Michal Kozub: IoT je cesta k informacím, které vám zjednoduší život


			Michal Kozub: IoT je cesta k informacím, které vám zjednoduší život
5.12.2018 Technologie

Informace a data jsou v posledních několika letech cenným artiklem nejen na poli IT, ale i v ostatních odvětvích byznysu. „Inovace v oblasti síťových služeb, internetu, virtuální reality už dávno nevyužívají jen profesionální uživatelé. Přicházíme do doby, ve které se technologie stávají nedílnou součástí života každého z nás,“ upozorňuje produktový manažer Direct pojišťovny Michal Kozub. Právě Direct jako první pojišťovna v České republice přichází na trh se soběstačnými čidly, které mají za cíl minimalizovat škody na majetku.

Jak byste technologii jednoduše popsal?

Je to malé zařízení, nízkoenergetické, s minimální spotřebou. V podstatě vysílá krátké informace do sítě ke svému „majiteli“ a ten potom s informacemi může dále nakládat.

Na jaké technologii IoT funguje?

Spousta zařízení se za IoT považuje, ačkoliv pracuje na internetové síti, wi-fi a podobně. Ve skutečnosti jsou dneska známé pouze technologie SigFox, LoRa, NB IoT, které jsou skutečně technologiemi IoT. Sigfox je pak nejrozšířenější a funguje v České republice a v téměř celé Evropě. Vždy jde o nezávislou síť, která nemusí mít nic společného s klasickými mobilními operátory.

SigFox je téměř na celém území ČR, oproti tomu například LoRa je vhodná na to, aby se používala na malé lokální oblasti – typicky výrobní haly. NB IoT, která zatím není rozvinutá, ale má taky zajímavý potenciál.


Mohlo by vás zajímat: Jan Matoušek: IDD aneb tři písmena, která hýbou českým pojišťovnictvím


V čem je síť SigFOX specifická?

Zajišťuje jednosměrnou komunikaci. Čidlo o sobě dává vědět, když se něco děje, případně neděje. Je ideální pro měřící přístroje. Třeba pro meteorologickou stanici, která posílá informaci o stupních Celsia. Díky jednosměrné komunikaci se čidlo tak jednoduše nevybíjí a vydrží s původní baterií několik let.

V čem vidíte potenciál IoT technologie?

Představte si čidla, která budou umět odeslat stavy vodoměrů, plynoměrů nebo elektřiny. Díky tomu nemusí domy obcházet brigádníci, ušetříte čas i peníze. Lidé nemusí být v době odečtu stavů energií doma a čekat na to, až k nim někdo přijde. Vedlejším efektem je množství dat, které díky informacím z čidel získáte a můžete s tím jako energetická společnost dále pracovat.

Využívat můžete čidla ale i jinak. Mohou vám pomáhat ohlídat domácnost a předejít nebo minimalizovat škody. Mohou předávat informace o tom, zda se pohnuly vaše vchodové dveře, nebo dveře do sklepa a vy můžete na místo vyslat policii nebo souseda, aby váš majetek zkontroloval. Tuto službu s názvem Direct echo právě v lednu spouští Direct pojišťovna.


Mohlo by vás zajímat: Petr Jedlička k POV: Průměrné pojistné roste o 3,4 %


Existuje nějaké další využití?

IoT je ideální pro vše, k čemu potřebujete získávat pravidelné informace. Lednice, pračky, myčky, dveře, okna, záchodová prkýnka, cokoli… Zároveň to je cesta k „méně“ přesné lokalizaci. Pokud někdo potřebuje vědět, kde zhruba se věc nachází, je to ideální prostředek. Není to navigace, ale lokalizace s velmi dlouhou životností.

Bude v České republice IoT populární?

Česko si na svůj průlom zatím musí počkat. Objevují se pokusy o odečítání energetických stavů, ale jiné aplikace jsou zatím v plenkách.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články