Postřehy Evy Gmentové: Odborná péče…


			Postřehy Evy Gmentové: Odborná péče…
7.9.2018 Spektrum

Letošní léto je ve všech ohledech zvláštní, a možná průlomové. Vedra a sucho snad konečně doženou nás lidi přemýšlet nad tím, jak žijeme a jak přetvářením přírody ubližujeme především sobě. Toto léto je průlomové i tím, že po dvou letech čekání na implementaci směrnice IDD máme podepsaný a vydaný nový zákon o distribuci pojištění a zajištění.

Pan prezident dne 31. července zákon podepsal a zákonodárci jej 16. srpna vydali ve Sbírce. Nový zákon má velmi hezké číslo: 170/2018 Sb. Kromě jiného má i jeden důležitý paragraf - § 71 Odborná péče. Co je vlastně odborná péče? Ustanovení paragrafu je krátké, ale výstižné: Pojišťovna a pojišťovací zprostředkovatel distribuují pojištění s odbornou péčí.

Co vše se schová do odborné péče, nebo lépe co vše je vlastně tou odbornou péčí? Já v tom mám docela jasno a vždy jsem se snažila této zásadě nezpronevěřit: vždy jednat v zájmu klienta s využitím všech svých odborných znalostí. Pokud jsem ty odborné znalosti neměla, hodně rychle jsem se je snažila získat, ať praxí, studiem nebo od zkušenějších kolegů. Odbornost byla a stále je moje krédo. Ale co měl na mysli zákonodárce? A jak si pojem vykládají ostatní?


Mohlo by vás zajímat: Finanční poradci sjednali ve 2Q 2018 produkty za 21 miliard Kč


Mám čerstvou zkušenost s „odborníkem“, který se hlásí k jednomu prestižnímu povolání. Najala jsem si odborníka, aby mi pomohl se zařizováním bytu – najala jsme si architekta. A stejně jako moji klienti předpokládají, že za ně budu myslet, že je upozorním na rizika a detaily, které oni neumějí dohlédnout, tak i já předpokládala, že architekt bude myslet za mě a dostanu návrh zařízení bytu, kde se mi bude dobře bydlet. Spletla jsem se. Líbivé není nutně praktické a dotažené do detailů. Pár možná zdánlivě nedůležitých detailů okamžitě zkazí celkový dojem, například pokud nejde otevřít okno, protože je tam postel. O tom, že architekt přehlédl výšku stropu, ani nemluvím. Prostě jsem si nevybrala dobře. Ale i architekt by měl postupovat s odbornou péčí…

Takže jak odbornou péči uchopit a poskytovat ji? Nový občanský zákoník říká, že ten, kdo jedná s odbornou péčí, je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je spojena s jeho povoláním. Na pečlivost můj architekt jaksi zapomněl. V jiném materiálu se dočtete, že zákonodárce vlastně odbornou péči přesně nedefinoval, právě proto, aby dal správním orgánům prostor posoudit, zda byl pojem „odborné péče“ naplněn, či ne.


Mohlo by vás zajímat: Členové AČPM v rekordu: Zprostředkovali pojistné za 25 miliard Kč


Pojišťovací zprostředkovatel má tedy podle § 71 postupovat s odbornou péčí, ale vlastně dostává prostor k tomu, aby si sám určil, co je touto odbornou péčí myšleno a zda si pak svůj náhled obhájí před správním orgánem. Takže pro někoho může být odbornou péčí to, že předá klientovi výsledky výběrového řízení a pak mu zprostředkuje uzavření pojistné smlouvy. Pro jiného to může být to, že klientovi stávající smlouvu jen přepracuje, aniž by se zabýval tím, zda smlouva odpovídá jeho potřebám, či nikoliv. A další nejenže se zabývá potřebami klienta, navrhuje řešení a po zpracovaném výběrovém řízení předkládá doporučení, ale je za všech okolností i klientovým partnerem, na kterého je možné se spolehnout. A teď si sami dosaďte, která z těchto variant je naplněním „odborné péče“.

Co mě naučila zkušenost s architektem? Nedat na první dojem, chtít víc. Chtít profesionála, který je profesionálem po všech stránkách, nejen svým titulem. Profesionála od ostatních odlišuje to, že dokáže za svého klienta myslet a dotahovat. Profesionál je ten, na koho se můžu spolehnout a nemusím ho kontrolovat. Sama sebe se ptám, proč jsem přísná jen na sebe a od ostatních nechci totéž. Odpověď je jednoduchá: čekám od ostatních stejnou profesionalitu, jakou jsem sama zvyklá poskytovat.


Mohlo by vás zajímat: Jak efektivně oslovit cílovou skupinu 50plus


Co je příjemné a osvobozující? Možnost volby. Každý z nás, nejen já, nejen klienti, si mohou zvolit. A neplatí to jen v obchodu, ale i v životě jako takovém. Každý má právo volby, jak žít, zda dovolit lidem okolo sebe, aby se k němu nějakým způsobem chovali, ale také zvolit si profesionála na činnosti, které sám neumí. Zvolit si nejen profesionála mezi architekty, ale především mezi pojišťovacími zprostředkovateli. Napoprvé se volba nemusí povést, ale možnost volby je nádherná v tom, že napodruhé nebo napotřetí už zvolíme správně. A zvolíme mezi těmi, kdo přistupují ke klientovi s odbornou péčí i při distribuci pojištění.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články