Lloyd´s of London na rozcestí. Kam ho povede nový šéf?


			Lloyd´s of London na rozcestí. Kam ho povede nový šéf?
8.8.2018 Spektrum, Zahraničí

Londýnský pojistný trh Lloyd´s of London v současné době reviduje všechny aspekty své činnosti, včetně struktury, která se neměnila po staletí. Cílem je zajistit svoji konkurenceschopnost v oblasti nákladů a přizpůsobil své aktivity v zájmu odpovědnosti jak vůči svým členům, tak také klientům, a to i po Brexitu.

Analýza přichází po ohromné ztrátě 2,64 miliardy USD z loňského roku, a také po oznámení z června, že Inga Beale od příštího roku už nebude pokračovat ve funkci CEO. Tyto dvě zprávy zasáhly tuto hybridní instituci na nejcitlivějších místech. V rámci Lloyd´s proběhla v minulých dnech a týdnech jednání představenstva holdingu a řada dalších interních porad a diskusí za účasti dalších členů – korporátních i individuálních upisovatelů a dalších subjektů. Tématem všech setkání bylo hledání správné cesty vpřed. Nicméně bližší detaily o rozboru situace nebyly sděleny.


Mohlo by vás zajímat: Proč VIG kupuje polskou Gothaer?


Interní zdroje se však k situaci pochopitelně vyjadřují. „Usilovně se pracuje na hodnocení strategie,“ řekl zástupce oblasti finančních služeb, který však nechce být jmenován. Jiný zdroj, seniorní manažer dodavatelské firmy pro členy Lloyd´s, informoval, že součástí je i analýza jedinečné struktury trhu Lloyd´s. „Nejzásadnější otázkou je, čím chce Lloyd´s vlastně být,“ vyjádřil se doslova. Na přímou otázku Reuters, zda se Lloyd´s nyní zabývá přímo vyhodnocením své strategie, se vyjádřil prezident Bruce Carnegie-Brown vyhýbavě.

„Pro mě implikuje revize strategie nějaký druh krize. Chce se po nás, abychom naházeli do jednoho hrnce všechno naše know-how a znovu z toho uvařili něco zbrusu nového a smysluplného. To ale není naším zájmem. Raději bych inovoval stávající systémy,“ vysvětlil své stanovisko. Nicméně potvrdil, že Lloyd´s nyní hledí na všechny aspekty svých aktivit – strukturu nákladů, technologie, svoji roli jako trhu a jako regulátora. Sdělil, že představenstvu byla prezentována doporučení z výročního strategického shromáždění v červnu tohoto roku a došlo k vytyčení konkrétních pracovních směrů.

„Já si myslím, že to, co potřebujeme, je zkontrolovat všechny oblasti toho, čím se zabýváme, a ujistit se, že to děláme nejlépe, jak jen to jde. A pokud zjistíme nějaké nesrovnalosti, tak je naší povinností spustit taková opatření, která nám dovolí dělat naši práci efektivněji,“ upřesnil Bruce Carnegie-Brown svůj cíl.

Výzvy dneška versus konzervatismus

V současné době je Lloyd´s jak trhem pro svých více než 80 syndikátních členů, tak i zastřešující autoritou, která jedná někdy jako pojišťovna hluboce zainteresovaná do denního provozu svých členů. Kdyby byl Lloyd´s čistě trhem, členské syndikáty by mohly být inovativnější a vyrovnaly by se snáze s krátkodobými ztrátami v zájmu budoucích zisků, tvrdí zástupci z oboru pojištění. Pokud by se tak ale stalo, riskoval by ovšem Lloyd´s ztrátu jediného kreditního ratingu A, z něhož těží všichni členové.

Londýnská vláda dělá vše pro to, aby Británie zůstala jako největší světové centrum komerčního pojištění konkurenceschopná ve finančních službách i po Brexitu. Lloyd´s už založil pobočku v Bruselu jako výchozí přístupové centrum na jednotný evropský trh. „Lloyd´s se potřebuje ujistit, že si Londýn podrží své unikátní výhody a přednosti v pojištění, které jsou důležité pro širší finanční budoucnost této metropole,“ shrnuje zájmy nejmenovaný finanční zdroj.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Startup Playbrush a UNIQA spojily síly proti zubnímu kazu


Pro lepší pochopení situace je třeba jít daleko do minulosti, která se neustále prolíná s dneškem. Lloyd´s zahájil svou činnost v kavárně Edward Lloyd´s už v roce 1688. Nicméně futuristická podoba současné 14podlažní centrály v londýnské City je poněkud v rozporu s deklarovaným důrazem na zákazníky a tradici. Přitom většina obchodů se stále uskutečňuje tváří v tvář osobně. Upisovatelé a makléři používají stále aktovky a kufříky, aby nosili papírové dokumenty po budově. Někteří námořní pojistitelé prý dokonce zaznamenávají dosud ztráty potopených lodí pomocí brka. Přísný dress code byl uvolněn teprve zcela nedávno.

