Vyrážíte autem do zahraničí? Poradíme, co nezapomenout a na co se připravit


			Vyrážíte autem do zahraničí? Poradíme, co nezapomenout a na co se připravit

Automobil poskytuje naprostou svobodu v cestování. Výběr trasy, čas odjezdu, navštívená místa i doba na nich strávená je čistě v režii cestovatelů. Není proto divu, že auto je ideálním prostředkem pro prozkoumávání zahraničních krás. K cestování vozem se ale vážou povinnosti, jejichž zanedbání může zahraniční dovolenou zkomplikovat. Co je na zahraniční cestu automobilem potřeba? A na co se nevyplatí nezapomenout?

K půjčenému vozu je nutný písemný souhlas vlastníka

Jestliže cestujete služebním vozem nebo automobilem půjčeným z rodiny, pak nezapomeňte mít u sebe potvrzení od vlastníka vozidla, které vás opravňuje k provozu automobilu. Potvrzení s ověřeným podpisem je vhodné mít v angličtině, případně v jazyce země, do které cestujete. V opačném případě se může stát, že při běžné silniční kontrole budete podezřelí z odcizení vozidla.

Pokud cestujete s vozidlem, u kterého jste zapsáni v technickém průkazu, pak potvrzení vlastníka nepotřebujete. V obou případech si ale nezapomeňte zkontrolovat, zda vozidla má sjednané povinné ručení, a zda máte k vozidlu zelenou kartu. Vyplatí se také havarijní pojištění včetně asistenční služby.


Mohlo by vás zajímat: Nové odborné zkoušky mají zelenou! ČAP a EFPA dokončily databázi otázek


Při převozu vnoučat a dětí z rodiny nezapomeňte na souhlas rodičů

Nezřídka se stává, že na zahraniční dovolenou vezmete svá vnoučata či nezletilé děti svých přátel. V takovém případě myslete na souhlas rodičů s vycestováním dítěte. Stejně, jako při zapůjčení automobilu se jedná o dokument, který zahraniční policii dokládá, že převážené děti nejsou oběťmi únosu. Evropská unie totiž v posledních letech zpřísňuje pravidla boje proti únosům nezletilých osob. Tento souhlas je nutný i pro prarodiče, kteří přepravují svá vnoučata s rozdílným příjmením, policie nebude zjišťovat rodinné vztahy.

Ještě, než vyrazíte na cestu do zahraničí, je nutné také nezapomenout na cestovní pojištění. Jedná se o malý výdaj, který poskytuje dostatečné krytí léčebných výloh a zdravotního ošetření nad rámec evropského průkazu zdravotního pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Jak získat punc exota?


Zkontrolujte povinnou výbavu

Před cestou zároveň zkontrolujte stav vozidla, tlak v pneumatikách, stav oleje a chladicí kapaliny i povinnou výbavu. Nezapomeňte na výstražné vesty pro všechny cestující ve vozidle. A pokud cestujete do Bulharska či Rumunska, pak přibalte také hasicí přístroj, který je povinný i v Řecku a Turecku.


Mohlo by vás zajímat: Vývoj počtu poradců ve 2Q 2019


Elektronické dálniční známky zakoupíte z pohodlí domova

Ve většině evropských státech je jízda po dálnicích zpoplatněná. Mnoho zemí jako například Slovensko, Rakousko a Maďarsko přešlo na elektronickou dálniční známku, tu si jednoduše pořídíte online na registrační značku vašeho vozu. Doklad o zakoupení dálniční známky si nezapomeňte vytisknout, případně uložit do mobilu pro případné řešení sporů.

Zdroj: dotFOX

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

cestovní pojištění

Karel Mladý,  29. 8. 2019

Díky za tipy. Já sjednával pojištění přes https://www.srovnator.cz/cestovni-pojisteni/ a vše ok

RSS

Související články