Je měnící se klima ještě pojistitelné?


			Je měnící se klima ještě pojistitelné?

Téma klimatických změn je v pojišťovnách i zajišťovnách už dlouho skloňované. Jen předchozí rok 2017 se stal se svými přírodními katastrofami jedním z nejdražších pro pojistitele. Vždyť i Mnichovská zajišťovna musela „spolknout“ výrazný propad zisku. Co ale znamená stále rostoucí škodové zatížení pro budoucnost obchodů zajišťoven?

„Změna klimatu nás v zajišťovnictví v posledních 20 letech nikoli nečekaně dost silně zasáhla,“ konstatoval Ulrich Wallin, předseda představenstva Hannoverské zajišťovny pro deník Handelsblatt. Nicméně zůstává otevřená otázka, jak se bude klima vyvíjet v nadcházejících letech. Kdyby se měla četnost bouřek už v blízké budoucnosti stále zvyšovat, mohlo by to vést u zajišťoven k dalším ztrátám. „Cenotvorba není nastavena na silně rostoucí škodovou zátěž. To by jistě vedlo k tomu, že by zajišťovny přicházely o další peníze,“ cituje deník Ulricha Wallina.

Hannoverská zajišťovna je i tak po přírodních katastrofách loňského roku na tom stále lépe než velký konkurent z Mnichova. Letošní zisk odhaduje Hannoverská zajišťovna na 950 milionů eur. Přitom tento třetí největší světový zajistitel profitoval při procesu obnovy smluv z velkých škod.


Mohlo by vás zajímat: Autonomní vozidla optikou ČAP: Právní aspekty


Ceny vzrostly v průměru o 1,4 % v klasickém zajištění. Důvod? Byla nabízena větší kapacita, což vedlo k převisu nabídky v porovnání s poptávkou. Pokud to porovnáme s Mnichovskou zajišťovnou, ta při posledním kole obnovy smluv dosáhla navýšení ceny o 0,8 %. „A to je trend, který by mohl v nadcházejících kolech obnovy ještě zesílit,“ varoval šéf financí Mnichovské zajišťovny Jörg Schneider.

Bezprostřední souvislost se změnou klimatu a posledními přírodními katastrofami připouští naproti tomu experti z Mnichovské zajišťovny jen částečně: „U hurikánů je tomu nejspíš tak, že síla větru není určována změnou klimatu, nicméně množství srážek s ním spojena je,“ doplnil Jörg Schneider.

A navíc: „Zcela jistě máme stoupající počet škod z velké vody a z krupobití. Vidíme silné indicie, že v datových řadách lze rozpoznat už dnes minimálně v některých regionech světa u určitých pojistných nebezpečí pozměněný vzorec počasí podmíněný změnou klimatu,“ potvrdil Ernst Rauch, expert na klima Mnichovské zajišťovny.

Z pohledu odborníků na počasí a klima z Mnichovské zajišťovny je jisté v každém případě toto: změna klimatu je převážně zapříčiněna člověkem. A také to, že ovlivňuje extrémní výkyvy počasí, jako jsou vichřice, krupobití, blesky nebo vlny veder. Souvislost je podle nich „extrémně komplexní“. Přírodní výkyvy klimatu mají veliký, a dokonce stále mnohem silnější dopad na vznik katastrof z počasí, četnost škod na budovách nebo infrastruktuře. Výše škod je tak ovlivněna velmi podstatně, zní z Mnichovské zajišťovny.

A k tomu je oteplování zeměkoule od poloviny 20. století téměř s jistotou z největší části dílem lidstva. Přitom všech 16 let od 2001 patřilo k 17 nejteplejším v celé historii měření. Roky 2014 až 2016 byly nejteplejšími vůbec. Tento vývoj je patrný i v dlouhodobých statistikách: počet extrémních událostí z výkyvů počasí vzrostl od roku 1990 bezmála na dvojnásobek.

Podle statistik byly z pohledu počtu událostí nejhorší roky 2014 a 2016, kdy se extrémy odehrály ve světě celkem 726krát, resp. dokonce 797krát. Nejvíce peněz stály škody ze silných výkyvů počasí v roce 2012 (161,6 miliardy USD).


Mohlo by vás zajímat: Řídicí výbor ČAFP posiluje profesor Jaroslav Daňhel


To, že obzvláště silně jsou změnou klimatu zasaženy některé země, ukazuje nejnovější Zpráva o rizicích 2017. Smutné prvenství připadá na ostrovní stát Vanuatu v Pacifiku. Slabá prevence katastrof, zvýšené riziko zemětřesení, tornáda a silné lijáky dělají z tohoto státečku nejohroženější místo na celé Zemi. Další v pořadí jsou blízké státy, jako třeba Mauricius, Jamajka, Dominikánská republika nebo Kapverdy – vše vyhledávaná snová místa pro dovolenou Evropanů s nádhernými plážemi…

Proto politici chtějí pro rozvojové země v rámci iniciativy „InsuResilience Solutions Fund“ větší zabezpečení proti klimatickým rizikům. To zahrnuje cíl, aby do roku 2020 bylo v rozvojových zemích dalších 400 milionů lidí zabezpečeno pojištěním proti následkům klimatických změn. Pro tento účel bylo vyčleněno už 550 milionů USD, z toho celých 190 milionů poskytlo Německo.

Němci sami tento postup kvitují: „Ochrana proti následkům přírodních katastrof je nezbytně nutná, aby humanitární a finanční problémy neřízeně dál nerostly. Finanční škody může více pojištění částečně absorbovat, z čehož profitují jak lidé, tak i postižené národní ekonomiky,“ zdůraznil Ernst Rauch, expert na klima a počasí Mnichovské zajišťovny.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články