Omezí koalice rezervy pojišťoven? Chce získat 5 mld.


			Omezí koalice rezervy pojišťoven? Chce získat 5 mld.

Web Hospodářskch novin přinesl závažnou informaci, která by zasáhla celý pojistný trh. Ve vládním prohlášení budoucí možné koalice hnutí ANO a ČSSD stojí, že vláda přehodnotí takzvané technické rezervy pojišťovacích domů, které jsou doposud plně uznatelné jako výdaj a díky nimž si pojišťovny snižují daňové základy.

Podle Hospodářských novin návrh předložila na jednání o budoucí vládě zástupcům ČSSD ministryně financí Alena Schillerová „Paní ministryně navrhla, že namísto zdaňování bank by se šlo podívat na rezervy pojišťoven, protože ty si dávají do daňově uznatelných nákladů příliš vysoké rezervy," uvedl serveru bývalý poslanec za ČSSD a exministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministryně financí Alena Schillerová nejprve návrh odmítla komentovat. „Ministerstvo financí se k daňovým otázkám, které jsou předmětem probíhajících politických jednání, nebude v tuto chvíli vyjadřovat," vzkázal Hospodářským novinám mluvčí MF Michal Žurovec.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se pak k celé problematice ministryně  vyjádřila konkrétně: „Můj odhad bude velmi hrubý. Chce to celou řadu faktorů, aby se to spočítalo přesně. Bude to určitě v řádech miliard korun. Já si troufnu říct, že se můžeme pohybovat kolem pěti miliard. Chceme vytvořit pojistku, a tady existuje jakýsi evropský předpis, aby ty pojišťovny nemohly jednoduše si optimalizovat daňový základ tím, že si budou tvořit rezervy podle toho jak jim vyjde daňový základ," uvedla Alena Schillerová. 


Mohlo by vás zajímat: Umělá inteligence přináší rizika vzniku velkých škod


Důvod tohoto zamýšleného kroku je v podstatě jednoduchý. ANO tímto záměrem získá finance pro vládní plány se socialisty, aniž by se musela zvyšovat daňová zátěž. Zajímavé je, že ČSSD původně žádala zavedení bankovní daně. Nakonec se rozhodlo, že se šáhne na rezervy pojišťoven.

V prohlášení budoucí vlády už existuje i konkrétní plán, jak sáhnout pojišťovnám na rezervy. „Daňově uznatelné technické rezervy budou nově vázány na pravidla obsažená v evropské směrnici Solvency II," píše se v prohlášení vlády. Systém tak bude podle autorů prohlášení odolnější vůči případnému nadhodnocování ze strany pojišťoven, protože výši takto stanovených technických rezerv budou moci ovlivňovat mnohem méně podle svých představ než u stávajícího postupu, který vychází ze zákona o účetnictví.  

„Technické rezervy v pojišťovnách slouží ke krytí budoucích výplat pojistného plnění, nepředstavují zisk a nemohou být rozděleny akcionářům.  České pojišťovny vyšly z finanční krize beze ztráty stability, na rozdíl od pojišťoven v řadě jiných evropských zemích, a to zejména díky důrazu na adekvátní řízení rizik a obezřetný přístup k odhadu těchto závazků. Legitimní politická diskuse o změně zdaňování technických rezerv nesmí vést k penalizaci pojišťoven za jejich obezřetné chování a ke snížení jejich odolnosti,“ komentoval situaci výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.


Mohlo by vás zajímat: Máte slovo s Michaelovu Jílkovou. IŽP v hlavní roli


Výkonného ředitele ČAP doplnil pro Hospodářské noviny šéf pojišťovny Kooperativa a prezident ČAP Martin Diviš „Většina evropských pojišťovacích skupin pravidla Solvency II považuje za absolutní minimum a má vyšší požadavky, aby mohly zajistit bezpečnost pojišťoven," řekl Martin Diviš, šéf Kooperativy a prezident České asociace pojišťoven. "Rozumím tomu záměru politiků, ale obávám se, aby to nesnížilo bezpečnost pojišťoven a jejich schopnost vyplácet pojistky tak, jako byly schopny v minulosti i v takových situacích, jako byly například povodně," uvedl. Věří, že se dalšího jednání zúčastní také Česká národní banka coby regulátor pojistného trhu, "aby se nedělal populistický krok, který by ohrozil bezpečnost pojišťoven,“ prezident České asociace pojišťoven dodal Martin Diviš.

Zdroj: Hospodářské noviny, oPojištění.cz, ČT

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články