Autem na dovolenou: Havarijní pojištění kryje náklady za havárii, poruchy i odtah


			Autem na dovolenou: Havarijní pojištění kryje náklady za havárii, poruchy i odtah

Cestování na dovolenou autem s sebou přináší rizika, která se nevyplatí podceňovat. Dopravní přestupek, porucha automobilu nebo nehoda může v zahraničí přijít pěkně draho. Ať už vyrážíte do Alp na lyže, nebo plánujete letní dovolenou u moře, nepodceňujte havarijní pojištění či připojištění vozidla. V nesnázích dovedou ušetřit desetitisíce.

Pozor na havárie. Nejvíce Češi bourají v Německu

Největším rizikem při cestování automobilem do zahraničí je havárie. Během zimní a jarní dovolené Češi nejvíce bourají v Německu a v Rakousku, přes které vedou hlavní dálniční tahy do alpských rezortů. Větší pravděpodobnost nehody je při zpáteční cestě, kdy na řidiče doléhá únava z aktivní dovolené. Podle ČSOB Pojišťovny jen v Německu nahlásili klienti za rok 2018 přes tisíc pojistných událostí. Přičemž průměrná škoda pojistné události dosahuje 111 000 korun.  

Průměrná výše škody při havárii v zahraničí

  • Slovensko 64 012 Kč
  • Itálie 76 197 Kč
  • Rakousko 76 285 Kč
  • Francie 91 317 Kč
  • Německo 111 208 Kč

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Zapomínat nesmíme ani na poškození vozidla vlastním zaviněním. Častým problémem je stržení či polámání plastových nárazníků o sněhové závěje. Na okreskách je potřeba dávat pozor také na srážku se zvěří. Netřeba připomínat, že náklady za tato poškození nekryje sjednané povinné ručení.

Porucha vozidla v zahraničí může stát desítky tisíc

Kromě havárií se řidičům při cestách do zahraničí nevyhýbají ani technické závady. Běžné jsou defekty či pokles napětí v autobaterii.  Zatímco defekt či špatnou autobaterii vyřešíte bez větších nákladů, horší je to s poruchami motoru, kde se bez servisu neobejdete. Pokud automobil není schopen jízdy, počítejte s náklady na odtah automobilu ze zahraničí. Celkové náklady se tak mohou vyšplhat až na desetitisíce.

Průměrná cena odtahu vozidla ze zahraničí:

  • Slovensko 25 000 Kč
  • Rakousko 25 500 Kč
  • Německo 31 000 Kč
  • Francie 69 500 Kč
  • Itálie 75 000 Kč

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Jen povinné ručení nestačí

Při cestách do zahraničí se proto vyplatí havarijní pojištění. To se vztahuje nejen na poškození vozu havárií, ale kryje také náklady spojené s vykradením vozu nebo škody způsobené živelními událostmi. Součástí většiny havarijních pojištění je také asistenční služba, která motoristům v nesnázích poskytne odbornou pomoc. A pokud vlastník vozidla nemá zájem o havarijní pojištění, pak si lze k povinnému ručení sjednat příplatková připojištění jednotlivých rizik.

Škodní událost nezapomeňte neprodleně nahlásit

Ať už máte sjednané havarijní pojištění či připojištění k povinnému ručení, nikdy nezapomínejte neprodleně nahlásit pojistnou událost. Nečekejte až na konec dovolené, ani se neobávejte nákladů za zahraniční hovor. Asistenční linky pojišťoven jsou pro klienty mnohdy zdarma.

Zdroj: dotFOX

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Doporučení

Jiří Syta,  13. 6. 2019

Dobrý den, v zimě jsme jeli s manželkou na dovču do Rakouska a havarijko jsem si sjednali u https://www.srovnator.cz/ a byli jsme moc spokojeni. Můžu jen doporučit. Jirka

Cestování autem

Sára Volková,  30. 5. 2019

Zajímavý článek, pro cestování do zahraničí vždy používám online nezávislé srovnávače jako: https://www.moneyo.cz/

RSS