Sloupek Kateřiny Lhotské: Dubnové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Dubnové postřehy
3.5.2017 Komentáře

V dubnu jsme měli ještě všichni vydržet za kamny, kam jsme zalezli už v březnu. Meteorologové sice na počátku měsíce slibovali jaro, ovšem dubnové počasí ukázalo tolik tváří, že zůstávat v teple nebylo často vůbec od věci. Ovšem správného pojišťováka nezastaví ani sníh, ani mráz, a tak se ani v minulém měsíci život na pojistných trzích u nás a v zahraničí nezastavil.

Jeden ze zveřejněných průzkumů nám například sdělil, že generace Z bude nakupovat tam, kde využívají nejnovější digitální nástroje a kanály. Není to informace, která by nás zase až tak moc šokovala. Ale co to vlastně znamená pro pojišťovny? Na první pohled nic moc převratného. Chybí totiž druhá část informace a tou je, co vlastně bude chtít tato generace nakupovat. Respektive, co téměř jistě chtít nakupovat nebude. A do této skupiny nepochybně patří pojištění.

Ona se o něj totiž vůbec nezajímá a nezmění se to tím, že jí bude nabízeno „kůůůl“ způsobem (používá vlastně „zetko“ ještě slovo „kůůůl“?). To ale neznamená, že by měly pojišťovny na digitalizaci rezignovat. Jednak nejsou tyto nástroje zajímavé jen pro generaci Z, ale třeba i pro generace Y, X, W a i pro aktivní seniory z generace V. Ale hlavně se dá díky novým technologiím pojištění „přibalit“ k nějaké službě, o kterou „zetko“ zájem má. A to je ten „majstrštyk“…


Mohlo by vás zajímat: Evergreen z ČAP: Tahounem trhu stále neživotní pojištění


Jednou z nejvýznamnějších tuzemských událostí bylo nepochybně ukončení kurzových intervencí ČNB. Na naše pojišťovny nemá tato událost prakticky žádný vliv. Snad jen zprostředkovaný a dlouhodobý. Bude totiž záležet, jaký bude mít dopad na zákazníky pojišťoven. Nejspíš ale není důvod k obavám. Byli jsme před intervencemi, budeme i po nich.

Ale pojďme se podívat, co se dělo za humny. Pojištění mělo to „štěstí“, že se stalo součástí „akčního plánu“ Evropské komise pro retailové finanční služby. Ten plán má název „lepší produkty, širší výběr a větší příležitosti“. Není ale důvod se znervózňovat. Název sice napovídá, že se z toho „akčního plánu“ nejspíš nic dobrého nezrodí, ale měla by nás uklidnit příslovečná pružnost a rychlost Evropské komise při schvalování regulací ve finančním sektoru.

V souvislosti s Brexitem se otevírá otázka přesunu některých orgánů z Londýna na kontinent. Týká se to i Evropského orgánu pro bankovnictví. Evropská komise uvažuje o tom, že by se mohl sloučit s obdobným orgánem pro pojišťovnictví. Tedy s EIOPA. Zatím jsme byli zvyklí na to, že evropské instituce spíše bobtnaly, než aby se slučovaly. A když už se někdy nějaká za velkých ovací spojila, tak vedle ní potichu vzniklo několik nových.


Přečtěte si: Příspěvek nepojištěných motoristů: Návrh novely zákona prošel prvním čtením


Čína má problém – velký počet obětí dopravních nehod. Údajně za to může špatný technický stav vozidel a prý je kvůli tomu pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel ve ztrátě. U nás se technický stav vozidel postupně zlepšuje a výsledky pojišťoven v povinném ručení se naopak průběžně zhoršují. Takže se nejspíš mají Číňané ještě na co těšit…

Ale abychom skončili nějak optimisticky. Celá řada lidových pranostik říká, že když je v dubnu nevlídno, dá se očekávat hojný rok. Třeba „Sníh dubnový jako mrva pohnojí“, nebo „Duben chladivý, deštivý, úroda nás navštíví“. Snad budou lidoví pranostikáři úspěšnější než meteorologové…

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články