Sloupek Kateřiny Lhotské: S věkovou diskriminací bude amen


			Sloupek Kateřiny Lhotské: S věkovou diskriminací bude amen
21.1.2019 Komentáře

Agentuře KACHNA se podařilo získat teze záměrů nové regulace, kterou chce EU jednou pro vždy vyřešit problém diskriminace podle věku. Při jejím návrhu se inspirovala opatřeními, která se tak osvědčila při řešení otázky diskriminace podle pohlaví.

Tato regulace bude mít obrovský vliv také na pojišťovnictví. Dojde totiž k zákazu používání věku pro výpočet výše pojistného. Už máme naštěstí své zkušenosti s něčím podobným, a tak si aktuáři ve svých vzorečcích nahradí po pohlaví nějakou konstantou i věk. Ale toto nařízení se nedotkne jen pojišťovnictví, ale téměř všech oblastí našeho života. Podívejme se tedy na nejzajímavější návrhy opatření, které získaný dokument obsahuje.  

Cílem navrhovatelů je odstranit stereotyp a předsudek, že senioři jsou lidé, kteří potřebují něčí péči, a naopak upravit jejich vnímání společností jako sebevědomých a soběstačných lidí. K tomu má napomoci třeba odstranění vyhrazených míst na sezení v dopravních prostředcích. Senioři tak budou chráněni před ponižováním tím, čemu se dříve pokrytecky říkalo slušnost. Když jim bude například někdo chtít (vlivem špatných návyků získaných v minulosti) uvolnit místo k sezení, budou mít právo jej žalovat z důvodu „věkem podmíněného diskriminačního chování“. Alternativně ho můžou i přetáhnout holí. Tedy jen do chvíle, než budou hole zakázány jako společensky nepřijatelný atribut spojující daného člověka s vyšším věkem. 


Mohlo by vás zajímat: Třicet miliard dolarů obrat za jediný den. Singles Day


Zároveň budou zrušeny všechny slevy pro seniory a zastaveno vyplácení penzí. Sociální dopady tohoto opatření pak budou řešeny tím, že každý bude pracovat až do své smrti a místo malé penze bude pobírat velký plat. Aby se předešlo možným problémům se zaměstnáváním seniorů a zároveň se překlenulo období, než se společnost sama dobrovolně zbaví historických předsudků, tak se stanoví věkové kvóty pro všechny profese. Tedy od leteckých posádek až po pracovníky v dolech.  

Zajímavým detailem je například opatření v oblasti nošení inkontinenčních pomůcek. Aby nebyli starší lidé znevýhodňování nutností je používat, stanoví se povinnost nosit je pro všechny občany EU. Toto opatření má hned několik pozitivních vedlejších efektů. Jednak se podpoří odvětví výroby těchto pomůcek a tím i zaměstnanost v daném oboru (věková struktura zaměstnanců pochopitelně musí odpovídat kvótám).


Mohlo by vás zajímat: Silnice v roce 2018: Více usmrcených i těžce zraněných


Jednak se nebudou muset rodiče nadále zdržovat učením svých ratolestí dělat bobečky na nočníček. Takto ušetřený čas pak můžou věnovat rozmluvám se svými dětmi na vybrané antidiskriminační téma. A v neposlední řadě budou zrušeny všechny veřejné záchodky a každý si bude moci svobodně defekovat do kalhot kdy a kde se mu zlíbí. Takto uvolněné prostory měly být původně použity pro organizace zabývající se potíráním takových společenských konstruktů jako je třeba manželství, pohlaví a vlastně i věk. Ovšem pak bylo od tohoto plánu upuštěno z obavy, aby si lidé nemysleli, že se v těchto prostorách dělá to samé, jako když tam ještě fungovaly veřejné záchodky. 

Těch navrhovaných opatření je mnohem víc, zasahují všechny oblasti lidského života a na detailnější seznámení s nimi není v tomto článku prostor. Dokument ovšem obsahuje i nástin dalších oblastí, ve kterých se chce EU vypořádat s diskriminací jednou pro vždy. Nutno uznat, že jde o ambiciózní plány. Jedním z dalších úkolů je totiž sjednocení intelektuálních schopností blbců a zbytku společnosti… 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

No ani bych se nedivil.

Jiří Hrabovský,  22. 1. 2019

Dobrý článek. :-) Ale když tak o tom uvažuji, tak podle toho, co ti pitomci v Bruselu doteď předvádějí, tak můžeme čekat, že cca 50% opatření, které zmiňuje článek, vejdou brzy v platnost. Začalo to např. "genderovou rovností" při kalkulaci životního, úrazového apod. pojištění. Hlava mi nebere, že s tím přišla nějaká ženská. Prakticky si "nasrala do vlastního hnízda", protože ženám se pojistky zdražily. A to je jen špička ledovce. Ale není se čemu divit. Brusel je odkladiště neúspěšných národních politiků a podle toho to vypadá. Průpovídka "dejte mi stůl a telefon, já už si práci najdu", sedí na úředníky v Bruselu jak prdel na nočník.

Související články