Pojistný podvod u soudu! Likvidátorovi stačila stará fota vytopených bytů


			Pojistný podvod u soudu! Likvidátorovi stačila stará fota vytopených bytů
4.12.2018 Spektrum, Škody

Dlouholetý likvidátor pojišťovny Allianz Tomáš Beznoska figuruje v rozsáhlém pojistném podvodu, který začal rozplétat Obvodní soud pro Prahu 8. Beznoska podle obžaloby po domluvě s klienty fingoval škodu v jejich údajně vytopených bytech či domech a za to od nich dostával část vyplacených peněz. Pojišťovna přišla o 4,6 milionu korun. O celém případu informoval zpravodajský server iDNES.cz.

„Tomáš Beznoska využil svého pracovního zařazení a přístupu do optického archivu společnosti (Allianz) a při likvidaci pojistných událostí vědomě dokladoval fotodokumentaci, která nepocházela z místa škodní události, neboť ji získal z archivu z jiných pojistných událostí,“ řekl serveru iDNES.cz  státní zástupce Adam Pellar.

Spis zmiňuje na tři desítky pojistných podvodů z let 2011 až 2013. Například v květnu 2012 se na pojišťovnu obrátila žena z Prahy 4. Prostřednictvím internetu nahlásila fiktivní škodu způsobenou v důsledku prasklého přívodu vody do kuchyně. „Obžalovaný (Beznoska) pak jako důkaz škodní události do spisu vědomě založil fotodokumentaci škody, která byla pořízena jinde, a následně stanovil výši pojistného plnění na částku 125 726 korun,“ uvedl žalobce. Žena peníze od pojišťovny obratem dostala.


Mohlo by vás zajímat: Ochrana osobních údajů v pojišťovnictví aneb první měsíce s GDPR


Podobně to podle spisu probíhalo i v dalších případech. Lišila se jen výše vyplacené částky (většinou se pohybovala kolem 200 tisíc korun) a způsob, jak k údajnému vyplavení nemovitosti došlo. Fiktivní škodu způsobil někdy plovák zaseknutý v nádržce na WC, jindy prasklý vodovod či přívod k myčce.

Poškozená pojišťovna Allianz na problematická plnění škod přišla náhodou. „Někdy kolem roku 2013 či 2014 jsme zjistili, že u celé řady škodních událostí likvidátor Tomáš Beznoska úmyslně manipuloval s fotodokumentací. Zahájili jsme proto prověrku všech škod, které likvidoval,“ uvedl podle informací portálu iDNES.cz inspektor Allianz Zdeněk Švehla.


Mohlo by vás zajímat: Talanx a AIG ve 3Q 2018: Mohlo být hůř


Tomáš Beznoska s přednesenou obžalobou nesouhlasil. Odmítl, že s fotkami u škodních událostí manipuloval. Přístup do systému měla podle něj řada dalších zaměstnanců. V rámci své obhajoby naznačil, že v databázi panoval chaos. „Často se stávalo, že v konkrétně řešené události byla zcela odlišná fota, u kterých nešel vysledovat jejich původ. Nebylo zřejmé, kdo je do systému vložil. Stalo se to velmi jednoduše. Kdokoliv se přepsal nebo překliknul v čísle škody, tak poslal fotodokumentaci do digitálního archivu, aniž by zpětně zjistil, kam to poslal. Řešil jsem třeba střechu poškozenou vichřicí a fotky, které mi přišly, se týkaly nabouraného vozidla,“ argumentoval podle iDNES.cz obžalovaný Beznoska.

„Právem obžalovaných je možnost hájit se i lží, což nyní můžeme sledovat v praxi. Důkazem toho, že pan Beznoska dnes nesedí v oddělení likvidace, ale na lavici obžalovaných, je to, že je u nás manipulace s fotkami pod velkým drobnohledem a že vnitřní kontrolní mechanismy prostě fungují. Tento případ pomohli rozplést právě naši detektivové a to, co popisuje pan Beznoska, je mimo realitu,“ reagoval na Beznoskovu výpověď pro iDNES.cz mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

V případu vystupuje 78 svědků. Jejich osobní výslech by mohl, i vzhledem k případným omluvám, trvat podle odhadu soudce jeden rok. Od stran chce proto vědět, zda je možné některé výpovědi z přípravného řízení přečíst. Hlavní líčení bude pokračovat v lednu 2019.

Více informací ZDE

Zdroj: iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články