Trh dostaly téměř na kolena azbestové aféry z devadesátých let. Ty vyhladily doslova řadu individuálních investorů. Mezi členy Lloyd´s jsou i malí upisovatelé, stejně jako věhlasné britské firmy a útvary globálních pojišťoven, specializovaných na komplexní komerční rizika, jako jsou námořní, letecké nebo, speciální energetické trhy.

Julia Graham, zástupkyně šéfa asociace konzumentů pojištění Airmic informovala, že Lloyd´s ustavil pracovní skupinu s její organizací za účelem prodiskutování možných vylepšení vzájemných vztahů. Podle ní nyní dochází k pravidelným setkáním na úrovni představenstva Lloyd´s, přičemž schůzka konaná tento měsíc „měla důvěrnější ráz“. „Hlavní náplní společných setkání je, že nám kladou otázky,“ říká Julia Graham a doplňuje: „Lloyd´s je stále leaderem. A teď je důležité, aby jím zůstal i nadále.“

Zesílená konkurence z různých stran

Loňská ztráta vyčíslená na 2,64 miliardy USD, první za posledních šest let, následovaná zprávou o letopočtu rekordních nákladů na přírodní katastrofy ve světě. Fakta, která staví Londýn do přímého střetu s konkurenty z Bermud nebo Singapuru.

Lloyd´s proto bude hledat cesty, jak snížit náklady svých členů. Ty se navýšily v důsledku rostoucí regulace a papírování okolo compliance, a také kvůli rostoucím provizím makléřů, průmyslových zdrojů a podobně. Z odvětví pojišťovnictví také zaznívají hlasy, že jsou příliš vysoké náklady na centrální fungování z Londýna a administrativní výdaje.


Mohlo by vás zajímat: Jaké změny přinese nový panevropský penzijní produkt?


Nový elektronický systém zprocesování některých postupů, který zavedla Inga Beale, první žena na špici Lloyd´s v historii, nezískal popularitu, zejména ve vztahu k menším makléřům a upisovatelům.„Pokud tlačíte věci přes elektronický systém, máte mnohem menší prostor pro optimalizaci a individuální přístup. Ale to byly právě aspekty, kvůli nimž lidé do Lloyd´s přicházeli,“ vysvětluje rozporuplnost Andrew Bathurst, ředitel londýnského a dubajského makléřství PWS Gulf, ředitel Mystic Capital a zároveň uznávaný veterán v branži.

Zda bude pokračovat implementace nového systému v dosavadním tempu – 30 % všeho obchodu tento rok a 80 % všeho obchodu příští rok – to bude předmětem analýzy a částí současné revize strategie. Alespoň podle dvou nejmenovaných zdrojů z oblasti pojišťovnictví. Pojistitelé v Lloyd´s mají podle ratingové agentury AM Best nákladovou kvótu na úrovni 40 %. Podle Paula Merreye, partnera KPMG se specializací na pojišťovací služby, je to asi o 10 % více než u konkurence.


Mohlo by vás zajímat: Video: Italské peklo. Srážka kamionů způsobila obrovskou explozi


Otevřené otázky

Otevřených je tak dnes stále hodně otázek: Vymkly se náklady kvůli regulaci kontrole, jak tvrdí nejmenovaný seniorní upisovatel? Jak velký otazník visí nad dosavadním strukturním modelem Lloyd´s? A co je vlastně Lloyd´s? Je to stále trh, nebo pojistitel?

O nástupci či nástupkyni Ingy Beale zatím nebylo sděleno také nic. Není ani znám konkrétní termín, kdy k výměně ve vrcholovém vedení dojde. Beale zatím nadále Lloyd´s řídí. Každopádně vnesla za necelé 4 roky svého působení do konzervativního subjektu novou kulturu a zahájila potřebnou modernizaci.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články