Intervence ČNB skončily. Jaký je pohled pojistného trhu?


			Intervence ČNB skončily. Jaký je pohled pojistného trhu?

Bankovní rada ČNB na mimořádném zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku ČNB. O nastavení úrokových sazeb bankovní rada nejednala. Zůstávají tak na stávající úrovni, tedy na technické nule.

Na základě důkladného posouzení dostupných makroekonomických dat, analýz a prognostických scénářů bankovní rada konstatovala, že došlo k naplnění podmínek pro udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle do budoucna. Pokračování kurzového závazku již není z pohledu plnění primárního úkolu České národní banky, kterým je cenová stabilita, v této situaci nutné.


Mohlo by vás zajímat: MF: Ekonomika poroste více než v loňském roce


Celkový makroekonomický obrázek ukazuje, že domácí ekonomika již delší dobu působí na zvyšování nákladů a návazně i cen. Při současném odeznění protiinflačních vlivů ze zahraničí to znamená, že již není potřeba udržovat měnové podmínky uvolněné v dosavadním rozsahu. Ukončení kurzového závazku je prvním krokem k postupnému zmírňování uvolněnosti měnových podmínek.

Ukončení kurzového závazku znamená, že kurz koruny se bude nyní pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. V důsledku toho může krátkodobě kolísat jedním či druhým směrem. Vývoj kurzu koruny proto zůstává významnou nejistotou stávající prognózy. Česká národní banka je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat.

Ukončení intervencí zasáhne i pojistný trh. Podle únorového vyjádření generálního ředitele České pojišťovny Marka Jankoviče však nepůjde o nic zásadního: „Nepředpokládám, že ukončení intervencí ČNB bude mít na české pojišťovnictví významný dopad. Pojišťovny působící na našem trhu mají téměř všechny závazky v české měně a vůči českým klientům a jejich investice jsou již z minulosti nějakým způsobem chráněny vůči pohybu kurzu.“


Mohlo by vás zajímat: Regulace provizí i na Slovensku. Jak to vidí Vladimír Matuščin


S tím souhlasil i ředitel Allianz pojišťovny Jakub Strnad: „Jsem přesvědčený, že ukončení intervencí ČNB bude mít mnohem větší dopad na jiné části ekonomiky, než je pojišťovnictví. Jsme totiž úzce spojeni s tuzemskými klienty a příjmy i výdaje, stejně jako většinu investic, máme v korunách. Kurzové změny se proto u nás příliš neprojeví.“

V podobném duchu pak v únoru pokračoval ředitel Pojišťovny České spořitelny Petr Zapletal: „Vzhledem k zajištění cizoměnových aktiv neočekáváme s vlastním ukončením intervencí a případným posílením koruny negativní dopad na hospodaření pojišťovny. Konec oslabení kurzu koruny může mít pozitivní efekt pouze v levnějším pořízení zboží a služeb ze zahraničí. To, co na nás může mít významný dopad, jsou následné efekty tohoto kroku, tedy vývoj inflace a zejména úrokových sazeb.“

Své kolegy doplnil Martin Žáček, ředitel UNIQA pojišťovny: „Za naši pojišťovnu ukončení intervencí vítáme, i když obecně chápeme jejich přechodnou užitečnost v zájmu rozběhu naší ekonomiky jako celku. Pro nás se usnadní a rozšíří investiční možnosti. Nyní jsme ve složité situaci při zvažování investic do českých státních dluhopisů. Ty nakupují zahraniční investoři právě v očekávání opuštění kurzového závazku, a jsou proto aktuálně ochotni akceptovat záporné výnosy. Část investic proto směřujeme do zahraničních aktiv, kde je ale zajištění kurzu nyní spojeno s vysokými náklady.“

Zdroj: ČNB, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články