Sloupek Kateřiny Lhotské: Únorové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Únorové ozvěny
1.3.2021 Komentáře, Spektrum

Máme za sebou nejkratší měsíc v roce. Vždycky přemýšlím, proč mu vlastně „architekti“ kalendáře nepřidělili třeba 30 dnů, přičemž by po jednom ubrali z července a srpna. Ale to by se zase bouřili učitelé a žáci, že se jim sahá na prázdniny. Nicméně kratší měsíc ještě neznamená také chudší na zajímavé zprávy.

Ty první přišly od našich německy hovořících sousedů. V pojišťovnách toho ležícího na západ od nás zjistili, že jim přiteklo mnohem více nové produkce z bank než z ostatních distribučních kanálů. Při bližším „ohledání“ pak přišli na to, že je to způsobeno velkým nárůstem jednorázových vkladů. Jde tedy o situaci nám poměrně dobře známou z před nějakých deseti až dvanácti let. A pak že je „západ“ před námi ve všem napřed…

Němečtí drobní investoři údajně stále více sledují, zda svoje prostředky vkládají do „udržitelných“ investic. Tedy do těch, které zohledňují ekologické, sociální a etické faktory. Dbají na to především ti mladší 35 let, zatímco ti starší tato hlediska zase až tak moc nesledují. Je to ostatně logické. Ti druzí nemají totiž už tolik času na to, aby si našetřili dostatečný finanční polštář na stáří. A nemohou tedy nechat svoje peníze ve jménu „vyššího Dobra“ zahálet. Teď jde o to, aby ti mladší neprováhali ten správný okamžik, kdy bude nutné svůj přístup přehodnotit a nezůstali tak ve stáří státu na krku.


Mohlo by vás zajímat: Parametrické pojištění a jeho přednosti


Trošku jinak jsou na tom s pojmem „udržitelnost“ v Rakousku. Část tamních klientů pojišťoven jej totiž vnímá jako floskuli, pod kterou si nepřestavuje vůbec nic. A část v něm hledá takové významy jako bezpečí, stabilita a dlouhodobost. Jak že to bylo v Černých baronech? „A čo že si Kefalín predstavujetě pod takým pojmom udržatělnost?“

ČAP zveřejnila data o vývoji trhu za rok 2020 z pohledu hrubého předepsaného pojistného. Nepřekvapivě byly výsledky v některých segmentech ovlivněny dopady řádění koronamršky. Například se málo cestovalo. Tradičně se velká pozornost soustředí na vývoj v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Objem pojistného sice rostl rychleji než počet pojištěných vozidel a průměrné pojistné se tedy zvedalo, ale ještě rychleji rostly škody. Takže nic nového pod Sluncem. Zprávy o vývoji trhu v této produktové linii lze i nadále „kopy-pejstovat“ a jen u nich měnit letopočet…


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Tak prý jsou naše děti nedostatečně gramotné, což by v relativně krátké době mohlo znamenat trable pro naše hospodářství. Jak na to reaguje Ministerstvo školství? Pracuje na odstraňování genderových stereotypů v učebnicích a jiných učebních pomůckách. Nejspíš tedy nepovažuje snižující se gramotnost žáků za problém. Ostatně počet „vzdělanců“ (tedy těch co mají alespoň maturitu) roste, tak jakýpak strachy. Rozpor mezi klesající gramotností a rostoucí vzdělaností lze tak vysvětlit jedině poklesem nároků na znalosti a dovednosti žáků. Že bychom se stávali národem vzdělaných blbců?

A co únorové pranostiky? Asi tou nejznámější je „Únor bílý, pole sílí“. A to přesto, že únor byl také „suchý“. To však nikoliv z pohledu srážkového deficitu, ale dodržováním dobrovolné abstinence. I když v časech, kdy jsou zavřené restaurace, hospody, bary a jiné nálevny, není držet „suchý únor“ zase až taková řehole…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články