Rizika skrytá v informačních technologiích - 2.část


			Rizika skrytá v informačních technologiích - 2.část
16.7.2010 Technologie

Přinášíme druhé pokračování odborného článku, který se zabývá informačními technologiemi a risk managementem. V prvním díle se autor Vladimír Pulchart věnoval rizikům, spojeným s aplikací IT systémů. Dnešní pokračování je na téma efektivního plánování kontinuity provozu.

Jak již vyplývá z předchozího textu, závislost organizací na kvalitním a nepřerušeném výkonu informačních systémů stále narůstá. Společnost čelí kritickým rizikům, pokud ztratí schopnost přístupu k IT i po relativně krátkou dobu. Proto je nutné nastavit procesy k rychlému obnovení činnosti informačních systémů především v oblastech přímého obchodu, vztahu ke klientům, výroby a dalších.

Typickými riziky jsou přerušení dodávky elektrické energie, vyřazení budovy z provozu (například požárem, záplavou), napadení systému zvenčí nebo zevnitř, napadení viry a další.


Každý incident má několik etap řešení:


1. okamžitá reakce a řešení problému - obnovení provozu, současně s identifikací zdroje problému. Většinou se jedná o řešení v několika časových stupních (například výpadek méně než dvě hodiny, do 24 hodin, do 48 hodin nebo více)

2. vyšetření incidentu - plné vyšetření příčin a okolností včetně návrhu budoucích opravných opatření

3. oprava problému - vzhledem k tomu, že pravděpodonost, že dojde k události, není nevýznamná, musí tato aktivita zahrnovat celou škálu odpovědných osob

4. hlášení incidentu - celá událost a následné akce je nutné podrobně popsat a vyhodnotit, včetně analýzy a budoucích plánů nápravných opatření.


Rychlá reakce

Reakce na řešení problémů v oblasti IT musí být rychlé a efektivní, s velmi malým prostorem pro rozhodování a prakticky žádným pro omyly. Risk management společnosti musí věnovat problematice rizik IT maximální pozornost a společně s příslušnými pracovníky a úseky musí vytvořit odpovídající plány, jak na situaci reagovat. Plány musí být posléze plně otestovány.

Postupy pro řešení přerušení provozu jsou v mnoha odvětvích vyžadovány i regulátory či orgány dohledu.

Vladimír Pulchart

London Direct Underwriters

dokončení příště

 

Share/Bookmark

Zdroj: Vladimír Pulchart

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články