Pokrok nezastavíš. Čína otevírá finanční trh!


			Pokrok nezastavíš. Čína otevírá finanční trh!

Na významném Boao fóru, což je zhruba čínská verze Světového ekonomického fóra, jež se pravidelně koná v Davosu, nedávno čínský prezident Si Ťin-pching ve velkém stylu oznámil otevření čínského trhu.

Ve svém úvodním vystoupení zmínil na prvním místě bankovnictví a pojišťovnictví. Konkrétně uvedl, že oznámené uvolnění omezení vstupu na trh pro zahraniční banky, pojišťovny a obchodníky s cennými papíry má být nyní implementováno.  

Dále slíbil, že otevření čínského pojistného trhu bude urychleno. Zatím musejí zahraniční pojišťovny, jež chtějí být v Číně podnikatelsky aktivní, vždy založit společný podnik s čínským partnerem. Tedy nemohou zatím být jediným vlastníkem. Jedinou výjimkou je  AIG, neboť tato americká pojišťovna byla založena v Šanghaji již ve dvacátých letech minulého století. 

Otevření čínského finančního sektoru může být hodnoceno jako další krok směrem k internacionalizaci čínské měny. Nedávno Čína provedla termínovaný obchod s ropou v čínské měně, což finanční sektor rovněž interpretuje jako další podporu k tomu, aby se  juan stal světovou měnou.   


Mohlo by vás zajímat: Erste Group a VIG prodlužují smlouvu o spolupráci


Zároveň je nutno zmínit, že čínský prezident oznámil uvolnění tržního přístupu rovněž pro zahraniční podniky z automobilového, leteckého a loďařského průmyslu. Na hrozící obchodní válku s USA nijak přímo nereagoval.

Je ale zřejmé, že Čína se chce jakékoli obchodní válce vyhnout. Jen dva dny po vystoupení prezidenta vyhlásil guvernér čínské centrální banky na stejném fóru konkrétní časový plán na otevření trhu pro zahraniční podniky. Centrální banka má prozatím také kompetence k dohledu nad pojišťovnami.

Podle tohoto plánu mají být v prvním pololetí tohoto roku odstraněna všechna omezení pro zahraniční banky. To znamená, že zahraniční banky mohou být založeny i pouze s jediným (zahraničním) vlastníkem. Podíl zahraničních pojišťoven na společném podniku se může zvýšit na 51 %.


Mohlo by vás zajímat: Slovensko: Odměny zprostředkovatelů nebudou regulované


Do tří let budou moci zahraniční investoři založit v Číně pojišťovnu se stoprocentní majetkovou účastí.  Žádná omezení pro podíl na vlastnictví nebudou pak rovněž existovat u společností obchodníků s cennými papíry, podniků pro správu majetku a firem provádějících termínované obchody.

Kromě toho mohou zahraniční investoři svobodně investovat do podnikání v oblasti posuzování pojistných škod (znalecké posudky) a makléřského obchodu. Při povolování těchto činností s nimi bude zacházeno stejně jako s domácími investory.

Čínská média hodnotí výše uvedená opatření nikoli jako ústupek USA, nýbrž jako kroky k větší síle čínského finančního sektoru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články