Sloupek Kateřiny Lhotské: Únorové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Únorové postřehy
6.3.2017 Komentáře

Uběhl další měsíc a je na čase se v krátkosti ohlédnout za některými zajímavými událostmi na pojistném trhu u nás i ve světě. Bylo jich poměrně dost. Jako by nevlídné počasí přimělo lidi více sedět v kancelářích a něco vymýšlet. Možná o důvod víc, aby už bylo tepleji…

Pojišťovny (naše i zahraniční) a zprostředkovatelské společnosti začaly zveřejňovat předběžné výsledky svého hospodaření. Téměř všem se dařilo lépe než rok předtím. Važme si tohoto období. Zákonitosti vývoje určují, že to nepotrvá věčně…

1. února vydala federace pojišťoven Insurance Europe (IE) tiskovou zprávu k ročnímu fungování Solvency II. Celá regulace je podle ní celkově přínosem a problémy jsou jen dílčí. Vzhledem k tomu, jaké nekřesťanské peníze celá tato atrakce stála, jsme snad ani jiné hodnocení očekávat nemohli…

IE byla vůbec velmi pilná. Začala vyzývat občany EU, aby si spořili na svoji penzi. Přitom by podle ní mělo být ono spoření „dostatečné, správné a moudré“. Pod tím prvním pojmem si ještě něco představit lze, u označení „správné spoření“ už je to trochu složitější, ale pojem „moudré spoření“ je opravdová perla. IE si však nezapomněla přihřát svoji polívčičku a zmiňuje i nutnost související regulace. Už je to trochu nuda…

EIOPA bylo asi líto, že je IE tak plodná, tak taky vydala svůj materiál. Jmenuje „Obecné pokyny k usnadnění efektivního dialogu mezi příslušnými orgány vykonávajícími dohled nad pojišťovnami a statutárním auditorem či auditory a auditorskou společností či společnostmi,  které provádějí povinný audit pojišťoven.“ Uf. Když má něco tak dlouhý název, tak to bude nejspíš něco obzvláště výživného. A taky, že ano. Těch pokynů je několik,  jeden lepší než druhý. Vítězem hitparády je ovšem Obecný pokyn 3, který zní: „Příslušné orgány by měly zvolit vhodnou kombinaci prostředků a kanálů komunikace, které lze používat ad hoc či pravidelně …“ Kdo by to byl řekl…

Donald Trump udělal první krok ke zrušení pravidla pro nálepkování firem „too big to fail“. Evropa se ozvala vzápětí. Sice ne pojišťovacími ústy, ale bankovními. Šéf Spolkového svazu německých bank se nechal slyšet, že „cenné výdobytky by neměly být jen tak hozeny přes palubu“. Ještě bude veselo…

A aby to nevypadalo, že v únoru něco dělali jen regulátoři a politici, tak alespoň jedna pojišťovácká novinka. V Británii se objevil produkt umožňující sjednat si pojištění na dobu jen několika hodin. Jde konkrétně o pojištění odpovědnosti řidičů. Tamní princip je totiž odlišný od našeho, když není povinné ručení vztažené na vozidlo, ale na toho, kdo jej řídí. Celé to funguje samozřejmě na mobilu. A to už je jen krůček k tomu, aby se pojistné začalo účtovat až ve chvíli, kdy si řidič do auta sedne a přestalo se účtovat, když z něj vystoupí. Technologie na to jsou…

Jo a taky se oteplilo. Ale naštěstí byl únor z částí bílý, takže pole sílí…

 

Kateřina Lhotská,
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články