Kdy a proč se vyplatí pojištění elektroniky?


			Kdy a proč se vyplatí pojištění elektroniky?

Pojištění bydlení nebo auta bereme jako samozřejmost, přitom pojištění drahé elektroniky, kterou s sebou bereme téměř kamkoliv už ne. Podívejte se, jaké možnosti jsou dostupné v dnešní době, jak si pojištění zařídit, a na kolik vás vyjde.

„On mi nějak spadl, když jsem telefonoval a zakopl jsem.“ nebo „ Kolega mi strčil do čaje a rozlil ho do notebooku.“ Těchto nehod jsou dennodenně tisíce, schválně se podívejte po svém okolí, kolik lidí používá zařízení s prasklým displejem. Běžné jsou také krádeže, stačí pár vteřin vaší nepozornosti a kapsář v autobuse je spolehlivě využije. Mnoho z nás také tvrdí, že si telefon nikdy nezničili a nikdy jim ho nikdo neukradl. Bohužel, těchto lidí jsou plné servisy a ukradená elektronika se jen ve zlomku případů dostane zpět k majiteli. Opatrnost a obezřetnost se vyplácí, nicméně není zárukou toho, že je zařízení vždy v bezpečí.

Jaké existují druhy pojištění elektroniky?

Nejobvyklejší je pojištění proti krádeži a rozbití. Tohle pojištění lze uplatnit v případě, kdy jste pojištěné zařízení dostatečně zabezpečili před krádeží, nebo k poškození nevedla zjevná neopatrnost.

Co to znamená v praxi? V případě, že vám telefon ukradnou ze zapnuté tašky cestou do práce, pak část svých peněz dostanete zpět. Pokud vám ho ale ukradnou, protože jste usnuli v MHD, pak takové pojištění již platit nebude. S poškozením platí to samé. V případě, že zakopnete a telefon vám vyklouzne z ruky, jedná se o nehodu a peníze vám vyplatí, pokud jste ovšem s telefonem v kraťasech skočili do bazénu, pak pojištění padá.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co listopad dal


Dalším druhem je rozšířené pojištění, které platí právě i na zjevnou neopatrnost. To se vyplatí především u notebooků, tabletů a dražších telefonů. Nemusíte si lámat hlavu s tím, jak se poškození nebo krádež staly, část peněz dostanete zpět.

Kde si mohu nechat elektroniku pojistit?

Pojištění na elektroniku nabízí většina pojišťoven. Další cestou je nechat si pojistit elektroniku přímo u prodejce v den nákupu. Budete tak mít jistotu, že je zařízení pojištěné od první chvíle.

Kolik stojí pojištění elektroniky?

Vždy záleží na hodnotě výrobku, ze které se pojištění počítá. Nelze tak přesně odhadnout, na kolik vás takové pojištění vyjde u toho konkrétního zařízení, můžeme jen určit přibližné částky. Pojištění notebooku v hodně 25 tisíc se obvykle pohybuje mezi 2 až 2,5 tisíci korunami. Telefon v hodnotě 15 tisíc pojistíte přibližně za 1 500 Kč. Pojištění televize v hodnotě 35 tisíc vyjde asi na 3 tisíce korun. Jedná se vždy o základní pojištění proti rozbití či krádeži.


Mohlo by vás zajímat: Věnujte pozornost výlukám v HAV. Vyhnete se zklamání


Jaká částka se mi vrátí zpět?

V prvním případě je podstatná tzv. časová cena, která se vypočítává z ceny výrobku sníženou o jeho stáří. Částka určená procentuálně se každý měsíc strhává z pořizovací ceny. Obvyklejší praxe je, že pojišťovny odečítají tuto částku ihned po zakoupení, méně časté bývá odečítání procent z ceny až po určité době. Důležité je, kolik procent každý měsíc pojišťovna strhne. Obvykle se jedná o 1 – 2 %, některé pojišťovny strhávají ale i 3 % z pořizovací ceny.

Další možností je vyplacení pomocí obvyklé ceny. Tedy obvyklé ceny podobných či stejných výrobků, u kterých odpovídá i stáří pojištěné věci. Například pokud jste si před 2 lety koupili telefon za 10 tisíc, o který jste nyní přišli, a stejný nebo podobný telefon se nyní prodává v bazaru za 5 tisíc, bude vám vrácena částka 5 tisíc.

Kdy se pojištění elektroniky vyplatí, a kdy naopak ne?

Pojištění se vyplatí v případě, že kupujete nebo vlastníte dražší zařízení. Typicky se jedná o notebooky nad 20 tisíc, televize, ale i telefony a tablety, které přesáhly částku 10 tisíc.

Zbytečné je pak pořizovat pojištění elektronice do 5 tisíc, některé pojišťovny a obchodníci ani tuto službu neumožňují.

Zdroj: dotFOX s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články