AIR: Kalifornské požáry lámaly rekordy


			AIR: Kalifornské požáry lámaly rekordy
13.12.2018 Pojistný trh, Škody

Společnost AIR Worldwide, která se zabývá modelováním katastrofických rizik, odhaduje, že výše pojištěných škod způsobených požáry v severní Kalifornii se bude pohybovat mezi 6 a 9 mld. USD. Tato katastrofická událost se označuje jako požár Camp („Camp Fire“), protože započal dne 8. listopadu 2018 poblíž silnice „Camp Creek“ v okrese Butte County. Tento požár překonal předchozí rekordy a přinesl nejvíce lidských obětí a největší destrukci, pokud jde o jednotlivý požár, v celé kalifornské historii.

„Camp Fire“ nebyl ovšem jediným požárem, který Kalifornii postihl. Pokud se k tomu připočtou pojištěné škody způsobené požárem Woolsey v jižní Kalifornii, tak podle společnosti AIR může být pojišťovnictví zatíženo náklady v rozmezí od 9 do 13 mld. USD.

V této souvislosti je nutno poznamenat, že kvalifikované odhady společnosti AIR jsou založeny na předpokladu, že nárok na pojistné plnění bude mít 100 % poškozených osob, protože pojištění pro případ požáru včetně ničivého požáru je v Kalifornii standardním pojištěním vlastníků domů.


Mohlo by vás zajímat: Prezidentem ČAP opět Martin Diviš. Kdo bude v prezidiu?


Skutečností je, že „Camp Fire“ se z původního ohniska rychle šířil vzhledem k nízké vlhkosti, silnému větru a suchým porostům. Již několik dní po vzniku požáru konstatoval zástupce hasičů, kteří s požárem bojovali s maximálním úsilím, že město Paradise bylo doslova vymazáno z mapy, tj. celé lehlo popelem. To jen dokresluje tragičnost a katastrofický rozměr tohoto požáru, který se podařilo hasičům dostat plně pod kontrolu až 25. listopadu 2018.

Podívejte se, jak vypadalo město Paradise po požáru:

Zdroj:YouTube

Počátkem prosince 2018 vypadala statistika škod hrozivě. Bylo spáleno území o ploše 153 336 akrů (cca 614 km2), zničeno více než 18 700 budov, z toho bylo 13 972 rodinných domů, 528 podnikatelských objektů a 4 293 jiných staveb. Šetření na místě stále probíhá, takže tyto počty nejsou konečné.


Mohlo by vás zajímat: Kybernetická rizika v roce 2019: Dokáží se pojišťovny přizpůsobit?


Odhady pojištěných škod způsobených požárem „Camp Fire“, založené na modelu AIR, zahrnují:

  • pojištěné věcné škody na majetku –  budovách (vč. podnikatelských objektů) i vnitřním vybavení,
  • přímé škody z přerušení provozu,
  • nárůst poptávky – odhadované zvýšení nákladů na pořízení materiálů, služeb a práce z důvodu zvýšení poptávky po katastrofické události.

Odhady pojištěných škod způsobených požárem „Camp Fire“, založené na modelu AIR, nezahrnují:

  • škody na nepojištěném majetku,
  • škody na půdě,
  • škody na infrastruktuře,
  • škody z nepřímého a náhodného přerušení provozu,
  • náklady na šetření a vyřízení pojistné události.
Zdroj: AIR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články