Video: Záběry z letadla. Při tragédii zahynulo 41cestujících


			Video: Záběry z letadla. Při tragédii zahynulo 41cestujících
6.5.2019 Pojistný trh, Škody

Při tragické nehodě ruského letadla zahynulo 41 lidí. Suchoj Superjet společnosti Aeroflot nouzově přistál na moskevském mezinárodním letišti Šeremetěvo a už při prvním tvrdém doteku se zemí začal hořet.  

Letadlo vyslalo krátce po startu nouzový signál a posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání. Stroj přistával s plnými nádržemi paliva. To se posádka neodvážila před přistáním nad metropolí vypouštět, protože by mohla ohrozit obyvatele hustě zalidněné oblasti.

Po zásahu blesku, který potvrdil i jeden z členů posádky, posádka letadla zcela ztratila kontakt s dispečery. Letadlo tvrdě dosedlo na ranvej a začalo hořet. Část ze 73 cestujících a pěti členů posádky se podařilo evakuovat s pomocí nafukovacích skluzavek. Pasažéři opouštěli letadlo přední stranou, zatímco zadní část stroje stravovaly plameny. 

Zdroj: YouTube

Ppodle prvních informací ruských úřadů přežilo všech 78 osob. Kolem osmé hodiny pak zazněla informace ruských médií tak, že jeden člověk nepřežil, následně deník webu Izvestija sdělil, že zahynulo 10 osob. Pak agentura TASS zvedla počet obětí na 13 včetně dvou dětí. Nakonec vyšetřovací výbor potvrdil, že nehodu letadla společnosti Aeroflot na pravidelné lince do Murmansku přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Z toho bylo pět členů posádky.


Mohlo by vás zajímat: V. AML směrnice a její možné dopady na pojišťovnický sektor  


V troskách letounu byly nalezeny dvě takzvané černé skříňky, elektronická zařízení pro záznam datové a verbální komunikace. Identifikace mrtvých bude vzhledem k intenzitě požáru komplikovaná, připravují se analýzy DNA. Většina mrtvých se udusila kouřem. Jejich těla už byla záchranáři vyproštěna.

Zdroj: YouTube

Havarovaný stroj byl prakticky nový, Aeroflot ho od ruského výrobce získal předloni. Stroj byl využíván na středních regionálních tratích. Žádná zahraniční letecká společnost podle dostupných zdrojů letadla typu SSJ 100 nevyužívá. Dvoumotorová letadla uskutečnila první komerční let v červnu 2011. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) udělila těmto letadlům certifikaci v únoru 2012

Ruská agentura Interfax už oznámila, že rodiny obětí a ranění dostanou odškodné. Na to se složí společnost Aeroflot spolu s pojišťovnou Alfa Insurance a vedením moskevského a murmanského regionu. Celkem by měla každá rodina získat až 5 milionů rublů (1,7 milionu korun).

Zdroj: YouTube

Začaly se také objevovat první výsledky vyšetřování. Tou hlavní vyšetřovací verzí nedělní katastrofy letadla Suchoj Superjet 100 ruské společnosti Aeroflot je chyba pilota a pozemního personálu. První chybou pilota bylo rozhodnutí proletět bouřkovou frontou. Kvůli poruše rádiové komunikace se pak letoun dostal do složité, ale nikoli fatální situace, píše ruský list. Přistání bylo podle expertů unáhlené, posádka měla nejdřív z nádrží vypustit veškeré palivo. Místo toho stroj přistával s maximální zátěží.

Přistání bylo řízeno ručně, protože automatické systémy selhaly. Podle Kommersantu vyšetřování ukázalo, že piloti při něm překročili bezpečnou rychlost a navíc klesali příliš prudce, takže stroj tvrdě narazil do ranveje a odskočil.


Mohlo by vás zajímat: Dohled nad pojišťovnictvím si musí projít digitalizací!


Podle dřívějších zpráv letadlo narazilo do přistávací plochy čtyřikrát, údery zničily podvozek a jeho úlomky zasáhly palivovou nádrž, která explodovala. Od ní se plameny bleskově rozšířily na motory a zadní část trupu. Pilot letadla Denis Jevdokimov podle zpráv ruských médií tvrdí, že postupoval podle procedur předepsaných pro přistávání s maximální zátěží.

Proč stroj dosedl tak tvrdě, údajně neví.Vyšetřovatelé prověřují i činnost pozemních služeb, hlavně hasičů, napsal Kommersant. Povely vyhlašující pohotovost byly vydány pozdě, hasiči na místo dorazili tři minuty od poplachu, ale mnohem později, než letadlo začalo hořet. V pondělí letištní záchranné služby vydaly zprávu, že se hasiči k hořícímu letadlu dostali za 55 vteřin, přičemž předpisy prý nařizují maximálně 90 vteřin.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Tvrdé přistání

Ljotčik,  13. 5. 2019

V článku se píše, že piloti měli před přistáním vypustit přbytečné palivo, aby snížili přistávací váhu. To se snadno řekne, ale realita může být složitější:
1. Pilot nemůže vypouště palivo za let kdy a kde se mu zlíbí. Jsou na to předpisy, nevím jestli platí i v zemi kde zítra znamení již předevčírem, ale  nelze to dělat v letovém koridoru. K vypouštění paliva musí dát souhlas dispečer, kterí letado napřed navede na dráhu, kde je může bezpečně vypustit. Vzhledem k tomu, že nefungovalo rádiové spojení, nebyla tato podmínka splněna.
2. Jak jsem uvedl v bodě 1., vypouštění paliva je docela složitá procedura a jestli  byl ten trakař, pardon SSJ 100, špatně ovladatelný, nefungovalo mu kde co, tak chápu piloty, že chtěli být na zemi co nejdříve.
3. Pokud jsem správně informován, tak SSJ 100 vůbec není  vybaven zařízením na vypouštění paliva za letu.
Uvítal bych, kdyby v článku bylo uvedeno jak je Aeroflot pro tyto případy pojištěn a jestli je vázán Varšavskou úmluvou o civilním letectv…

RSS

Související články