Sloupek Kateřiny Lhotské: Prognózy kam se podíváš


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Prognózy kam se podíváš
4.1.2021 Komentáře, Spektrum

Opět po roce nastává období, kdy jsme všichni bombardováni spoustou všelijakých prognóz snažících se nám vylíčit, jaký ten rok 2021 vlastně bude. Je to už taková novoroční tradice. Něco jako ohňostroj. Tedy v dobách, kdy se ještě konal…

Prognózy míří do všech možných oblastí našeho života. Týkají se jak vývoje hospodářství, společnosti, klimatu a v letech „velkých“ voleb i odhadů volebních výsledků. Mají však jedno společné. K naplnění každé z nich dojde jen tehdy, pokud budou splněny předpoklady, se kterými daná prognóza vznikala. Což se pochopitelně takřka nikdy nestane.

Pro příklady nemusíme ostatně chodit ani tak daleko do minulosti. Stačí se jen podívat, co s předpověďmi na loňský rok provedl jeden nedovařený netopýr. Předtím do nich zase házely opakovaně vidle různé živelní pohromy, nebo nestále chození se džbánem pro vodu s vírou, že se jeho ucho nikdy neutrhne. Třeba když se půjčovalo každému, kdo si řekl.


Mohlo by vás zajímat: Kontrola klientů finančních institucí v boji proti praní špinavých peněz


Nejsledovanější jsou obvykle prognózy vývoje ekonomiky. Při jejich vytváření můžeme sledovat dva základní přístupy. Tzv. „opisovači“, vezmou jednoduše prognózu loňskou, změní na ní rok a mírně upraví příslušné hodnoty. To, kdyby se stala ta nepravděpodobná věc, že by někdo obě předpovědi porovnával. Je to poměrně účinná metoda. Pokud je totiž rok plus mínus „normální“, tak se prognóza docela trefí a její autor pak vypadá jako „expert“. A pokud v důsledku něčeho nečekaného nevyjde, tak se brání slovy „s tím nemohl nikdo počítat“.

Odlišně postupují při vytváření předpovědí tzv. „čekatelé krize“. Ti neustálém připomínají zákonitosti hospodářského cyklu, podle kterých jsou období růstu střídána poklesy. A tak každý rok varují před tím, že už se to určitě podělá. Ty zákonitosti skutečně platí, takže jednou jim to určitě vyjde. Pak se vytasí se svojí prognózou a vítězoslavně prohlásí. „Já to říkal.“


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2020: AIG vykazuje zlepšení v neživotním pojištění. AXA růst výnosů o 3 %


Oba tyto přístupy však v současnosti selhávají. Jsme totiž v situaci, která je v důsledku řádění koronamršky bezprecedentní, a tak jsou jak „opisovači“, tak „čekatelé krize“ v koncích. První proto, že není odkud opisovat, s druzí kvůli tomu, že krize už přišla. Přesto se však různé prognózy objevují. Množství neznámých a s tím související rozptyl hodnot hospodářského růstu eventuálně poklesu je však tak široký, že připomínají spíše produkty generátorů náhodných čísel. A možná jimi opravdu jsou…

Další oblíbenou oblastí pro prognózování je vývoj klimatu. V ní dominují katastrofisté vesměs předpovídající, že se na Zemi všichni usmažíme. Jen se nedokážou shodnout na tom, za jak dlouho k tomu dojde. Ale protože vítr a déšť si od nikoho poroučet nenechá, tak jim do jejich předpovědí občas hodí vidle. Třeba zrovna vloni, kdy jsme byli na jaře masírování katastrofickými vizemi o pětisetletém suchu, aby se na konci roku ukázalo, že byl nejdeštivějším v minulém desetiletí. Když se ostatně měla v květnu konat na hrázi Lítožnického rybníka tisková konference o suchu, musela být zrušena, protože místo bylo kvůli dešti podmáčené. To nevymyslíš…


Mohlo by vás zajímat: Lloyd´s doporučuje tvorbu jednodušších pojistných produktů


Samostatnou kapitolou ve vytváření prognóz jsou ovšem odhady volebních výsledků. Letos o to zajímavější, protože nás jedny „velké“ volby čekají. Když se však člověk podívá na výstupy průzkumů jednotlivých agentur, nelze si nevšimnout poměrně zásadních rozdílů mezi nimi. Přičemž zdaleka ne všechny lze vysvětlit odlišnostmi v použité metodice. Na to jsou totiž příliš velké. Nelze se tak zbavit dojmu, že jsou průzkumy cinknuté. V čí prospěch, a tedy kdo v tom kterém případě „maže“, se dozvíme asi až po volbách podle toho, komu průzkumy procenta podpory oproti realitě nejvíce přisypávaly. Ale kdo ví, třeba mažou všichni. Jenom každý někomu jinému.

Prognózám se zkrátka věřit nedá. Nicméně k něčemu dobré přeci jen jsou. Alespoň vidíme, jak to určitě nebude. Jen není zřejmé, zda realita bude lepší nebo horší.

Přeji nám, aby (nejen) v roce 2021 platila možnost první…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články