Sloupek Kateřiny Lhotské: Co listopad dal


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Co listopad dal
3.12.2018 Komentáře

V den, kdy jsou zveřejněny tyto řádky, platí už třetí den nový Zákon o distribuci pojištění a zajištění, jehož prostřednictvím vplula do našich legislativních vod evropská směrnice IDD. A tak není divu, že implementace této normy byla v listopadu středem zájmu celého pojistného trhu. Ale nikoliv regulací jest živ pojišťovák…

I v listopadu jsme byli zásobování prognózami, že se blíží konec časů hojnosti a ekonomice bude zase ouvej. Bráno přísně podle výrokové logiky, tak je to samozřejmě pravda. Ve stejné logice lze však prohlásit třeba i to, že se blíží konec světa. Ale opusťme tuto rigidní formu hodnocení pravdivosti sdělení a vnímejme jej jako oznámení, že hodokvas skončí copy dup. Otázkou je, zda tomu věřit. Tím, že se obdobné předpovědi opakují už nějakou dobu, jsou totiž jejich autoři v podezření, že hrají jednoduchou hru „na náhodu“ spočívající v neustálém vyslovování nepříznivých předpovědí a když opravdu nějaká „katastrofa“ nastane, tak dokola všem opakují „já to říkal, já to říkal“.

Prý se ve světě cpe méně peněz do InsurTech. Ve druhém kvartálu totiž údajně poklesly investice oproti kvartálu prvnímu zhruba o pětinu. Nejde však o celosvětový jev. Více prostředků se do InsurTech nalilo třeba ve Spojených státech, Číně, nebo v Indii. Naopak zaostávaly Velká Británie a Německo. Víte, čím se ty první tři mimoevropské země od těch evropských liší? Že v nich v poslední době neimplementovali GDPR, ani IDD, a tak mohly pojišťovny a další hráči na trhu vrážet peníze do něčeho rozumnějšího, než je regulace. Evropští klienti tak sice nebudou moci využívat všelijaké technické vychytávky, ale nemusí si zoufat. Jejich osobní údaje a spotřebitelská práva jsou totiž nyní ochráněna tak dokonale, že klienti ve Spojených státech, Číně a Indii blednou závistí.


Mohlo by vás zajímat: Věnujte pozornost výlukám v HAV. Vyhnete se zklamání


V Německu a Rakousku proběhl průzkum vztahu miléniálů k pojištění. V obou zemích byly výsledky obdobné. Třeba jen zhruba sedmina příslušníků této generační skupiny si chce pojištění sjednávat výhradně on-line, zatímco téměř polovina z nich chce před uzavřením smlouvy pojištění pořádně vysvětlit. Což jde on-line docela těžko. Nicméně průzkum neobsahoval to nejzajímavější číslo – kolik mileniálů se vůbec vlastně chce pojistit.

A Německo ještě jednou. Prý tam klesá nabídka telematických služeb spojených s pojištěním. Pojišťovny si totiž vyhodnotily, že jde z pohledu zájmu klientů o okrajovou záležitost. Ti neoceňují, že při dodržovaní zásad bezpečné jízdy mohou platit nižší pojistné. Jestli nebylo chybou orientovat tyto nabídky především na mladé řidiče. Ne, že by neměli zájem nějakou tu pětku na pojistném ušetřit. Ale ta bezpečná jízda jim moc nejde.


Mohlo by vás zajímat: Marco Di Filippo: Poradenství pro pojištění kyberrizik je nutnost!


V Evropské unii se má změnit systém dohledu nad finančními trhy. Tak schválně… Je motivací této změny celý systém zjednodušit, a tedy zefektivnit, nebo jde jen o to, aby zase někde vznikla nová dobře placená místa? Malá nápověda pro ty, kteří by snad váhali s odpovědí – v rámci této změny se mají přesouvat některé pravomoci z národních dohledů na evropskou úroveň. A nejspíš nikdo z navrhovatelů tohoto transferu nebude tvrdit nic jiného, než že to bude pořádná šichta.

V našem osmičkovém seriálu se kupodivu nepodíváme do listopadu 1918, kdy skončila Velká válka, ale o 300 let dřív. Tehdy se pro změnu jiný velký konflikt pomalu rozhoříval, a to přímo na našem území. V listopadu 1618 v jednom z prvních vojenských střetnutí zkřížily zbraně česká vojska pod velením hraběte Thuna a vojska habsburská, kterým velel hrabě Buquoy. Tenkrát české vojsko ještě vyhrálo, ale kdyby jen někdo tušil, co přijde o 25 měsíců později…

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články