Europ Assistance: Pojištění na hory se vyplácí


			Europ Assistance: Pojištění na hory se vyplácí

Úrazů na sjezdovkách přibývá. Češi si sport za mrazivého počasí užívají v domácích i zahraničních střediscích, větší počet lyžařů ale vede k vyšší nehodovosti. Pokud ke zranění dojde na našem území, náklady jdou na vrub povinného zdravotního pojištění. Jinak je tomu však v cizině. Náklady spojené s běžnými zraněními se tam navíc mohou vyšplhat k několika desítkám tisíc korun. Pokud máte v plánu ještě do Velikonoc vyrazit na hory, je potřeba být opatrnější než kdy jindy.

Letošní sezona se blíží ke svému konci, bezstarostně lyžovat můžeme už jen na některých místech. S příchodem jarního počasí by měla růst také naše obezřetnost. Teploty se pohybují přes den nad nulou a v noci pod, takže hrozí, že sjezdovky budou namrzlé a postupně zmizí i sněhová pokrývka, která poodkryje nebezpečné kameny.

Vzhledem k nevyzpytatelnosti terénu se obzvlášť nyní vyplatí myslet na své zdraví, jezdit opatrně a pro každý případ mít sjednané pojištění. To je důležité hlavně v případě, že plánujete zakončit lyžařskou sezonu v zahraničí. S povinným českým zdravotním pojištěním sice máte nárok na ošetření, ale žádné vedlejší výdaje vám neuhradí, a to ani v blízkých evropských destinacích.

Jedním z takových výdajů jsou například výlohy za cestu do nemocnice či poplatky za ošetření a případnou hospitalizaci. Pokud jde o vážnější zranění, u kterého musí zasahovat helikoptéra, vyjde takový výlet i na 100 tisíc korun.


Mohlo by vás zajímat: Transpozice IDD po česku: Znovu a lépe?


„K vůbec nejčastějším zraněním řadíme úrazy kloubů a zlomeniny horních i dolních končetin. U těchto případů náklady vždy přesáhnou deset tisíc korun. S výjimkou Slovenska se pohybujeme v průměru u částek dosahujících několika desítek tisíc, v nejdražších zemích průměr překonává i hranici čtyřiceti tisíc,“ říká Matej Engler, Medical Specialist společnosti Europ Assistance.

Europ Assistance, pojistnéZ aktuálních statistik asistenční služby také vyplývá, že za zdravotnické zásahy čekají cestovatele vyšší platby například ve Francii a v Rakousku. Na opačném konci žebříčku stojí Slovensko, kde jsou služby lékařů s velkým odstupem nejlevnější. Překvapivě levně vychází také Itálie, kde se zlomeniny jako nejdražší úrazy pohybují v průměru u 26–27 tisíců korun.

„Lidé se mohou setkat také s tzv. ošetřovacími paradoxy. Například loni ve Švýcarsku bylo u našich klientů ošetření lehkých zranění v průměru nákladnější než ošetření zlomenin či kloubů. Ošetření lehkého poranění vyšlo v průměru na 17 362 Kč, kdežto u zlomenin to bylo na 13 640 Kč. Lehčí úrazy se totiž častěji léčí v soukromých zařízeních, což vede k vyšším cenám.“ komentuje nevyzpytatelnost nákladů na ošetření v zahraničí Matej Engler z Europ Assistance.

Rekordní úrazovost v ČR

Bezpečné nejsou ani české svahy. Horská záchranná služba ČR v minulých dvou sezonách čelila zvýšenému počtu zásahů a ve svých statistikách zaznamenala rekorní čísla. Pouze čtyřikrát od jejího založení v roce 2004 musela řešit více než osm tisíc zranění za sezónu. V roce 2015 se dokonce přiblížila k hranici devíti tisíc.

„Rozdíly v počtu případů jsou způsobené kvalitou průběhu zimy, její délkou i počtem návštěvníků. V letošním roce se začalo lyžovat dříve než v minulých sezónách, proto je počet úrazů mírně vyšší než v předešlých letech,“ říká náčelník krkonošské Horské záchranné služby Pavel Jirsa. Potvrzuje, že také ve svém teritoriu zaznamenal největší počet úrazů právě v loňské a letošní sezoně.


Mohlo by vás zajímat: Tragický výbuch v kralupské chemičce. Šest mrtvých


Jen tuto zimu zasahovala horská služba v Krkonoších u rekordních 2658 případů, což je asi o pětinu víc než v roce 2016. Nejčastějšími zranění jsou u nás stejně jako v zahraničí zlomeniny končetin, úrazy kloubů a lehké úrazy v podobě ran a pohmožděnin. „Předcházet úrazům na sjezdovkách lze větší ohleduplností k ostatním lyžařům a nepřeceňováním vlastních sil,“ vysvětluje Pavel Jirsa.

Přestože se sezona blíží ke svému konci, do hor stále míří lyžaři i snowboardisté. Většina středisek je stále otevřena. Podmínky  se však pomalu zhoršují. Aktuálně nejhorší stav ve větších střediscích je v Orlických horách, kde sněhová pokrývka v určitých místech zmizela a z devíti středisek jsou tři uzavřené. Naopak nejlépe si vede Praděd v Jeseníkách, kde sněhová pokrývka dosahuje jednoho a půl metru.

Drží se také Česká sibiř, kde je stále necelý metr sněhu. Postupně lze očekávat úbytek sněhové pokrývky a uzavírání lyžařských středisek, na horách již nemá příliš sněžit. Tento týden metereologové předpovídají teploty pod nulou, ale příští týden už by měly teploty na horách přesáhnout nulu. Některá centra ale odhadují, že sníh a lyžování vydrží minimálně do Velikonoc.

Zdroj: Europ Assistance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články