Sloupek Kateřiny Lhotské: Googlením ještě nikdo nezmoudřel


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Googlením ještě nikdo nezmoudřel
17.5.2021 Komentáře, Spektrum

Ve společnosti se rozšířil názor, že starší lidé neumí pracovat s informacemi a každému naletí, zatímco ti mladší jsou mistry v jejich ověřování, a tak je jen tak někdo nedostane. Máloco je přitom tak vzdáleno skutečnosti.

Údajná manipulovatelnost seniorů je ilustrována například jejich menší odolností vůči praktikám tzv. „šmejdů“. Z čehož se dovozuje, že úplně stejně skočí na špek kdejakému dezinformátorovi a uvěří každému jeho žvástu. Naopak u mladších lidí se oceňuje jejich schopnost si informace ověřovat na internetu, a tak jsou prý manipulovatelní obtížněji. Dle mého soudu jde však v obou případech o zjednodušující generalizaci vedoucí k chybným závěrům.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Umělá inteligence – dobrý sluha, zlý pán


Jednak to, že se starší člověk nechá napálit od nepoctivce a koupí sadu předražených hrnců nebo „výhodnou“ energii totiž neznamená nic víc, ani nic míň než to, že se hrncích, ani v energiích nevyzná. Ale rozhodně nelze na základě toho usuzovat, že by se obdobně mýlil i v jiných otázkách. Především v těch, kde se může řídit svojí životní zkušeností.

A tak vůbec nepotřebuje být manipulován, aby byl například skeptický vůči nápadům sestěhovat lidi různých kultur na jedno místo a očekávat, že si všichni padnou kolem krku. Vidí totiž, jak to funguje v zemích, kde již nyní početná migrační komunita žije. Stejně tak se staví rezervovaně k „objevu“ 56 genderů (nebo kolik jich vlastně je), když pohlaví jsou jen dvě a přírodou (nebo Bohem) je to zařízeno tak, že jsou nutnou a zároveň postačující podmínkou pro pokračování lidského druhu. Podobně používá vlastní hlavu i v otázkách „boje s klimatem“. Moc dobře totiž ví, jak dopadly všechny ty pokusy „poroučet větru a dešti“ za komoušů. A proto je i bez nápovědy nedůvěřivý k těm současným.


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (2. díl)


Zkrátka a dobře. Starší lidé nepotřebují být nikým manipulováni, aby věděli, že multikulturalismus je blbost, 56 genderů je uměle vytvořený problém a že přírodě se poroučet nedá. A tak logicky nedůvěřují těm, co jim tvrdí opak.

Každý člověk je pochopitelně poměrně lehce manipulovatelný v oblastech, o kterých nemá ánung. Ti mladší pak dle mého soudu paradoxně i kvůli jejich schopnosti si „informace dohledávat“. Jednak je obvykle hledají v místech preferovaných jejich sociální bublinou a jde tedy o informace jednostranné. Jednak mají často společný (pra-)zdroj. A jednak i kvůli tomu, že vzhledem k nedostatku zkušeností je u nich v porovnání s těmi staršími pravděpodobnější, že je vyhodnotí špatně.

Odlišné jsou pochopitelně metody manipulace. U mladých poměrně dobře zabírá třeba praktika, kterou lze nazvat „hlazení ega“. Spočívá v pochlebování stylem: „jste přeci dost chytří na to, abyste poznali, že to či ono je fejk ňjůs“. No a protože poslední, po čem mladý člověk touží, je vypadat před někým jako trouba, který skočí na kdejaký „dezinformační blábol“, tak skočí na dezinformační blábol skutečný.


Mohlo by vás zajímat: Katastrofy ve světě v roce 2020. Kde se staly největší škody?


U starších lidí se velmi usilovně bojuje proti jejich manipulaci tzv. řetězovými maily. Což je samozřejmě v pořádku. Ovšem v principu obdobný proces šíření dezinformací, ale s mnohem větším dopadem, je tzv. sdílení prostřednictvím sociálních sítí, běžné pro změnu mezi mladými. Jeho nebezpečnost spočívá v tom, že jakákoliv konina, kterou někdo někde vypustí, se začne okamžitě šířit rychlostí blesku a má tak potenciál zasáhnout mnohem více osob a ve výrazně kratším čase, než když senior přepošle někomu zprávu mailem. Přitom jsem ovšem nezaznamenala, že by se stejně usilovně jako proti řetězovým mailům bojovalo i proti metodě šíření blábolů jejich sdílením na sociálních sítích. Je to šlendrián, nebo záměr?

Starší lidi lze v porovnání s těmi mladšími dle mého soudu oblbovat obtížněji. Možná si nechají vnutit předraženou deku, ale jsou mnohem více imunní vůči kázání falešných proroků než lehce manipulovatelná mládež. Ono totiž není nikde psáno, že ten, kdo je schopen dohledávat si informace na internetu, je také umí správně vyhodnocovat. Životní zkušenost je zkrátka nenahraditelná a googlením ještě nikdo nikdy nezmoudřel...

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články