Zajímavost: Stát Kalifornie plánuje rozsáhlé pojištění lesů


			Zajímavost: Stát Kalifornie plánuje rozsáhlé pojištění lesů

Lesní požáry byly v loňském roce pro stát i pojišťovny v Kalifornii katastrofální. Pojistitelé vynaložili 13 miliard USD, stát okolo 12 miliard USD. Není divu, že stát nyní spřádá plány, jak do budoucna snížit své náklady a spolehnout se více na pojištění.

Stát hodlá rizika případných budoucích požárů přenést na pojišťovny. Podle kalifornského komisaře pro pojištění Ricarda Lara a ministryně financí Fiony Ma chce kalifornská vláda lesy pojistit, aby nemusela sama vydávat prostředky za škody. „Bude to fungovat jako v privátním pojištění, jen klientem bude v tomto případě stát,“ vysvětlila představu Fionna Ma.

V principu je to přesné, nicméně je třeba počítat s tím, že pojišťovny budou opatrné. Nemohou přece zapomenout na náklady loňského roku, které musely vyplatit za obrovské shořelé plochy. A k tomu jsou vyhlídky spíše negativní: riziko je stále velké.


Mohlo by vás zajímat: Versicherungswirtschaft: Pojišťovnictví selhává v oblasti digitalizace


Experti jako Mohsen Rahnama, vedoucí rizikového modelování při britské poradenské společnosti RMS, počítají v průběhu dalších měsíců a let s přírůstkem škod. Vyplývá to i z přednášky o vývoji klimatu, kterou přednesl v Mannheimu Eberhard Faust, vedoucí výzkumu klimatických rizik v Mnichovské zajišťovně.

Plánovaný obchod by přitom mohl být ještě podstatně větší, protože senátor Bill Dodd by rád prosadil, aby pojistná ochrana kryla také případy zemětřesení a tsunami. V souvislosti s tím, že kalifornský stát za posledních deset let celkem sedmkrát překročil svůj rozpočet určený na krizové a katastrofální situace, je snaha o přenesení břemene rizik pochopitelná. Zatím však není jasné, jak se svou poptávkou Kalifornie u velkých hráčů na globálním trhu uspěje.

Zdroj: YouTube

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články