ČAP a EFPA vytvoří otázky ke zkouškám odborné způsobilosti


			ČAP a EFPA vytvoří otázky ke zkouškám odborné způsobilosti
19.11.2018 Spektrum

Česká asociace pojišťoven (ČAP) a Evropská asociace finančního plánování Česká republika (EFPA) ve společném konsorciu získaly veřejnou zakázku České národní banky (ČNB) na dodání zkušebních otázek podle zákona o distribuci pojištění a zajištění.

ČAP a EFPA vytvoří databázi 1500 otázek a 100 případových otázek. Každá otázka projde zároveň oponenturou. „Již pracujeme na tvorbě zkušebních otázek, které budou v druhé polovině příštího roku součástí Zkoušek odborné způsobilosti a při jejichž tvorbě spoléháme především na odborný vklad zkušených lidí z pojišťoven. Cílem je vytvořit opravdu prakticky využitelné otázky, které pomohou ověřit skutečnou kvalifikaci pracovníků v distribuci pojištění," říká výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

„Jsem přesvědčený, že potřebujeme v pojišťovnictví kvalitní a výborně zaškolené pracovníky, kteří dokáží s klienty nejen tvořit individuální produktové portfolio, ale kteří budou opravdovými odborníky, doplňuje Jan Matoušek. 


Mohlo by vás zajímat: Revoluce, nebo evoluce evropského systému dohledu nad finančními trhy?


Zakázka opět zahrnuje i pilotní testování nové databáze, které se účastní široká odborná veřejnost. Finální databáze otázek bude předána nejpozději do 7 měsíců od data podpisu smlouvy. Zadavatel i dodavatel předpokládají dodání v červnu 2019 a následně mohou akreditované osoby zahájit realizaci zkoušek.

„Zapojením vysoce kvalifikovaných EFA poradců jsme vytvořili velmi silný a různorodý tým, který zajistí, že budoucí odborná zkouška pomůže pracovníkům v distribuci nejen splnit zákonnou povinnost, ale současně se dobře odborně připravit na skvělou práci pro své klienty,“ dodává  Petr Volek, místopředseda Rady EFPA.

ČAP a EFPA se zároveň dohodly na spolupráci v oblasti následného vzdělávání a vytvoření nejširší nabídky vzdělávacích modulů pro celý pojistný trh.

Zdroj: ČAP, EFPA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Polovina otázek je k ničemu.

Jiří Hrabovský,  20. 11. 2018

Pár testů a zkoušek jsem již za ty roky dělal, ale musím bohužel konstatovat, že polovina otázek je naprosto k ničemu, v praxi tyhle "vědomosti" nikde nikdy nepoužiji a za měsíc po zkouškách je stejně "vypustím" z hlavy, protože na pitomosti tam nemám místo. Tak jsem tedy zvědav, co na nás zase ČNB a spol. vymyslí.  :-(

Polovina otázek je k ničemu

Michal Hájek,  20. 11. 2018

Tak to dopadá, když kravaťáci od stolu tvoří teorii, ale o praxi nemají ani potuchy. V této době, kdy máme pseudopojišťováky pomalu v každé rodině už to nikdo stejně nedá dohromady, A jak pak asi budou na odborné úrovni pošťáci u okýnek? Pošta, banky a spořitelny nám sebrali podstatnou část trhu, smlouvu "sjednají", ale servis klientovi už nedělají. No zkrátka je to jen o tahání peněz z našich kapes. Díky moc mocná ČNB :-(

Obsah zkoušky odborné způsobilosti

Mgr. Zikmund Balla,  20. 11. 2018

Tvůrci otázek by mohli obsah konzultovat nejenom s odborníky pojišťoven /v pojištění nejde pouze o teoretické vědomosti, pojistnou matematiku a pod./ ale i s odborníky a praktiky přímo z trhu, to zn. s lidmi, kteří se dlouhodobě pohybují v obchodě a jednají přímo s klienty. Mnohé případové studie v jiných zkouškách /např. spotřebitelské úvěry/ jsou úplně mimo praxi.
Také mně zajímá, kdo určuje cenu za tyto odborné zkoušky.
Děkuji.

On-line pojištění

Chalupová,  19. 11. 2018

Klade se velký důraz na odbornost pojišťovacích makléřů, zprostředkovatelů a jak se zajistí odbornost v On-line pojištění aut, cestování, úrazu, majetku, domácnosti, odpovědnosti, zvířat, právní ochrany? A proč v době E-learningu je potřeba dělat krok zpět?

Související články