Video: Obrovský požár u Prahy. Hořela hala s bateriemi


			Video: Obrovský požár u Prahy. Hořela hala s bateriemi
17.7.2019 Pojistný trh, Škody

V Tursku u Prahy hořely bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem. Hasičům se podařilo dostat obrovský požád pod kontrolu až po osmi dlouhých hodinách.  Oheň, který vznikl zřejmě kvůli zkratu na jedné z baterií při manipulaci, se odpoledne rozšířil i na pole. Hustý dým bylo vidět i z okrajových částí metropole.

Operační středisko vyhlásilo zpočátku poplach profesionálním hasičům ze stanic Roztoky, Kladno a Kralupy nad Vltavou, podnikovým hasičům SŽDC Kralupy nad Vltavou a jednotkám dobrovolných hasičů obcí Kozinec a Libčice nad Vltavou. Po příjezdu k události, kterou charakterizoval hustý černý dým viditelný na vzdálenost mnoha kilometrů, bylo upřesněno, že požárem je zasažena hala o půdorysu přibližně 40×50 metrů s uskladněnými starými bateriemi.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Nefunkční regulace nabývá na síle. Co bude dál?


Požár nabíral na intenzitě a hrozilo přeskočení plamenů na sousední haly, ve kterých byly uskladněny například i traktory. Ze zasaženého objektu se navíc neustále ozývaly různé výbuchy. Velitel zásahu proto vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu a požádal o posily. Do Turska tak postupně vyrazily jednotky HZS Rakovník, Mělník, Slaný a Stochov a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Veltrusy, Úholičky, Minice – Kralupy nad Vltavou, Zákolany a Roztoky; později odpoledne ještě jednotky HZS Beroun a SDH Hostivice.

Následně byl poplachový stupeň zvýšen na třetí úroveň a na místo byli vyžádáni příslušníci z Chemické laboratoře Kamenice k monitorování ovzduší. Ti pak projeli celou oblast po směru, kterým převažovalo foukání větru, ale vzhledem k jeho poměrně velké rychlosti žádné nebezpečné koncentrace škodlivých látek nenaměřili. Přesto bylo starostům potencionálně ohrožených obcí oznámeno, aby doporučili občanům omezit větrání. Na místo byli přizváni také zástupci České inspekce životního prostředí a vodoprávního úřadu ORP Černošice.

Vlastní zásah byl rozdělen do dvou sektorů, kdy se hasiči soustředili především na uchránění vedlejších hal s uskladněnou zemědělskou technikou. Nasazeno bylo sedm C proudů, několik proudů D a také hasicí hřeby, na ochlazování sousedních objektů byl spuštěn i oscilační monitor. Potřebná hasební voda byla na požářiště zpočátku dovážena kyvadlově z místního rybníka, posléze byla dodávána nataženým dálkovým vedením pomocí velkokapacitního čerpadla HFS Somati.


Mohlo by vás zajímat: Rekordní počet varování MeteoUNIQA kvůli bouřkám v červnu


Hasiči v dýchací technice v další fázi zásahu vyváželi z haly třemi vysokozdvižnými vozíky palety a sudy s ohořelými bateriemi a na venkovním prostoru je také ochlazovali. Část jednotek pak zahájila rozebírání střešní konstrukce, aby bylo možné nasadit dovnitř haly vodní proudy i z výškové techniky. Na další vyvážení zasaženého materiálu si velitel zásahu vyžádal těžkou techniku ze zbirožské roty Záchranného útvaru HZS ČR, odkud vyjel na pomoc univerzální dokončovací stroj na podvozku Tatra 815–7 a kolový nakladač JCB s velkou lžící. Při zásahu byly využity i speciální kontejnery – hasicí ze stanice HZS Kladno, tankovací ze stanice HZS Rakovník, velitelský ze stanice HZS Slaný a chemický ze stanice HZS Beroun.

V 15.44 hodin snížil velitel zásahu poplachový stupeň ze třetího na druhý. Jedenáct minut po 18. hodině pak operačnímu středisku ohlásil lokalizaci požáru. Dohašování a vyhledávání skrytých ohnisek však  trvalo do nočních nebo i ranních hodin. K události se dostavil také starosta obce, který pro zasahující hasiče zajistil stravu i ochranné nápoje. Přítomni byli i majitelé pozemku, skladovacích hal i uskladněného materiálu. Podle jejich vyjádření vznikla požárem škoda v celkové částce pěti a půl milionu korun. Přesnou výší škody a příčinou vzniku požáru se bude zabývat vyšetřovatel HZS Středočeského kraje ve spolupráci s kolegy z generálního ředitelství následný den v dopoledních hodinách.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Nefunkční regulace nabývá na síle. Co bude dál?


Při požáru nebyl nikdo zraněn, zaměstnanci, kteří v hale pracovali, stačili objekt včas opustit.Ve večerních hodinách přijeli na vystřídání některých jednotek dobrovolní hasiči z Velvar a Středokluk a v rámci mezikrajské spolupráce také jednotka SDH Lysolaje z hlavního města Prahy. Týlové zabezpečení zasahujících hasičů převzali členové Oblastního spolku Českého červeného kříže z Prahy 1, kteří dovezli především jídlo a pití.

Pomocí těžkých strojů ze Zbirohu pokračovalo vytváření průchodů v obvodové zdi, aby bylo možné dostat se lépe k hořícímu materiálu a k jeho vyskladňování nebo vyhrabávání. Teleskopickou lžící byl z čelního prostoru haly vytažen shořelý vysokozdvižný vo­zík.

Ve 21.20 hodin byl stupeň požárního poplachu snížen na základní úroveň a velitel zásahu zredukoval počet jednotek. I tak zásah pokračoval v dýchací technice na třech úsecích, na kterých bylo dohromady nasazeno pět C proudů.

 

Zdroj: www.pozary.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články