Pojistitelé lodí jsou připraveni zvednout sazby po incidentech v Rudém moři


			Pojistitelé lodí jsou připraveni zvednout sazby po incidentech v Rudém moři
12.2.2021 Škody, Zahraničí

Pojišťovny se připravují na zvýšení ceny za pojištění obchodních lodí plujících přes Rudé moře po sérii násilných událostí, jež postihly plavidla ve vodách okolo Saudské Arábie. Informovaly o tom v Londýně nejmenované zdroje z tohoto pojišťovacího odvětví.

Možnost dalších napadení lodí převážejících ropu nebo zboží a incidentů okolo nich v těchto vodách podstatně vzrostla poté, co odcházející prezidentská administrativa v USA přistoupila na označení povstaleckého hnutí Hútíové ze severního Jemenu podporovaného Iránem jako teroristické organizace operující v zahraničí. „Sledujeme rostoucí počty telefonátů do přístavů z lodí plujících v Rudém moři, z nichž vyplývá obava z případného útoku ozbrojených skupin, zatímco dříve si takové starosti dělali námořníci spíše v Arabském zálivu,“ sdělil Mike Ingham z makléřské společnosti Gallagher. Podle něj se to týká například lodí putujících do přístavu Džidda, které leží na pobřeží Rudého moře, je druhým největším městem v Saudské Arábii a obchodním centrem země.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pandemie připomíná hollywoodský film. Vakcinace je jediné řešení


Každá loď potřebuje rozdílnou formu pojištění, zahrnující ale celoroční krytí válečných událostí, jakož i dodatek o extra pojistném, pokud „prolomí“ a vpluje do oblasti v regionu spojené s nejvyšším rizikem. Toto pojistné navíc se kalkuluje podle hodnoty plavidla nebo jako havarijní pojištění na 7 dnů. Tyto extra sazby za vysoké riziko nyní vzrostly na 0,015 %, zatímco ještě o měsíc dříve byly na úrovni 0,012 %. V praxi to odpovídalo podle tržního odhadu desítkám tisíc dolarů na sedmidenní jízdu problematickými vodami. Jeden z upisovatelů válečných rizik prohlásil nyní: Vede se reálně debata o Rudém moři poté, co byly nahlášeny incidenty a napadení s výbušninami. Všichni teď napjatě sledují, co se bude dít dál.“


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Škoda kliku, který padne vedle


Představitelé Saudské Arábie po události z prosince, kdy došlo ke kolizi kotvícího tankeru v přístavu Džidda s lodí naloženou výbušninami, se vyjádřili, že šlo o teroristický útok. Tento incident následoval po další škodě, kdy v jiném saudskoarabském terminálu u Rudého moře došlo k výbuchu na tankeru. Americká námořní administrativa varovala mořeplavce zkraje ledna, že množící se vojenské aktivity a rostoucí politické napětí v regionu nadále představuje vážné ohrožení pro obchodní lodě.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou výsledky pojišťoven v oblasti povinného ručení za rok 2020?


V Rudém moři jsou jedny nejfrekventovanějších světových lodních tras. Vedou od jihu až k Suezskému průplavu na severu. Každoročně se tam uskuteční tisíce transitů cestou přes Mandeb (průliv mezi Rudým mořem a Adenským zálivem na jižním cípu). Napětí v regionu se ještě přiostřilo poté, co začátkem ledna Irán zadržel jihokorejský tanker a zabránil mu v další plavbě Hormuzským průlivem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články