Sloupek Kateřiny Lhotské: Zapomeňme na prognózy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Zapomeňme na prognózy
9.1.2023 Komentáře, Spektrum

Začátek každého roku je nevyhnutelně spojen s úklidem center měst po Silvestrovských oslavách, koncertem Vídeňských filharmoniků a novoročními předsevzetími. A pak také se záplavou prognóz, jakých těch 12 následujících měsíců vlastně bude.

Předpovídají naši budoucnost ve všemožných oblastech, nicméně nejsledovanější jsou nejspíš ty ekonomické. V závislosti na mediální „proslulosti“ daného „experta“, případně instituce, jejímž jménem hovoří, budí zdání serióznosti, a tak jsou dokonce i lidé, kteří mají sklony jim věřit. Přitom zkušenosti za několik posledních let napovídá, že pro to není jediný důvod.


Mohlo by vás zajímat: Pavel Wiesner je předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny


Jen si to vezměte. Na počátku roku 2020 jsme se těšili na další pokračování růstu naší ekonomiky. Sice se objevovali škarohlídi, upozorňující na to, že nic netrvá věčně, ale těm lidé obvykle moc nevěří. Malují totiž čerta „ekonomického zpomalení“ na zeď rok co rok a spoléhají na to, že jednou to přeci vyjít musí a oni se budou moci vytasit s vítězoslavným „na naše slova došlo“. V roce 2020 se konečně dočkali. Jenomže z jiného důvodu, než předpokládali. Zatímco jsme se totiž my ostatní těšili na další rok plný prosperity, v Číně začala řádit koronamrška, která o pár měsíců později dorazila k nám a z veškerých prognóz udělala plnidlo pro kontejnery s tříděným odpadem.

O rok později už jsme tolik optimismem neoplývali. A ani experti na věštění vývoje ekonomiky nevěděli pořádně co říct, a tak jejich prognózy připomínaly úsloví „nebude-li pršet, nezmoknem“. Nicméně se očekávalo, že snad nějak zafunguje očkování, covid dostane na frak a prosperita opět zaklepe na dveře. Úplně to sice nevyšlo, ale koronamrška se v průběhu roku přeci jen vyčerpala, a tak se zdálo, že svět bude opět zalitý Sluncem.


Mohlo by vás zajímat: Kdo je pojistný matematik?


Jenomže to jej zalívalo nedostatečně. A k tomu i málo foukalo. Respektive méně, než bylo zapotřebí na uspokojení našich energetických potřeb. Takže jsme začali sklízet ovoce toho, jak jsme ve jménu záchrany lidstva před uškvařením se naivně vypínali stabilní konvenční energetické zdroje a nahrazovali je zdroji „občasnými“ (zkratka OZE). A když je něčeho na trhu málo, tak to logicky vede k tomu, že to začne zdražovat. Což platí i pro energie, přestože v jejich případě žádný trh neexistuje, ale pouze slepenec prapodivných pravidel a penězovodů do kapes spekulantů. Přesně to se stalo v létě roku 2021, přičemž energie se nedostávalo tolik, že se i zeleno-rudí levičáci začali modlit za mírnou zimu. V každém případě jsme na začátku minulého roku rozhodně optimismem neoplývali a další vývoj ukázal, že oprávněně. O necelé dva měsíce později totiž vpadnul Putin na Ukrajinu, čímž energetickou krizi jen přiživil.


Mohlo by vás zajímat: Jak v Česku prší?


Takže jaký bude rok 2023? Přiznám se, že nevím. Prognózy obvykle vycházejí pouze v dobách klidných, kdy předpovídají, že se nebude „nic dít“, ale se vzápětí potvrdilo, že se opravdu „nic nedělo“. Ale dnes se „něco děje“ a není toho málo. Nejistot je zkrátka až příliš mnoho, a tak jsou podle mne všechny ty odhady vývoje ekonomiky, inflace a dalších ukazatelů jen čísla vycucaná z prstu. V takto rušné době se totiž dá předpokládat, že se opět objeví něco, s čím nikdo nepočítal, a co hodí do všech těch předpovědí vidle. Jako byl třeba covid nebo „neposlušnost“ Slunce a větru, které si ne a ne nechat poručit.

Přes to přese všechno si však jednu prognózu vyslovit dovolím a dám ruku do ohně za to, že určitě vyjde. A jak zní?

Bude to jinak, než si myslíme…

Kateřina Lhotská
Členka Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články