Jak koronavirus ovlivní riziko terorismu?


			Jak koronavirus ovlivní riziko terorismu?
18.6.2020 Zdraví, Zahraničí

Covid-19 zasáhl většinu segmentů v pojišťovnictví – ať už v podobě strmého propadu produkce v pojištění vozidel, v kontroverzní oblasti přerušení provozů různého druhu až po prakticky stopku cestovnímu pojištění. Experti sledují vliv a odhadují jeho další trvání, eventuálně nové trendy. Ale jaký dopad bude mít covid-19 na pojištění proti riziku terorismu? Zvyšuje, anebo naopak oslabuje koronavirus ohrožení potenciálním útokem?

Zajišťovna Pool Re se rozhodla některé z těchto otázek uchopit v nové studii vypracované ve spolupráci s univerzitním profesorem Andrewem Silkem z Cranfieldu, jenž se specializuje na terorismus, rizika a odolnost. Zpráva z analýza nazvaná „COVID-19 a terorismus: krátkodobé a dlouhodobé dopady“ přináší komplexní obrázek o úrovni útoků, jež jsou pravděpodobně zbrzděny v krátkodobém výhledu v souvislosti k utlumením a vládními restrikcemi, ačkoli teroristická propaganda bude spíše naléhat na zvýšenou aktivitu po dobu, kdy jsou úřady a vláda „zabaveny“ krizovými opatřeními v době nouze.


Mohlo by vás zajímat: Průměrná mzda překročila 34 tisíc. Jak je na tom pojišťovnictví?


„Pandemie má v krátkém horizontu nejspíše smíšený dopad na trendy v terorismu. Zatímco restriktivní opatření a utlumení běžného provozu může představovat překážky pro teroristy, aby prováděli své ataky, mnoho teroristických skupin naopak hlásalo, že pandemie vlády a bezpečnostní zdroje poněkud vyčerpala,“ vysvětlil Andrew Silke. Podle něj to může mít vliv na ostražitost: „V důsledku zaměření na řešení pandemie může být schopnost vlády, bezpečnostních služeb i právní moci čelit tradičními prioritám, jako je mimo jiné terorismus, oslabena a podkopána.“

To ukazuje fakt, že spousta propagandy – zejména na krajní extrémní pravici – je zaměřena na konspirační teorie spojené s výskytem covidu-19, zatímco islámští extrémisté zase míří na zranitelnost vládních oponentů. Vyskytuje se rovněž zvýšená on-line extremistická aktivita, která zvyšuje riziko krátkodobé a střednědobé radikalizace. V dlouhodobém výhledu se zaměřuje činnost na státy oslabené požadavky na boj s pandemií – ty vytvářejí živnou půdu pro nasazení, protože jsou v horší situaci a méně odolné.


Mohlo by vás zajímat: Reakce fiskální politiky na COVID-19 aneb jak z krize rychle ven


„Pravé znepokojení je spojeno s tím, že covid-19 by mohl vést k obrození zájmu mezi teroristy k využití chemických, biologických a radioaktivních nebo radiologických zbraní,“ dodal Andrew Silke. „Z historického hlediska existovala celá řada teroristických hnutí zabývajících se možnostmi bioterorismu, přestože bylo jen opravdu málo úspěšných útoků za použití biologických zbraní. Zatímco určitě zůstávají vážné překážky, obrovský dopad pandemie covidu-19 může v hlavách teroristů znovu probudit zájem o biologické napadení.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články