Sloupek Kateřiny Lhotské: Červencové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Červencové postřehy
7.8.2017 Komentáře

Polovinu prázdnin máme za sebou, což statisticky znamená, že půlka z nás už má svoji dovolenou za sebou a tu druhou teprve čeká. Zdálo by se tedy, že i zpráv ze světa pojištění ubude. Což se nevyplnilo. I když v některých případech by odpočinek jejich aktéři už nejspíš potřebovali jako sůl.

Ministerstvo financí ve své zprávě oznámilo, že je u nás 174 tisíc zprostředkovatelů. Jak je ovšem notoricky známé, má příslušný registr tu vlastnost, že do něj subjekty jen přibývají, aniž by ubývaly. A tak se tam hromadí jak Cimrmanovi horníci v dole. Ve skutečnosti vyvíjí aktivní činnost odhadem nějakých 30-35 tisíc zprostředkovatelů. Takže zhruba 80 % záznamů v registru neodpovídá realitě. Zdalipak existuje v naší zemi ještě nějaký obdobně „kvalitní“ rejstřík?

Zdá se, že se našim poslancům podaří vrátit zpět to, co před více než dvěma lety poněkud populisticky zrušili a dojde k obnovení příspěvků nepojištěných řidičů do garančního fondu. Nic ovšem není ideální. Kromě toho totiž také chtějí omezit výši regresu vymáhaného ČKP na nepojištěném viníku škody. Nově by měl uhradit jen třetinu (maximálně 300 tisíc) a zbytek za něj zatáhne ČKP. Čili poctiví řidiči.


Mohlo by vás zajímat: MF: Zprostředkovatelů je už 174 tisíc


Ale pojďme nakouknout také za hranice. Oba naši německy hovořící sousedé si libují, jak se u nich daří životnímu pojištění. Pochvalují si především růst investičních částí pojistného sloužících k vytváření rezervy pro budoucí německé a rakouské penzisty. Tedy neřeší ani tak riziko smrti, ale především spoří. Někdy nám jsou tyto trhy dávány za vzor finanční gramotnosti klientů. Ale asi by to chtělo na ní občas trochu zapracovat taky v obou uvedených zemích…

Zabezpečením na stáří se zabývali také naši vládní experti a zpracovali na toto téma analýzu hodnoticí udržitelnosti penzijního systému. Celý tým vedl Vladimír Špidla aka „zdroje tu jsou“. Materiál připomíná filmovou detektivku, ve které se divák dozví hned v prvním záběru, kdo je pachatelem a pak jen sleduje, jakým způsoben je usvědčen. Přitom narazí na několik „obohacujících“ myšlenek. Například se dozví, že pro fungování systému je důležitý další vývoj ekonomiky. Kdo by to byl řekl… Prý je také nutné zvyšovat podíl výdajů na penze na HDP. Přeloženo do češtiny – zvyšovat závislost občanů na státu. A nepřekvapí ani pointa celého díla. Náš důchodový systém prý nepotřebuje zásadní reformu a zrušení II. pilíře bylo správné. Pachatel byl dopaden…


Mohlo by vás zajímat: Studie vlády: Český penzijní systém je udržitelný


Dozvěděli jsme se také, že klesá podíl žen ve vedeních největších českých firem a prý v tom zaostáváme za průměrem Evropské unie. A nechybí ani poznámka, že firmy, kde je v managementu více žen, fungují lépe. No, pokud se budou na vedoucí místa dostávat ženy nikoliv pro své schopnosti, ale abychom se přiblížili „průměru EU“, tak je to hluboce ponižující především pro ně samotné. Naštěstí nejen náš pojistný trh, ale ekonomiku jako celek zatím v zásadní míře nezasáhlo toto „genderové vyvažování“ a tak je otázkou, jestli nemáme před průměrem Evropské unie naopak spíše náskok.

V červenci ale byla docela potíž s tradičními pranostikami. Markétě se moc srpem do žita házet nechtělo a po svaté Anně se ráno neochladilo, ale naopak oteplilo. Ne všechno zkrátka funguje perfektně. Tak snad bude srpen povedenější…

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články