Sloupek Kateřiny Lhotské: Čeho se obávají manažeři?


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Čeho se obávají manažeři?

Před časem jsme se mohli seznámit se závěry „celosvětového“ průzkumu jedné poradenské společnosti na téma „obavy vrcholových manažerů pojišťoven“. Takové průzkumy bývají obvykle zatíženy určitou mírou nepřesnosti a také jistým interpretačním zjednodušením. Nicméně i přes tento handicap mohou občas nějakou zajímavou informaci poskytnout.

Což platilo i tentokrát. Asi nejvíc překvapivé je zjištění, že má údajně 45 % manažerů obavy ze změn v požadavcích klientů vztahujících se především k digitalizaci. A to dokonce takové, že se bojí o růst svého podniku. To je docela překvapivé zjištění. A nutno dodat, že nepříjemně překvapivé. Změny klientských preferencí totiž vždy bývaly příležitostí odlišit se od konkurence a tím pádem šancí oslovit a získat nové zákazníky. Třeba i ty původně od nepružně reagující konkurence. Takže to bývaly většinou vítané impulzy. Ne však pro 45 % manažerů. Nebo se snad obávají, že by těmto změnám nemuseli stačit? To by totiž bylo zjištění vyžadující hodně vážné zamyšlení.

Méně než polovina manažerů také věří, že se jim podaří zvýšit zisk. Důvodem obav jsou nízké úrokové sazby. No když jsme si to v pojišťovnictví tak krásně nastavili, že zisk nemáme „ve vlastních rukách“, tak se pak nesmíme divit, když nám zbydou jen oči pro pláč. Možná by v té souvislosti měla na příslušné manažery padnout ještě jedna otázka: „Udělali jste něco pro to, abyste zvýšili podíl zisku generovaného z primární pojišťovací činnosti?“ Obávám se, že odpovědi jsou předem jasné.

Docela mne překvapilo, že zhruba pětina manažerů označila jako komplikaci pro růst výnosů konkurenci. Tedy ne, že by nebyla pravda, že bez konkurence by mohla každá pojišťovna dosahovat zisků přímo pohádkových. Ale trochu mi to připomíná, jako kdyby sprinter po běhu na 100 metrů prohlásil, že by určitě vyhrál, kdyby těch zbylých sedm závodníků nenastoupilo.

Zhruba dvě třetiny manažerů mají obavy z přílišné regulace, neúměrné sledovanému cíli. No to snad ani není obava, ale spíše pocit marnosti. Na jedné straně po nich akcionář chce, aby generovali zisk, a na straně druhé musí lít miliardy do realizace „myšlenek“ někoho, kdo neodpovídá vlastně vůbec za nic. Myslím, že ty dvě třetiny jsou ještě hodně podhodnocené číslo. To by totiž znamenalo, že každý třetí manažer s regulací problém nemá. No to až někdy takového potkám, tak se štípnu to tváře, jestli náhodou nespím. Ale to spíš narazím na Marťana se zelenými tykadélky…

 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články