Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost


			Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost
16.6.2015 Tiskové zprávy

Více jak tři pětiny domácí populace připouštějí, že v českém právu nemají dostatečné znalosti, nadpoloviční většina dokonce přiznává svoji právní negramotnost a více než dvě třetiny veřejnosti nejsou schopny hájit svá práva. Ukázal to průzkum veřejného mínění společnosti SANEP na téma Právní gramotnost českých občanů. U společnosti SANEP ho nechala zpracovat pojišťovna právní ochrany D.A.S., která působí na českém trhu už 20 let a zajišťuje klientům komplexní právní servis. Každý rok řeší prostřednictvím desítek právníků a řady českých i zahraničních advokátních kanceláří tisíce právních případů.

„Největší obavy mají lidé z nevymahatelnosti práva, z dlouhodobého soudního procesu s nejistým výsledkem a z nákladů na právní služby. Téměř polovina veřejnosti upustila od případného soudního sporu, protože mají strach z nákladů na právní služby. Pouze 16,5 procent ví, že mohou v České republice využít služeb společností poskytujících právní ochranu a to už od sto korun měsíčně,“ přiblížila výsledky průzkumu Jitka Chizzola, generální ředitelka D.A.S. pro ČR.

Graf D.A.S

Průzkum, kterého se účastnilo přes 25,5 tisíce respondentů, ukázal, že 61,5 % dotázaných nemá o českém právu dostatečné znalosti. Obecnou právní gramotnost připustilo pouze 7,3 %, naopak svoji právní negramotnost přiznala více než polovina (52,4 %). Téměř 68 procent dotázaných pak přiznalo, že svá práva nejsou schopni na základě svých znalostí obhájit. 

Za dvacet let svého působení na trhu řešila společnost D.A.S. téměř 120 tisíc pojistných případů s 85 procentní úspěšností, kdy ušetřila klientům skoro 600 milionů korun. V 25 procentech se jednalo o smluvní spory, 23 procent tvořily přestupky, o procento méně pak občanskoprávní nároky na náhradu škody. Dále pak pracovní a pojistné spory, ale i nájemní, sousedské či vlastnické.

D.A.S. jako jediná specializovaná pojišťovna svého druhu v České republice nabízí výjimečnou službu, která klientům zajišťuje komplexní právní servis bez vynaložení dalších peněz – pojištění právní ochrany. „Tato služba vám ušetří čas, peníze a především nervy. V případě právních problémů, které se mohou týkat jakékoli oblasti soukromého či podnikatelského života, máte sjednánu službu, která vám zajistí kompletní právní servis - telefonickou právní poradu, advokáta, zastupování v soudním řízení. Výdaje spojené s těmito službami za vás zaplatíme až do výše jednoho milionu korun,“ řekla Jitka Chizzola.

Společnost má podle jejích dalších slov advokáty všude, klient si může vybrat svého a to nejen v rámci ČR, ale v celé Evropské Unii. „Pojištění právní ochrany je v rámci EU velmi podporováno, protože šetří čas i peníze všem zúčastněným stranám. Stejně tak tzv. MEDIACE, která spočívá v řešení sporu mimosoudní cestou. Například v Itálii je mediace už uzákoněna, tedy u méně významných kauz, které nutně nemusí podléhat soudu, je mediace povinná. My tuto službu zavedeme v průběhu letošního roku.“

Zdroj: D.A.S

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články