Postřehy Evy Gmentové: Letní zamyšlení nad naším vzhledem


			Postřehy Evy Gmentové: Letní zamyšlení nad naším vzhledem
3.8.2018 Téma

Již jednou jsem psala článek o tom, jak je v naší práci důležité správně se obléknout. Jak vhodně zvolený outfit je prvním předpokladem úspěšné schůzky, potažmo úspěšného obchodu.

Moje letní cestování po Itálii mě přinutilo k zamyšlení a pozorování lidí. Jak poznáte Itala? Podle dokonalého vzhledu. Dokonalý vzhled je pro něj alfou a omegou. Itala ani v Itálii nepotkáte v sandálech a šortkách, a to tam horka každý rok trvají déle než u nás. Stejně tak rozeznáte Italku od turistek. Upocené dámy v šortkách nejsou italské národnosti. Italové jsou vždy a za každých okolností skvěle oblečeni, ne draze, ale skvěle. Perfektní outfit i upravený vzhled je něco, na čem si každý Ital zakládá. Nemusí být bohatý, nemusí mít naditou portmonku, ale čistá, nažehlená košile a kalhoty jsou podmínkou. Učesané vlasy, oholená tvář a vůně jsou nezbytností. Ženy chodí upravené stejně dokonale.

Jela jsem z Florencie večerním vlakem a neomylně jsem poznala, kdo je turista jako já a kdo je místní. Tmavovlasé a tmavooké dámy, vracející se po celodenní dřině z práce, většinou asi z kanceláře, vypadaly, jako kdyby právě sestoupily z mola. Žádné umačkané šaty, sukně nebo krátké kalhoty, žádná sportovní trika, boty či šortky, jen dokonale vyladěný vzhled. Kdyby se slunce již nezačínalo halit do večerního hábitu, myslela bych si, že ty dámy právě opustily koupelnu a šatnu. Ale nebylo ráno, byl večer, večer po celodenní práci. Přesto jejich vzhled neměl chybu. O tom mém, upachtěném po celodenním brouzdání ulicemi a obdivování památek, raději pomlčím.


Mohlo by vás zajímat: CDV: Na silnicích dramaticky přibylo usmrcených seniorů


Italové, ať ženy nebo muži, jsou nepřehlédnutelní. Vždy upravení, vždy elegantní, určitě temperamentní, vždy naladění, prostě dokonalí. Zato my Češi… Samozřejmě jsem si po návratu domů začala více všímat nás, obyvatel Prahy. Jak poznáte obyvatele Prahy? Bezpečně. Je totiž na túře. Sportovní trika, kalhoty, šortky, sportovní boty nebo sandály, ideálně doplněné batohem, o ponožkách v sandálech raději ani nemluvím. Jako kdyby byla Praha v Himalájích, a ne ve středočeské nížině. Zkuste se rozhlédnout, tak jako já, když jedete tramvají nebo metrem. A schválně spočítejte muže, kteří mají na sobě kravatu, ale opravdu kravatu a sako, ne jen košili s rukama v kapsách v nedobře padnoucích kalhotách.

Pánové, košile je vlastně spodním prádlem, nezapomínejte na to! Jak byste koukali po nás ženách, kdybychom vyrazily jen v podprsenkách? Určitě byste se dívali rádi, ale opravdu myslíte, že je to oděv mezi lidi? Ženy ve sportovních botách nebo sandálech, opravdu si myslíte, že taková obuv sluší vaší pěkné nožce? Že vaše tvarovaná lýtka v ní vyniknou?

Zkuste se rozhlédnout v davu a hledat jednoho člověka s dokonalým vzhledem. Zkuste to a pak schválně, zda bude naší národnosti… Možná se budete divit, když zjistíte, že je to turista. Ne, neobjevila jsem Ameriku – všichni výrobci sportovního oblečení a obuvi to dobře vědí. Češi jsou jejich největší odběratelé. Ne proto, že bychom outdoorovými aktivitami trávili více času než jiné národy, my jsme totiž v outdooru celý den: v práci, doma, v přírodě, ve společnosti.


Mohlo by vás zajímat: Makléřská společnost RESPECT vykázala tržby za 425 milionů Kč


Ani se mi nechce tady vzpomínat na outfity, které člověk potká v divadle nebo na společenské akci: kapsáče, rybářské vesty nebo legíny jsou jen špičkou ledovce. Pohodlí za každou cenu je sice dobré heslo, ale i dokonalý outfit může být pohodlný, pokud si s jeho výběrem dáme práci. Výrobci outdoorového oblečení mě zítra ukamenují, ale přesto si neodpustím povzdech nad tím, že čeští muži nejsou těmi muži, které člověk potkává v Itálii, a my, české ženy, máme co dohánět, pokud bychom se chtěly dokonalosti Italek aspoň přiblížit.

Neumím si představit, že bych si šla zaběhat v něčem jiném než ve funkčním triku a běžeckých botách. Ale že by všichni Pražané byli běžci jako já? Já navíc běhám venku v parku, nepřebíhám mezi tramvají, metrem a prací. Likvidovat škody na poli určitě půjdu v holinách nebo pohorkách, ale proč vídám holiny a pohorky i uprostřed promenády na Můstku nebo v obchodním centru?

Jsme jen malý národ, jen taková kapka v moři, ale jsme také národ Karla IV., který se nesmazatelně zapsal do historie Evropy, Itálii nevyjímaje, tak buďme trochu více hrdí. Trochu více povznesení a neupachtění. Než ráno odejdete z domova, zkuste se podívat do zrcadla, pokud ho máte, a zeptat se sami sebe: kam jdu? Na túru, nebo mezi lidi? A jestli jdete mezi lidi, buďte za každých okolností dobře oblečenými lidmi, ať je radost s vámi nejen pobýt, ale i se za vámi ohlédnout.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články