Méně nehod s autonomními auty? Výzkum AXA to nepotvrdil


			Méně nehod s autonomními auty? Výzkum AXA to nepotvrdil

O budoucnosti dopravy už bylo řečeno mnohé. Poněkud překvapivý závěr nyní přinesl výzkum pojišťovny AXA ze sklonku minulého roku, podle něhož si většina populace ve Velké Británii nemyslí, že používání autonomních aut (bez řidiče) povede ke zlepšení bezpečnosti na silnicích.

AXA v závěrech studie zveřejnila nečekanou skutečnost: jen 27 % z 2000 respondentů věří, že auta bez řidiče budou znamenat méně nehod na silnicích. Výzkum uskutečnila agentura Opinium na objednávku pojišťovny AXA, jejíž divize majetkových, úrazových a speciálních rizik AXA XL nyní pojišťuje testy autonomních vozidel v rámci uskupení DRIVEN consortium.

Studie také potvrdila pokračující zmatení a nepochopení obklopující tuto technologii. Ty panovaly i okolo některých otázek na auta bez řidiče. Nejvyšší stupeň autonomního vozu, zahrnující úplnou automatizaci, byl popsán jako „vozidlo, které umí dělat informovaná rozhodnutí a řídit samo sebe, přičemž nevyžaduje žádnou kontrolu od řidiče v žádné situaci, a je schopno se adaptovat na své okolí“.

Pouze třetina dotázaných vybrala pro maximální úroveň autonomie tuto správnou definici. A naopak, 10 % účastníků studie vybralo pro tuto skupinu nejsofistikovanějších aut definici určenou pro „SAE Level 1“, ilustrovanou charakteristikou „vozidlo, které má jednu z autonomních technologií, jak jsou autonomní řízení, kontrola rychlosti nebo brzdění“.


Mohlo by vás zajímat: AXA chce kooperovat se společnostmi Amazon a Google


V reakci na tyto zmatky v chápání technologie zpracovala AXA video vysvětlující parametry autonomních aut dostupné v současné době, stejně jako očekávané další kroky, jichž bude dosaženo v budoucnu.

„Řízení aut bez řidiče přinese revoluci do dopravy, a to jak novou kvalitou samotného transportu, tak i novou úrovní bezpečnosti silničního provozu. Současně bude znamenat mobilitu i pro ty z nás, kteří nejsou schopni řídit automobil,“ připomněl David Williams, technický ředitel AXA UK.

„Není překvapivé, že nová technologie může lidi mást či je dokonce vést k určité skepsi. Co je ale z výzkumu zřejmé, je to, že bude nezbytné motoristy školit a vzdělávat, aby si byli vědomi benefitů, jaké autonomní vozidla s sebou přinášejí. Protože důvěra v tento vývoj a v autonomní auta je základním předpokladem pro jejich budoucí úspěch,“ zdůraznil závěrem David Williams.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články