Blíží se další masivní kyberútok? Maskovaný virus detekován


			Blíží se další masivní kyberútok? Maskovaný virus detekován

Společnost ESET zveřejnila rozsáhlou studii o velmi obtížně rozpoznatelném druhu malware zvaném Stantinko, který své oběti podvodně přiměje ke stahování pirátského softwaru z falešných torrentových serverů a jenž se během posledních pěti let průběžně proměňoval, aby se vyhnul detekci.

Stantinko cílí především na rusky mluvící uživatele a jedná se o síť botů, jež svým tvůrcům generují zisky instalací rozšíření webového prohlížeče, které při surfování na webu vkládá podstrčené reklamy.

Pokud dojde k jeho instalaci do počítače, dokáže anonymně provádět masivní vyhledávání na Googlu a vytvářet falešné účty na Facebooku, kde dokáže „lajkovat“ fotografie, stránky a přidávat přátele. V České republice je riziko nakažení poměrně nízké. Cílem této kampaně je především Rusko, Ukrajina a Bělorusko.


Mohlo by vás zajímat: Nová hrozba: Zákeřný malware nás odpojí od elektřiny


Zadní vrátka

Schopnost malwaru Stantinko vyhnout se detekci antivirových programů spočívá ve využití silné obfuskace a skrývání se ve zdrojových kódech, které na první pohled vypadají legitimně. Škodlivý kód využívá vyspělé techniky a je skryt buď zašifrovaný v souboru, nebo v registru Windows. Následně je dešifrován pomocí klíče, který se vygeneruje během prvotního napadení. Jeho škodlivé chování nelze detekovat, dokud ze svého řídicího serveru neobdrží nové komponenty, což komplikuje jeho odhalení.

Jakmile je počítač infikován, nainstaluje dvě škodlivé služby v rámci operačního systému Windows, které se spouští při každém jeho startu. „Když ho ‚chytíte‘, je obtížné se ho zbavit, protože každá z obou služeb má schopnost znovu nainstalovat tu druhou. Aby uživatel problém plně eliminoval, musí vymazat ze svého počítače obě tyto služby současně,“ vysvětluje Frédéric Vachon, analytik společnosti ESET.


Mohlo by vás zajímat: Němci a životní pojištění. Pevné spojení


Když se Stantinko dostane do počítače, nainstaluje do prohlížeče dva zásuvné moduly – oba jsou jinak běžně k dispozici ke stažení na Google Chrome Web Store – jmenují se „The Safe Surfing“ a „Teddy Protection“. „Během naší analýzy byly oba pluginy na internetu stále nabízeny. Na první pohled vypadají jako legitimní rozšíření webového prohlížeče a dokonce mají své internetové stránky. Pokud je však nainstaluje Stantinko, obdrží tato rozšíření odlišnou konfiguraci, která obsahuje příkazy na provádění podvodných kliknutí na reklamy a vkládání vlastního kódu do navštěvovaných webových stránek,“ říká Marc-Etienne Léveillé, expert na výzkum malwaru ve společnosti ESET.

Když se Stantinko infiltruje do počítače, mohou operátoři tohoto malwaru používat flexibilní pluginy k tomu, aby s nakaženým počítačem prováděli, cokoli si budou přát. To znamená například masivní anonymní vyhledávání stránek vytvořených pomocí nástrojů Joomla a WordPress, na něž následně provádějí tzv. „brute force“ útoky s cílem vyhledání a odcizení dat, a mohou též vytvářet falešné účty na Facebooku.

Jak hackeři vydělávají na malwaru Stantinko?

Malware Stantinko má velmi lukrativní potenciál, jelikož automaticky generovaná kliknutí na online reklamy jsou pro hackery hlavním zdrojem příjmů. Organizace White Ops a Association of National Advertisers provedly ve Spojených státech průzkum a odhadují, že falešná kliknutí na reklamu bude firmy jen v tomto roce stát 6,5 miliardy USD.

Detailní informace o webových stránkách, které se staly obětí útoků vedených malwarem Stantinko, jež se snaží uhádnout přístupová hesla tím, že zkouší tisíce různých možností, lze navíc prodávat na černém trhu. I když experti společnosti ESET zjevné škodlivé aktivity na sociálních sítích nezjistili, operátoři malwaru Stantinko mají nástroj, který jim umožňuje provádět podvody na Facebooku tím, že prodávají „lajky“, čímž neoprávněně upoutávají pozornost spotřebitelů, kteří podvodné jednání neočekávají.


Mohlo by vás zajímat: Beazley Group: Další způsob reakce na Brexit


Zásuvné moduly Safe Surfing a Teddy Protection jsou schopné vkládat reklamy nebo přesměrovávat uživatele. „To operátorům malwaru Stantinko umožňuje získávat odměnu za internetový provoz, který těmto odkazům zprostředkují. Dokonce jsme zjistili, že někteří uživatelé se dostali na stránky plátce reklamy přímo z reklam, jež ovládal Stantinko,“ uzavírá Matthieu Faou, analytik malwaru ve společnosti ESET.

V České republice je riziko nakažení poměrně nízké. Evidováno je přibližně tisíc detekcí. V počtu detekcí tohoto malware je Česká republika na dvaadvacátém místě. Žebříček vede Rusko, Ukrajina a Bělorusko.

Zdroj: ESET

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články