Sloupek Kateřiny Lhotské: Zase přestupný…


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Zase přestupný…

Tak se nám zase letopočet přehoupl a nový rok začal (malá poznámka – ten „Nový“ už skončil). Letošek se ovšem bude od loňského roku v jednom detailu lišit. Respektive ono jich bude samozřejmě víc, ale jeden je naprosto zásadní. Je totiž rokem přestupným, a bude tedy o jeden den delší.

Musím se přiznat, že nemám přestupné roky ráda. Čekání na každoročně opakující se záležitosti, na které se člověk těší, je totiž o den delší. A tak si na letošní Vánoce budeme muset počkat o den déle, než na ty loňské a na dovolenou pojedeme také o den později. Na druhou stranu se z ní budeme i o den déle vracet. Taky budeme mít o den později narozeniny. Ale zase můžeme o jeden den déle tvrdit, že jsme o rok mladší. Takže to asi nebude všechno tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát a takový přestupný rok může mít i svoje výhody.

Například daňoví poplatníci mají o den více na to, aby stihli podat daňové přiznání. I když ono je to ve skutečnosti tak, že to budou o den déle odkládat. Milovníci zimy zase nepochybně ocení, že se jim jejich oblíbené roční období o jeden den prodlouží. A to dokonce jak z meteorologického, tak i z astronomického pohledu. Jen jestli bude vědět i sníh, že má roztát až o den později.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Regulace má být konzistentní a předvídatelná


Z přestupného roku se určitě radují také ti, co se narodili 29. února. Konečně totiž mohou slavit svoje narozeniny v ten správný den. Vždyť si jen vezměte, jaký stres jim to musí přinášet v nepřestupných letech. Mají slavit už 28. února, a riskovat tak, že jim předčasná oslava přinese smůlu? Nebo mají počkat až na 1. března a smířit se s tím, že narozeniny už vlastně prošvihli?

Obdobné pocity zažívají jistě i všichni Horymírové? Ti totiž mají svůj svátek právě jenom jednou za čtyři roky, tedy 29. února. Jak se stalo, že právě na ně padla tato volba? Je to připomínka toho, jak jejich slavný jmenovec spolu se svým věrným koněm Šemíkem frnkli knížeti Křesomyslovi přímo pod nosem odvážným skokem z Vyšehradu do Vltavy. Šemík koupel sice nepřežil, ale Horymír unikl z katových rukou, a nakonec dostal milost. Byla však podmíněna tím, že bude slavit svůj svátek 29. února, tedy jen jednou za čtyři roky. V porovnání s hrozící dekapitací z toho zase až tak špatně nevyšel, nemyslíte? (Na pověst o Horymírovi má autorskou licenci Václav Hájek z Libočan, zatímco o tom svátku jsem fantazírovala persönlich já).


Mohlo by vás zajímat: Téměř čtvrtina vytipovaných aut nesplnila emise


Příští rok také nezažijeme onen úkaz, kdy stejné dny v měsíci připadají v únoru a v březnu na totožné dny v týdnu. Alespoň se nikomu nepřihodí to, co mne potkalo v roce 2013. Tenkrát jsem měla v jedné pojišťovně domluvenou schůzku na pondělí 11. února. I dorazila jsem na místo určení přesně ve stanovený čas, ale dotyčná osoba nikde. Když jsem se pak snažila u její asistentky zjistit, co se stalo, chvíli pátrala v kalendáři a pak mne rozesmála kouzelnou větu: „Vy jste tady sice paní Lhotská naprosto přesně v pondělí 11., ale o měsíc dřív.“

Něco takového nám v roce 2020 nehrozí. A tak máme o důvod víc si ho užít i když se zrovna nejmenujeme Horymír a ani jsme se nenarodili 29. února. Alespoň tak, abychom si mohli na jeho konci říct: „Rok 2020 nebyl jen o den delší, ale i o den lepší“.

Což všem ze srdce přeji i já.

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články