Sloupek Kateřiny Lhotské: Co srpen dal


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Co srpen dal
3.9.2018 Komentáře

Skončila „okurková sezóna“ a tak se opět začaly dít „vážné“ věci. I když v pojišťovnictví to s těmi okurkami není zase až tak žhavé. Pro něj totiž platí lehce parafrázované úsloví o podzimu tázajícího se, co kdo dělal v létě. A tak hlavně produkťáci, pojistní matematici, ijťáci a markeťáci se moc nenudili. A ti ostatní vlastně taky ne.

Zákon o zprostředkování pojištění a zajištění vyšel ve sbírce a začne tak skutečně platit od letošního 1. prosince. Padla tak poslední naděje, že se při tisku sbírky třeba zadře rotačka, do září se bude opravovat a účinnost zákona se tak pozdrží. Ono to bude nejspíš tím, že Sbírka zákonů se dneska vydává elektronicky. Jo, jo, bejvávalo…

K této normě se váže ještě jedna záležitost. Před týdnem jsem zde vypustila mylnou informaci o tom, že zároveň s tímto zákonem se upravuje i zákon o finančním arbitrovi a že mu bude nově do kompetencí spadat i řešení záležitostí týkajících se neživota. Ukázalo se, že tomu tak není. Tedy vlastně jen z půlky. Zákon o finančním arbitrovi se skutečně mění, ale to s tím neživotem byl nesmysl. Tímto se omlouvám všem, které jsem tímto sdělením mystifikovala a děkuje těm, kteří mne na chybu upozornili.


Mohlo by vás zajímat: 


ČAP ve svém průzkumu zjistila, že mladší řidiči bourají častěji než ti starší. Což není nic nového, protože tomu tak bývalo vždycky. Jen za to dříve často mohl alkohol, nebo snaha se za volantem splašené Škody 100 blýsknout před kamarády, neřkuli před slečnou. Dnes je však jiná doba, a tedy i jiné příčiny. Jednou z nejčastějších je totiž „mobilování“ za volantem. Mladý člověk nemůže být zkrátka off-line ani na chvíli…

Co se dělo v zahraničí? Ukazuje se, že náš pojistný trh se svým tempem vývoje výrazně pokulhává za trhy ostatních zemí Visegrádské čtyřky. Jen si to vezměte: tak Poláci rostli o 14,5 %, Maďaři o 4,9 %, Slováci o 7 % a my? Podle ČNB jen o 2,5 % a to je ve srovnání s ostatními trhy V4 prostě slabota (někdy udávaný růst o 3,8 % nelze pro srovnání použít, neboť se vztahuje k tzv. redukovanému pojistnému).

Je fakt, že taková porovnání mohou být někdy zavádějící. Třeba se mnohem lépe roste z hodně málo penetrovaného trhu než z toho více saturovaného. Jenomže, jak potom vysvětlit, že nejrychleji rostl polský trh, který je podle propojištěnosti nejnasycenější? Pomalejší růst nelze zdůvodňovat ani nutností zabývat se implementací regulatorních požadavků místo dělání byznysu. Ostatní jsou na tom totiž úplně stejně. Něco je zkrátka špatně a čert ví, co to je…


Mohlo by vás zajímat:


U našeho jižního souseda – v Rakousku – teď umí pojistit riziko ztráty reputace neboli česky řečeno „dobrou pověst“. Prý se to dělá tak, že na začátku pojištění se reputace firmy změří a pak se hlídá, jestli se nepohybuje nežádoucím směrem. Takhle to vypadá docela jednoduše. Ale nechtěla bych být v kůži obchodníka, který po provedení měření u potenciálního zákazníka mu musí sdělit, že u něj není co pojišťovat.

A jaké osmičkové výročí připadá na srpen? Jedno jsme si připomínali, ale když se podíváme ještě o 50 let hlouběji do minulosti tak narazíme na událost celosvětového významu, která by se dala nazvat jako „Poslední díl Velké války“. 8. srpna 1918 totiž začali spojenci ofenzívu u města Amiens, při které zasadili německé armádě rány natolik citelné, že donutili Německo k zahájení mírových jednání. Ovšem do 11. listopadu, kdy válka skutečně skončila, bylo ještě zatraceně daleko.

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články