukrovky a máku. 

Ani letos tomu nebylo jinak a opakované poklesy teplot pod bod mrazu způsobily značné škody na ovocných stromech a vinné révě. Prognóza rozsahu takto způsobených škod se blíží výše jako v loňském roce a v rámci celé republiky dosahuje několik set milionů korun. 

A nejsou to jen mrazy, které nenechají zemědělce v klidu. Změny klimatu posledních let přináší extrémní výkyvy počasí. V pojišťovnictví, a to hlavně v likvidacích, působím již 24 let, a pokud toto období mohu zhodnotit, tak před cca 15–20 lety padaly první kroupy nejdříve koncem měsíce května, zatímco poslední roky se s bouřkami, doprovázenými krupobitím, setkáváme už v průběhu dubna.  Bouřky pak většinou bývají doprovázené silným a intenzivním přívalovým deštěm, který způsobí bleskové povodně, splavení a zaplavení porostů. Ani tento jev v minulosti nebyl tak častým. 


Mohlo by vás zajímat: Kam nejezdit na dovolenou? Unikátní mapa ukazuje riziko terorizmu


Klimatickými změnami se již několik let zabývají vědci z projektu CzechAdapt. Ti uvedli, že čím více emisí se bude vypouštět do ovzduší, tím více se bude oteplovat, a to nejen na území České republiky. Bude ubývat sněhových i dešťových srážek, a tím docházet ke zhoršování vodní bilance a zvýší se riziko výskytu suchých období. Klimatická změna právě přinese i častější výskyt těchto extrémních jevů. 

Díky produktům zemědělského pojištění tak může zemědělec minimalizovat finanční ztráty, které mu vzniknou v souvislosti se ztrátami na výnosech plodin způsobenými jakoukoliv nepřízní počasí, např. krupobitím, vichřicí, povodní nebo suchem. Zemědělské pojištění kromě toho také kryje i rizika spojená s výskytem nemocí nebo nákaz, která mohou ohrozit chov hospodářských zvířat.

Změny klimatu, a s tím spojené častější extrémní jevy, se projevují i v pojištění zvířat. Výskytem tzv. horkých dní, což jsou dny, kdy teplota přesáhne 33 °C, trpí např. drůbež, u které pak dochází ke zvýšeným úhynům z důvodu přehřátí organismu.

Gabriela Vránová

ředitelka úseku zemědělského pojištění

OK GROUP a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články