Sloupek Kateřiny Lhotské: Umělá inteligence – dobrý sluha, zlý pán


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Umělá inteligence – dobrý sluha, zlý pán

S umělou inteligence se postupně potkáváme ve více a více oblastech našeho života. V řadě případů je vítaným pomocníkem, ale občas se ukáže, že ani ona není „neomylná“. Některé její „chyby“ pouze život ztrpčují, jiné jej bohužel i berou.

Kupříkladu nedávno, kdy autonomně řízený elektromobil Tesla vyjel v zatáčce ze silnice a narazil do stromu. Na místě zahynuli oba jeho pasažéři. Vyšetřovatelé podle záznamů jízdy zjistili, že v okamžiku nárazu mělo být vozidlo ovládáno řidičem. Ovšem ani jedno z těl obou obětí nebylo nalezeno na jeho místě. Jedno bylo na sedadle spolujezdce, druhé vzadu. Povaha jejich zranění přitom vylučovala, že by si pasažéři mohli přesednout až po nárazu. Takže se pravděpodobně stala nějaká chyba v systému, v jejímž důsledku se po silnici řítilo vozidlo (doslova) jako neřízená střela. Tentokrát sakra draze zaplacená…


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (1. díl)


Pravda, při vývoji nových věcí se nelze chybám vyhnout. A některé jsou důsledkem situací, které vývojáři neměli šanci domyslet. Najdou se ovšem i takové, nad kterými si může člověk hlavu ukroutit. Víte třeba podle čeho třeba takové autonomní vozidlo „vidí“ kráčejícího člověka? Podle pohybu jeho nohou. Zdánlivě geniální myšlenka. Má však jednu chybu. Zapomnělo se totiž na to, že ženy nosí dlouhé kabáty nebo sukně a tam jaksi pohyb nohou není vidět. Inu to je tak, když jsou vývojové týmy genderově nevyvážené…

S umělou inteligencí se setkáváme stále častěji i v našich domácnostech. Jsou to všelijaké ty chytré domácnosti a inteligentní domy. Jejich možnosti jsou široké. Od řízení vytápění nebo intenzity světla, přes automatické spouštění domácích spotřebičů a řízení přístupu osob, až třeba po kontrolu, zda je v lednici dostatek všeho potřebného. Problém je ovšem v tom, že jsou tyto systémy tak složité, že běžný uživatel je takřka není schopen ovládat. Ostatně kolik neuvěřitelných historek na toto téma jsem si už vyslechli. Od úsměvných, kdy si jeden takový majitel chytré domácnosti nebyl schopen ohřát večeři, a tak snědl guláš studený, až po ty závažnější, kdy se jiný nemohl ze svého domu dostat, a tak v panice rozbil okno. Často to nakonec dopadá tak, že si uživatelé chytrých domácností nechají všechny systémy nastavit od dodavatele a pak se na ně bojí sáhnout, aby něco „nerozštelovali“. No nekupte to za ty prachy…


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2021: Tempo růstu trhu znatelně zpomalilo!


Zatímco s autonomními vozidly a chytrými domácnostmi nemá zatím velká část z nás praktickou zkušenost, tak přesný opak platí o našem střetávaní se s umělou inteligencí na sociálních sítích. Jde o to často omílané mazání příspěvků a s tím související blokace „hříšníků“. V řadě případů jde o opravdu kuriózní záležitosti. Jako třeba když někdo dostane zaracha za to, že zveřejní fotografii nějakého uměleckého díla, kde má žena odhalená prsa. Umělá inteligence to totiž vyhodnotí jako pornografii. Nebo když byl někomu smazán příspěvek o Robinsonovi Crusoe. Nějaký „umělý inteligent“ jej totiž vyhodnotil jako projev nenávisti, protože obsahoval slovo „Robinson“. Což je jméno protiislámského aktivisty, považovaného za „personu non grata“. Tak nevím, jestli bychom v těchto případech neměli umělé inteligenci říkat raději umělá blbost…

Ona totiž sice umí být užitečným sluhou, ovšem také zlým pánem. To samozřejmě neznamená, že bychom ji měli zavrhnout. O ohni ostatně můžeme říct to samé a také ho používáme. Naučili jsme se s ním totiž zacházet a v drtivé většině případů i ovládat. Což vlastně platí i pro umělou inteligencí. I když se s ní naučíme zacházet, občas se nám zkrátka vymkne…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články