Budoucnost ekonomiky ve znamení inovací a digitálních technologií

13.9.2017 Spektrum, Technologie

Světové i české firmy věří, že hlavním tahounem ekonomiky v blízké budoucnosti budou inovace a digitální technologie. Mají však problémy tvořit inovační týmy a jen pomalu budují kompetence v on-line marketingu. Vyplývá to z výzkumu mezi 600 manažery firem po celém světě, který realizovala společnost Stanton Chase, zabývající se vyhledáváním řídících pracovníků (Executive Search).

Výzkumu se zúčastnilo přes šest stovek respondentů, kteří působí na úrovni vedoucích manažerů a členů správních orgánů i specialistů na klíčových pozicích. Výzkum oslovil celé spektrum firem, tedy těch o hodnotě menší než 100 mil. dolarů i větší než 5 miliard dolarů, soukromé podniky i veřejně obchodovatelné na burze, zhruba v desítce sektorů.

Naprostá většina, 84 % respondentů, vidí jako nejdůležitější faktor, který zásadně ovlivní jejich podnikání, právě digitalizaci a nakupování v e-shopech. Dostupnost zboží a služeb kdykoliv a kdekoliv na světě, na dosah několika kliknutí, vystavuje firmy nebývalému tlaku odlišit se od své konkurence, získat, a především udržet dostatek zákazníků.


Mohlo by vás zajímat: Konference RISKfest: Jaká je profesní role makléře a agenta


„Tento tlak se projevuje i personálně. Firmy zpravidla mají špičkové odborníky na výrobní procesy, vývoj nových produktů a personální záležitosti, ale tápou ve skládání týmů v oblasti inovací a v digitálním on-line marketingu,“ říká Jan Martin, partner české kanceláře Stanton Chase.

Pouhých 29 % respondentů je spokojeno s mírou inovací ve své firmě.

E-shopy: z okrajového doplňku úhelným kamenem byznysu

Podle respondentů chybí současným firemním lídrům podnikavost a strategické uvažování. Přesně tyto vlastnosti nyní nejvíce poptávají u nových manažerů a vedoucích týmů. Naopak oborové zkušenosti a know-how z konkrétních sektorů jsou na seznamu požadovaných charakteristik až v dolní polovině.

„To svědčí o tom, že se firmy snaží podněcovat kreativní myšlení mimo zavedené oborové škatulky. Více také aktivně vyhledávají nové lidi, které postrádají ve svém vedení,“ říká Jan Martin ze společnosti Stanton Chase. „Z vlastní zkušenosti víme, že firmy méně hledají specialisty, kteří jim pomohou vyřešit krátkodobý problém, a raději chtějí lídry, kteří firmu za tři až pět let dovedou do předem vytyčeného bodu.“


Mohlo by vás zajímat: Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP


V Česku v oblasti rychloobrátkového zboží platí, že bez inovací nelze nejen získat, ale ani udržet stávající pozici na trhu. Lidé rádi zkoušejí novinky a obchodní partneři očekávají individuální přístup. Pro vedoucí poboček mezinárodních firem to znamená jediné: musejí být schopni přesvědčit mateřské firmy, aby jim inovovat umožnily.

Zvláště na českém trhu se objevila potřeba řešit co nejrychleji digitální marketing. Manažeři mají pocit, že jim ujíždí vlak, protože na trhu chybějí lidé se specifickými kompetencemi v oblasti digitálních technologií. Opožděně reagovaly i mezinárodní firmy, které digitální marketing berou vážně až v posledních dvou letech. „Budují regionální on-line marketingové týmy a učí se za pochodu,“ dodává Jan Martin.

Nedostatek moderních lídrů

Ukazuje se, že najít a získat správného lídra je pro firmy stále těžší. Téměř polovina manažerů ve výzkumu uvedla, že mají problém kýžené talenty najít. Podle výzkumu je nábor talentů větším kamenem úrazu, než těžkosti spojené například se změnami chování zákazníků, tvrdými finančními podmínkami nebo vyostřující se konkurencí v podnikatelském prostředí. I to je důvod, proč 73 % dotazovaných hodlá v následujícím roce svěřit nábor společnostem specializovaným na Executive Search (přímé vyhledávání vrcholových manažerů).


Mohlo by vás zajímat: Allianz sází na Indii a robotiku


Drtivá většina 90 % respondentů přiznává, že mají rezervy, co se týče větší diverzity v personálním složení. Nicméně jen 64 % dotázaných vidí v rozvoji diverzity zásadní cíl a pouhých 18 % odměňuje nějakým způsobem management, pokud tento úkol splní. „Firmy chtějí na měnící se podmínky digitalizovaného světa reagovat inovacemi, ale jen zřídka si uvědomují, že inovace se nejlépe rodí v různorodých týmech, spojených jedním cílem a filozofií,“ doplňuje Jan Martin.

Na základě analýzy výzkumu společnost Stanton Chase doporučuje zaměřit se na podporu diverzity a vytváření týmů složených z mužů a žen různého věku, specializace a původu.

Druhým doporučením je, aby se firmy nebály získávat čerstvý pohled na věc od lidí z jiných odvětví a dávaly při posuzování kandidátů přednost kreativitě před zkušenostmi v daném sektoru.

Zdroj: STANTON CHASE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články