Povedou nová regulatorní opatření k vyšší efektivitě pojišťovnictví?


			Povedou nová regulatorní opatření k vyšší efektivitě pojišťovnictví?
8.6.2011 Spektrum

Na příčiny vzniku finanční a ekonomické krize, v současné době se projevující jako krize dluhová a na terapii důsledků krize zatím neexistuje v teoretické a odborné frontě názorový konsenzus. Vzniklé teoretické vakuum vyplňují akce politiků, v některých případech připomínající vylévání vaničky i s dítětem. Mám na mysli neodůvodněné zextenzivňování regulace trhů a další podobné akce, které profesor Friedman označoval za improvizaci byrokracie.

Přitom nezpochybnitelnou cestou k obnovení prosperity je nastartování ekonomiky na růstovou trajektorii. Otázkou je, do jaké míry politiky přijímaná opatření k tomu cíli směřují. Magický trojúhelník, jehož všech vrcholů nelze najednou dosáhnout, tvoří ad jedna efektivita finančních institucí, ad dvě klientská bezpečnost (ochrana spotřebitele), ad tři morální hazard a negativní výběr. Populistické politické přístupy pod nereálným slibem zamezení budoucích krizí jsou v současné době charakteristické zvyšováním tlaku na klientskou bezpečnost a ochranu spotřebitele a na snižování výskytu morálního hazardu a negativního výběru státní regulací. To ovšem logicky znamená možnost působení regulačních opatření proti samotnému bankovnímu a pojišťovacímu byznysu a jeho efektivnosti s vysokými náklady této regulace a tudíž i s dramatickým dopadem na hospodářský růst.

 

Vyšší náklady pojišťovnictví poškodí klienty

České pojišťovnictví, ačkoli se tohoto odvětví krize nijak dramaticky nedotkla, se bude muset podřídit nové architektuře dohledu, zavedené pro země EU s asymetrií odpovědnosti a pravomoci mezi panevropskými orgány (mají velkou pravomoc) a národními dohledovými orgány (zůstala jim odpovědnost), bez potřebné modernizace je pokračováno v implementaci projektu Solvency II v jehož rámci jsou na pojišťovny kladeny další kapitálové požadavky, jsou připravována dle mého názoru nadbytečná garanční schémata a další opatření pod záminkou ochrany spotřebitele bez adekvace k přínosům, to vše vyvolává vyšší náklady odvětví, způsobuje snižování jeho efektivity a tedy ve svém důsledku poškozuje klienty.

 

Zákon stanoví stropy provizí za sjednání ŽP

Příspěvkem domácí provenience k tomuto kontraverznímu trendu je příprava vládního návrhu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí. Pozornost si v těchto souvislostech nepochybně zaslouží už samotný fakt, že vládní návrh byl vypracován na Ministerstvu financí v oddělení retailové finanční služby a ochrany spotřebitele na finančním trhu bez spolupráce a zřejmě i konsenzu s příslušným legislativním oddělením, které až do této doby vládní návrhy pro odvětví pojišťovnictví připravovalo v rámci předmětu své činnosti.

Vedle reakce na některé krizové excesy vyvolané především kontraverzním produktem investičního životního pojištění, jsou podle dosavadního stavu projednávání návrhu diskutovány i závažné zásahy regulátora do oblasti soukromého práva, např. zastropování výše provize za sjednání životního pojištění pro zprostředkovatele, což může mít závažné důsledky pro vývoj trhu životního pojištění.

Jsou to opravdu opatření ve prospěch klientů odvětví pojišťovnictví?

prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc.

Vysoká škola ekonomická

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Poděkování

lhotskak,  9. 6. 2011

Vážený pane profesore.
Diskuze pod články bývá velmi často využívána k vyjádření nesouhlasu s jeho obsahem (často bohužel velice neurvalými způsoby). Dovolte mi, abych porušila tuto "tradici" a poděkovala Vám za toto velice otevřené a velmi trefné hodnocení blížících se novinek v pojišťovnictví.
Kateřina Lhotská