Ohlédnutí za mundialem: Jak byli pojištěni hráči, týmy a pohár?


			Ohlédnutí za mundialem: Jak byli pojištěni hráči, týmy a pohár?
10.8.2018 Spektrum, Produkty

Fotbalové mistrovství světa v Rusku už je z námi, přesto je důležité si připomenout, že tento svátek sportu není jen o gólech nebo spálených šancích, případně největších celebritách či vycházejících hvězdách tohoto sportu. Na největší události všech příznivců kulatého nesmyslu se podílely samozřejmě i světové pojišťovny.

Při takové mega akci se nesmí nic pokazit – proto je třeba všechna rozmanitá rizika pořádně zabezpečit. Pojistnou ochranu přitom potřebují nejen hráči a celá národní mužstva, ale také organizátoři, média a sponzoři. Na detaily se podívala expertní zpráva Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).

Pojistné plnění v milionech pro kluby, když se jejich hráč na mistrovství zraní

Od stadionu přes nohy hráčů a vstupenky na utkání až po pohár pro vítěze – to vše je na mistrovství světa ve fotbale v nějaké formě pojištěno. Jen na pojistné částky pro případ, že by se některý hráč zranil, je připraveno od FIFA pro jejich kluby 134 milionů USD.  Tato částka činí podle zprávy AGCS pro takové případy více než čtvrtinu prize money určeného pro 32 zúčastněných družstev.

Ve zprávě se rovněž uvádí, že nohy Lionela Messiho jsou údajně pojištěny na 750 milionů EUR. Ukazuje se tedy, že role pojišťoven je u akcí tohoto typu nezastupitelná. „Bez pojištění by se žádné mistrovství světa nekonalo,“ říká rovnou rozhodně Michael Furtschegger, šéf divize Enterteinment International při AGCS.


Mohlo by vás zajímat: Kybernetické bezpečnost: Co přináší certifikace ISO 27001?


Týmy mají neskutečnou cenu

Největší rozdíl mezi fotbalovým mistrovstvím světa a jinými pojistitelnými událostmi tkví podle Furtscheggera v hodnotě družstev, která zde nastupují. Například Lloyd´s odhadoval před MS 2014 celkovou pojistnou hodnotu zúčastněných fotbalových týmů světa na celkem 7,7 miliardy EUR. A k tomu je třeba připočítat ještě individuální pojistnou ochranu hráčů.

„FIFA disponuje pojistným programem, kterým jsou kryta zranění hráčů během utkání. Pojistná plnění se vyplácí národním týmům. Reprezentační družstva sjednávají za sebe například pojištění odpovědnosti a pojištění pro případ úrazu pro své hráče, zatímco ti mohou sami uzavírat pojištění svých příjmů,“ vysvětluje dále Furtschegger.


Mohlo by vás zajímat: Jaké změny přinese nový panevropský penzijní produkt?


Pojištění proti odřeknutí nebo přesunutí akce

Pro pořadatelskou zemi, organizátory, sponzory a média jde při mistrovství světa o hodně peněz. Podle odhadu AGCS mohlo konání MS 2018 Rusko jako hostitele přijít na 11,8 miliardy USD. V této částce ani nejsou zohledněny náklady na nové stadiony a enormní infrastrukturní opatření. Zatím se nestalo, že by muselo být MS někdy přerušeno – také by to přišlo hodně draho. Proto uzavřely Rusko i FIFA odpovídající pojištění, které by nahradilo náklady vzniklé případným nezbytným přerušením utkání nebo MS, eventuálně přesunem pořadatelství jinam, neřkuli zrušením celého šampionátu.

Zpoždění přenosu z MS

„Pokud by došlo ke zpoždění zahajovacího ceremoniálu kvůli něčemu tak banálnímu, jako je porucha vysílače, a to i jen o několik málo minut, utrpěly by ztrátu všechny přenášející stanice a kanály, protože mají napevno prodané reklamní časy,“ upozorňuje na další rizika Furtschegger. Proto i pro takové případy existuje pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Video: Italské peklo. Srážka kamionů způsobila obrovskou explozi


Pohár pro vítěze

FIFA trofej pro vítěze je vyrobena ze 4,9 kg 18karátového zlata. Sokl tvoří dva kříže z malachitových polodrahokamů. Pohár je pojištěn proti krádeži na 230 000 USD, jak je známo Německému svazu pojistitelů (GDV). Vzhledem k tomu, že se hodnota poháru nedá vyčíslit podle aktuálního kurzu zlata, je tato částka spíše symbolická.

Pojistná suma by byla podle GDV splatná, pokud by bývalo došlo k odcizení poháru během reklamní cesty pořádané ze strany firmy Coca-Cola před MS. A že to není sci-fi, ukazují dva předchozí případy ukradení poháru z minulosti. Jednou se tak stalo před MS v Anglii v roce 1966 při jeho vystavení, a podruhé zmizel pohár po třetím titulu Brazílie v roce 1983 z čestné vitríny v Riu. V prvním případě vyčmuchal trofej policejní pes v přilehlé zahradě. Druhá událost tak šťastný konec neměla – policie je přesvědčena, že zloději pohár roztavili.

Zdroj: asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články