Sloupek Kateřiny Lhotské: Co březen dal


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Co březen dal
2.4.2018 Komentáře

Co březen dal? Marné čekání na jaro, přestože jak to meteorologické, tak i to astronomické už začalo. Taky možná jeden z posledních přechodů na letní čas. Kdyby tomu tak opravdu bylo, asi by zlobil málokdo. A občas se něco šustlo i na pojistném trhu.

V Německu řešili otázku proporcionality uplatnění požadavků Solvency II pro malé a střední pojišťovny v porovnání s těmi velkými. Tedy jestli implementace a s ní související nároky nebyly v případě menších pojišťoven nepřiměřeně vysoké. Zkušenosti z implementace jsou však celkem jednoznačné. Ona tolikrát skloňovaná „proporcionalita“ totiž zůstala jen v rovině proklamací. Čekal snad někdo, že tomu bude jinak?

Jedna z poradenských společností vybádala, že prý „firmy stále více investují do robotizace a umělé inteligence“. Alespoň to prý vyplývá z ankety, kterou udělala mezi šéfy významných firem. K jakým dalším obdobně objevným zjištěním asi dojdou výzkumníci příště?


Mohlo by vás zajímat: PwC: Každá třetí firma v ČR je terčem podvodu


To mnohem zajímavější jsou výsledky studie mezi rakouskými turisty týkající se vnímání hrozeb na cestách. Kupodivu se kriminality bojí dvakrát víc než nemocí a úrazu, a navíc se za poslední dva roky jejich obavy o zdraví ještě výrazně snížily. Je docela zajímavé, že se Rakušané strachují více o svůj majetek než o svoje zdraví. Občas se při posuzování vzájemného poměru pojistného na životní a neživotní pojištění tvrdí totéž o Češích. Zdá se, že těch několik společných století se nedá jen tak smazat.

Zhruba polovině Evropanů se prý nedostalo za celý život dostatečného finančního vzdělání. Otázkou je, co vlastně znamená být „finančně vzdělán“. A hlavně jestli to vůbec ví ony zkoumané osoby. Aby to nakonec nebylo tak, že polovina Evropanů ví, že o financích nemá ánung, kdežto ta druhá polovina neví ani to, že o nich nic netuší.

S „nedostatečným finančním vzděláním“ nejspíš souvisí další, tentokrát tuzemská zpráva. Polovina Čechů totiž neví, kolik by měli mít naspořeno na důchod. Na první pohled překvapivě v této problematice více plavou mladší lidé. Ale na druhý pohled už to takové překvapení není. Starším lidem se totiž okamžik, kdy budou muset vyžít jen z toho, co jim dá stát a co si sami naspořili, neúprosně blíží. A tak se zajímají. Pro ty mladé, je zkrátka nějaká šedesátka, nebo sedmdesátka ještě strašně daleko.


Mohlo by vás zajímat: Rakousko: Letopočet 2017 byl rokem nepříznivého počasí


Slušný zářez se podařil detektivům jedné pojišťovny. Odhalili bandu podvodníků, která jela ve vodovodních škodách. Z nich jim káplo (jak příznačný to výraz) až 50 miliónů. Jel v tom i jeden z likvidátorů, kterého podle očekávání z dané pojišťovny vylili. Výsledkem je, že 21 osob zažilo u soudu studenou sprchu a zůstanou tak po nějakou dobu na suchu.

A ještě tradiční „osmičkové“ okénko. 30. března 1818 se narodil Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Připomíná vám to jméno něco? Je to člověk, který začal v předminulém století zakládat zemědělská úvěrová družstva. Položil tak základy ničemu menšímu než skupině Raiffeisen Group. Kdo by to byl řekl, co se může zrodit z malého spolku pro vzájemné půjčky založeném mezi sousedy a známými. Prostě takové peer to peer 19. století. Jen pro to tenkrát nepoužívali tak „kůůůl“ označení…

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články