Generální ředitel OVB o regulaci provizí


			Generální ředitel OVB o regulaci provizí
29.10.2015 Pojistný trh

Generální ředitel OVB Allfinanz CZ Miroslav Řezník, poskytl rozhovor on-line magazínu Týden.cz. Téma se netýkalo ničeho jiného, než zákona o pojišťovnictví a jeho dopadu na pojistný trh. Co si o regulaci myslí šéf jednoho z největších MLM v České republice?

Na článku je trochu zarážející, že se v otázkách neobjevil žádný dotaz týkající se vlivu regulace na multilevelové společnosti. Rozhovor se zabývá spíše dopadem na pojišťovny, klienty a porovnání regulace rizikových pojištění se zbytkem Evropy.

Obzvlášť dopad na menší pojišťovny, hodnotí Miroslav Řezník velmi negativně. „Menších pojišťoven se regulace dotkne výrazně. Tyto pojišťovny jsou vysoce závislé na externí distribuci životního pojištění prostřednictvím smluvních prodejců. Některé z nich dokonce až sto procent veškeré produkce v životním pojištění realizují přes nezávislé finančně poradenské společnosti. Je zřejmé, že některé tyto subjekty budou zvažovat působení na českém trhu a počet pojišťoven nabízející životní pojištění se zmenší,“ uvádí.

Jeho odhad poklesu prodeje životního pojištění s příchodem nového roku se shoduje s odhadem USF a AFIZu. Uvedl, že až 60% prodeje probíhá prostřednictvím zprostředkovatelů a tím pádem hrozí ztráta velké distribuční síly. „Penalizovat zprostředkovatele za to, že klient u rizikového životního pojištění změní pojistitele v pěti letech od uzavření smlouvy, je nesmyslné,“ vysvětluje svůj názor. „Pokud si klient najde na trhu lepší cenovou nabídku, měla by mu být přece umožněna změna. A zprostředkovatel, který uzavřel původní smlouvu, reálně není schopen klienta pět let držet v produktu, který se například po dvou letech stal cenově na trhu nekonkurenceschopným, nebo jiný klient po roce po dvou změní banku při refinancování své hypotéky a zároveň i pojistitele v rizikovém životním pojištění,“ a následně uvádí příklad, že i u všeobecné zdravotní pojišťovny má klient možnost změnit pojišťovnu každý rok.

S úbytkem pojistitelů se sníží konkurence na trhu a z toho vyplynou vyšší ceny pojistného. Menší počet zprostředkovatelů znamená nižší příspěvky státu z jejich daní a může také nastat pokles rozmanitosti produktů. To vše povede ke sníženému komfortu pro klienty. „Méně smluv na zajištění ztráty příjmu a životních rizik znamená pro státní kasu v budoucnu vyšší výdaje na sociální a zdravotní péči. Celá změna se naplánovala kvůli předčasným stornům smluv, na kterých klienti tratili. Obávám se, že regulace jejich počet nesníží a produkty zdraží,“ zakončuje pro Miroslav Řezník pro magazín.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroj: Týden.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články