Že hokejisty kryjí chrániče vědí všichni, jak se ale chrání před dalšími riziky šampionátu?


			Že hokejisty kryjí chrániče vědí všichni, jak se ale chrání před dalšími riziky šampionátu?
2.5.2015 Pojistný trh

Pojištění tvoří výraznou část nákladů většiny pořadatelů sportovních akcí. Nejinak tomu je i v případě hokejového mistrovství. Český hokejový svaz zaplatí například miliony korun za pojištění hráčů z NHL.

 

Pojišťují se jejich podepsané kontrakty se zámořskými kluby na příští sezony pro případ, že by se hráči během šampionátu zranili a nemohli nastoupit do zápasů NHL. Většinou se jedná o 0,45 procenta z celkové hodnoty kontraktu. (Pozn.red.:Takže když Jaromír Jágr dostal garantovaný plat za poslední sezónu 3,5 milionu dolarů, bude pojistná částka 15 750 dolarů.)

Pojišťují se i samotné sportovní akce. Mezinárodní olympijský výbor tak nechal pojistit londýnskou letní olympiádu v roce 2012 částkou 8,38 milionu liber (322 milionů korun), aby v případě zrušení her kompenzoval výpadek příjmů z prodeje vysílacích práv. V případě, že by ke zrušení olympiády skutečně došlo, mělo sdružení pojišťoven olympijskému výboru vyplatit v přepočtu až 19 miliard korun. Podobné pojištění výbor zajistí i pro olympiádu v brazilském Riu příští rok.

V případech, že pojistné krytí dosahuje takto obřích částek, se odpovědnost za jeho vyplacení rozděluje mezi více pojišťoven, protože žádná ze společností nechce riskovat možný bankrot, kdyby náklady nesla sama,“ říká k tomu Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Dvojnásobné plnění za infarkt

Speciální akci po dobu hokejového šampionátu přichystala také v Česku působící pojišťovna Aegon. Pokud některý z jejích stávajících klientů, který má sjednané připojištění závažných onemocnění, utrpí během zápasu české reprezentace infarkt, pojišťovna mu vyplatí dvojnásobné plnění až do výše tří milionů korun.

V minulosti proběhly médii také zprávy o fanoušcích, kteří se pojistili speciálně na konkrétní sportovní akci, pokud by přišli k „citové újmě“ v případě, že jejich tým prohraje. Jistý fotbalový fanda v roce 2006 uzavřel pojištění, pro případ, že utrpí vážné trauma, když Británie nepostoupí ze základní skupiny mistrovství světa ve fotbale. Británie se ale dostala až do čtvrtfinále a fanoušek nárok na pojistné nepodal.

Pojistit lze téměř vše. I knír nebo virtuální tým

Samostatnou kapitolou jsou sportovci, kteří si pojišťují své tělesné partie. Notoricky známé jsou v tomto ohledu fotbalové nohy Davida Beckhama, výše jejich pojištění dosahovala až 190 milionů dolarů. V případě Beckhama byly nohy jeho pracovním nástrojem, sportovci si pojišťují ale i svou vizáž. Australský hráč kriketu Merv Hughes měl tak v dobách největší slávy pojištěný svůj mohutný knír v přepočtu na necelých osm milionů korun.

A pojišťovat lze i virtuální týmy. Ve světě stoupá nabídka pojistných služeb pro hráče různých sportovních simulátorů, ve kterých si hrají například na majitele fotbalových klubů a hrají ligu proti ostatním hráčům. Pojišťovny vyplácejí peníze například v případě, že se majiteli virtuálního klubu zraní některý z elektronických hráčů a nemůže nastupovat do zápasů. 

Zdroj: Dušan Šídlo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články